Yerel Yönetimler ve Sivil Aktörler arasında Sivil Katılımı Geliştirme Programı için Başvurular Devam Ediyor

Yerel Yönetimler ve Sivil Gruplar arasında Sivil Katılımı Geliştirme Programı; yerel yönetim yetkilileri, sivil toplum örgütleri ve sosyal girişimler arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve siyasi karar alma süreçlerinde genç kadınların katılımı teşvik etmek amacıyla Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI Türkiye) tarafından geliştirildi. 

Eylül 2020 ve Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek program kapsamında, başvuru sonucu seçilecek sınırlı sayıdaki belediye, sivil toplum örgütü, sosyal girişim ve genç kadınlarla öncelikle öz değerlendirme çalışmaları yapılacak, ardından ortaya çıkan ihtiyaçlara göre kapasite ve beceri geliştirme için özelleşmiş çalışmalar gerçekleştirilecektir. Programın son aşamasında ise, NDI Türkiye, yerel yönetimlerle sivil aktörlerin sivil katılım projelerine ve siyasi karar alma süreçlerine katılmak isteyen genç kadın katılımcılarımızı teşvik etmek için ayni destek sağlayacaktır.

Nihai olarak paydaşlar arası işbirliğini artırmayı hedefleyen program iki ayrı başlıkta ilerleyecektir:

  1. KATILIYORUZ Programı: Sivil gruplar ile ortak çalışma alanlarını ve işbirliği faaliyetlerini güçlendirmek isteyen yerel yönetimler ile yerel karar alma mekanizmalarına çalışma faaliyetleri ile doğru orantılı olarak katkı sunmak ve kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmayı amaçlayan sivil toplum örgütleri ve sosyal girişimler arasındaki sivil katılımı arttırmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede sivil katılım çalışmalarını arttırmak isteyen yerel yönetim temsilcilerini, sivil toplum örgütü ve sosyal girişimler programa başvurularını gerçekleştirmeleri beklenmektedir.
  2. Biz de Varız Programı: Karar alma mekanizmalarında aktif olarak yer almayı arzulayan genç kadınların bu mekanizmalara ve siyasete katılımının artırılmasını amaçlamaktadır. Halihazırda siyasal süreçlerin içerisinde yer alan veya yer almak isteyen 18-35 yaş arasındaki genç kadınların programa katılımını beklenmektedir.

Programların son başvuru tarihi 03 Eylül 2020’dir. Programla ilgili detaylı bilgiye ve programların başvuru formlarına sivilkatilim.org adresinden erişebilirsiniz. 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler