Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik!

Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik!

Avrupa Hareketlilik Haftası (AHH) her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir köşesinde 16-22 Eylül günlerinde kutlanıyor. AHH, belediyeleri ve belediye nakil tedbirleri almak ve bu sözünü tercüme tedbirleri desteklemeye teşvik ediyor.

AHH’nin bu yılki teması “Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik”. TBB-Türkiye Belediyeler Birliği’nin aktif olarak üstlendiği ulusal koordinasyon rolu sayesinde 2002’den bu yana düzenlenmekte olan Avrupa Hareketlilik Haftası, Türkiye’nin köşesinden büyük bir toplamaya devam ediyor. 2018’de düzenlenen etkinliklerde 26; 2019’da ise 64 belediye yer aldı. Bu yıl ise şu ana kadar rekor bir sayı olan 340’tan fazla belediye, Hareketlilik Haftası’na aktivitelerle katılacağını duyurmuş bulunuyor.

Sürdürülebilir bir Dünya için

Artan şehirleşmeyle birlikte trafikte artan araç sayısı; bu satışta aslında yeşil olarak kullanılabilecek, taşıtlar için geniş otoparkların inşası; artan karbon salıvermek ve sıkışık trafikte uzun saatler, kentli hem de kent sağlığını olumsuz yönde etkilemez.

Avrupa Birliği adına yaptığı konuşmada AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger yazıldığını söyledi: “Türkiye, kentlerde salınan hareketliliğe geçiş büyük bir tasarruf. Sürdürülebilir hareketlilik sayesinde, AB ekonomisinin sağlık ve zamandan kazançda yılda 300 milyar Avrodan fazla tasarruf ettiği tahmin ediliyor. Türkiye’de muazzam bir potansiyel var. Kişi başına düşen bisiklet sayısı arttırılabilir ve bisiklet kullanımı pek çok kentte teşvik edilebilir. Avrupa Hareketlilik Haftamız, belediyelerin hareketlilik planlarını daha iyi uygulamada yardımcı olmakta ve çok güzel sonuçlara vesile olmaktadır. Kentlilerce uygulanacak emisyon odaklı Hareketlerden yana bir hareketlenme bir parçası haline getirerek şehirlerimizi geleceğe dönük olarak daha iyi bir şekilde koruyabiliriz. 

Yoğun bir nüfus ve yoğun ekonomik faaliyetler bekleyen kentlerde sorunların ülke ekonomisi üzerinde yarattığı ters etkilere de değinen Büyükelçi Berger, trafik sıkışıklığı sorunu Avrupa için yarattığı maliyetin yaklaşık 150 milyar

Avroyu, vurgulayarak, ” Böylesi bir maliyet ne toplum, ne de ekonomi dışında kabul edilebilir. Aynı zamanda kamu hizmeti sağlığını da gözeten inşaatları arttırmak amacıyla, Türkiye ile işbirliği yapıyoruz.

Kentler Harekete Geçecek, Tüm Kentliler Sıfır Emisyonlu Hareketliliği Destekleyen “Harekete Geç” Platformuna Üye Olacak!

Belediyelerin çevre ve insan dostu ulaşım planlarının tanıtılması ve yurttaşların sıfır emisyonlu hareketliliğe özendirilmesi için 16-22 Eylül günlerinde çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Haftanın 16 Eylül’de düzenlenecek bir etkinlikle başlayacağını vurgulayan Büyükelçi Berger, “Sıfır emisyonuyla İstanbul’un 7 farklı noktasından geçecek olan yurttaşlar, kentte sıfır emisyonlu ulaşım modellerini deneyimleyecek.”

Bu yıl pandemi nedeniyle etkinlikler gerçekleştirilecek. “Harekete Geç” inisiyatifi tüm kentlilerin, yaşadıkları için geleceği daha dikkatli hareket ederek fark yaratacakları bir topluluk projesidir.Harekete Geçenler ilk önce bir mikro site üzerinde buluşacak ve karbon salınımını en aza indiren ulaşım araçlarının daha fazla kullanılmasını sağlama konusunda paylaşacak. Saygın fikir önderlerinin konuk fikir panellerde kentli yurttaş olma kültürü ve hareket geçme fikri üzerinde tartışılacak ve

görüş alışverişinde bulunulacak; bu tartışmalar, IGTV üzerinden canlı olarak yayımlanacak. Hareketliliği tercih edenlerin görüşleri ve deneyimleri sunulacak.

Avrupa Hareketlilik Haftası açan 22 Eylül’ün tüm dünyada Arabasız Kent Günü olarak kutlandığına dikkat çeken Büyükelçi Berger, “Belediyelerin şehirdeki önemli araç trafiğine kapatıp yaya ve bisiklet trafiğine açtığı farklı ilgi, geçen yıl daha da artıyor. Bu tür etkinlikler yoluyla kentte yaşayanların bireysel araçlarını daha az tercih ederek günlük ulaşımlarını alternatif yöntemlerle sağlamalarını ve kentlerine sahip çıkmaları hedefliyoruz. Ayrıca yurttaşlar normalde arabalar için ayrılmış yollar bizzat belki kentteki alanların aslında ne kadar geniş olduğunun da farkına varıyor ” dedi.

“Herkes için sıfır emisyonlu hareketlilik”

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın tanıtım koordinatörlüğünü üstlenen Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), AHH inisiyatifinin takibi ve AHH yapan etkinliklere katılımın desteklenmesi anlamında çok önemli bir rol üstleniyor. 2020 yılı temasına uygun olarak toplu taşımanın, yürüyüş ve bisiklet parkurlarının artırılması, bisiklet ve elektrikli bisiklet parkurlarının artırılması, bisiklet ve elektrikli bisiklet parkurlarının artırılması, bisiklet ve elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılmasının önemini vurgulayan TBB Başkanı Fatma Şahin, intermodal taşıma yaklaşımıyla, kent içi ulaşım araçlarının birbirleriyle entegre, fosil enerji tüketen bireysel araç kullanımın aza indirgenmesinin amaçlandığını belirtti

ve herkesi, kapsayıcı bir kapsayıcı bir nakliyle iletildiğini ifade etti.

Tek Gezegen Tek Gelecek

TBB Başkanı Fatma Şahin, “Avrupa Hareketlilik Haftası yürüttüğü yıl düzenlediğimiz yarışmanın bu yılki konusu ‘ Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama’ olarak belirlendi. İ l ve ilçe belediyelerinin katılabildiği yarışma ile kent içi ulaşımda bisiklete erişilebilirliğin yaygınlaştırılması hedeflenmektedir. Yeni teknolojileri uygulayarak karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen reklam ve uygulama sıra yanı sıra, kent içi bisikletle ilerletme sağlamaya yardımcı olacak projeler ödüllendirerek hareketliliğin sürdürülebilmesi yapılan yatırımların artmasını hedefliyoruz ” diye konuştu. Şahin,“Covid-19 salgını hepimizi yavaşlattı. Bu süreçte pazara sokağa çıkma yasağı ile düşen araçta bu kısa sürede emisyon oranının düşmesine ve havanın temizlenmesine katkı sağladı. Bilinçli ve planlı şekilde, toplu taşıma konusunda doğru yatırımlar geliştirerek hem de bu modeller ile birden fazla noktayı birbirine bağlayarak kent içi intermodal ulaşım yaklaşımı ile karbon ayak izimizi azaltabiliriz ” dedi.

Avrupa Hareketlilik Haftası Nedir?

Bir Avrupa girişimi olan AHH, sipariş edebilme hareketliliği ve plan artırarak ulaşımı günlük yaşamın bir parçası haline getirmeyi hedefler. Öğrencilerin farkındalıklarını artırarak yurttaşların alternatif ulaşım yöntemlerini kullanmasını özendirmeyi öğrenmek. Avrupa Birliği çağında kentler ve planına yönelik olarak da Katılım Öncesi Mali Yardım Programı (IPA) ile, 50 milyon Avro civarında bir destek elde ediyor. Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Konya, Kırıkkale, Rize, Kayseri ve Kocaeli gibi büyük şehirlerin arasında yer alan 17 ilde yazı yazmaktadır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler