Dünya Mülteciler Günü’ne Doğru: Mülteciler, Gençler ve İhtiyaçları

Dünya Mülteciler Günü’ne Doğru: Mülteciler, Gençler Ve İhtiyaçları

Genç Mültecileri Destekleme Programı “Dünya Mülteciler Günü’ne Doğru: Mülteciler, Gençler ve İhtiyaçları” temalı bir webinar düzenliyor.

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) yürütücülüğünde, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Ofisi desteğiyle yapılan ve farklı yürütücülerle yaklaşık 5 yıllık bir geçmişi olan Genç Mültecileri Destekleme Programı; 15-30 yaş arası mülteci gençlerle Türkiyeli gençlerin bağının güçlendirilmesini, gençlerin sağlık hizmetlerine erişebilmesini ve başta sağlık bilgisi, psiko – sosyal destek ve sosyal uyum etkinlikleri olmak üzere çeşitli alanlarda kaliteli hizmete ulaşmasını hedeflemektedir.

Mültecilik deneyiminde gençler dezavantajlı sosyal gruplardan biri olarak ele alınmaktadır.  Öyle ki genç mülteciler hem göç yollarında hem de sonrasında beden ve ruh sağlığından sosyal hayatlarına kadar birçok farklı boyutta güçlükle karşılaştıkları görülmektedir. Program kapsamında gerçekleştirilen “Türkiye’deki Genç Mülteciler Yönelik Destek Mekanizmalarının Geliştirilmesi için Durum ve İhtiyaç Analizi Raporu” sonuçlarından da görüldüğü gibi Gençlerin, ekonomik hayata katılımı, eğitime erişimi, sosyal haklardan faydalanmaları, güvenlik, barınma ve sağlık konularında hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması, desteklenmesi ve sürdürülebilir politikalarla genç mültecilerin güçlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Genç Mültecileri Destekleme Programının bu tespitten yola çıkarak düzenlediği Türkiye’de ve Dünya’da Mültecilik ve Genç Mülteciler konularının Suriye Krizi odağında tartışılacağı oturum, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programından Verda Yüceer’in moderatörlüğünde yürütülecek. Doç. Dr Gökay Özerim (Yaşar Üniversitesi), Doç. Dr Erhan Keleşoğlu (Göçmen Dayanışma Derneği) ve  Miray Müge Yücel (Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı)’in konuşmacı olarak dahil olacaktır.

18 Haziran Perşembe günü, saat 19.00’da Genç Mültecileri Destekleme Programının YouTubeFacebook ve Twitter  hesaplarından canlı yayınlanacaktır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler