MLSA, Gazeteci Cinayetlerinde Cezasızlıkla Mücadele Paneli Düzenliyor!

MLSA, Gazeteci Cinayetlerinde Cezasızlıkla Mücadele Paneli Düzenliyor!

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), gazeteci ve aydınlara yönelik suikastlerde cezasızlık ile ilgili 15 Kasım Cuma günü bir panel düzenleyecek. Siyasi suikastler sonucu kaybettiğimiz Türkiyeli, Maltalı ve Sırp gazetecilerin aileleri ve meslektaşları bu panelde buluşacak. 

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin! sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

15 Kasım’da yakınları ve meslektaşları, gazeteci ve aydın cinayetlerinde cezasızlığı tartışmak ve deneyimlerini aktarmak için bir araya geliyor. Yayıncı İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost, Özgür Gündem muhabiri Hafız Akdemir’in yeğeni Veysi Polat ve Slavko Curuvija’nın meslektaşı ve Sırbistan Faili Meçhul Gazeteci Cinayetleri Komisyonu Başkanı Veran Matic ile Daphne Caruana Galizia’nın oğlu Matthew Caruana Galizia faili meçhul cinayetlerde cezasızlıkla mücadele etmek için neler yapılabileceğini tartışacaklar. Panel, Türkiye’nin önde gelen insan hakları avukatlarından Eren Keskin moderatörlüğünde 15 Kasım Cuma günü saat 18:00’de Anarad Hığutyun Binası, Havak Salonu’nda gerçekleşecek.

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu ile Maltalı gazeteci Daphne Caruana Galizia’nın oğlu Matthew Caruana Galizia panele katılarak deneyimlerini paylaşacak.

Katılmak isteyenlerin bu adresteki formu doldurması veya [email protected] adresine email atarak kayıt yapması gerekmektedir. 

Panelde anacağımız isimler: 

Özgür Gündem muhabiri Hafız Akdemir Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 8 Haziran 1992 günü uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Akdemir cinayetinden ceza alan zanlı serbest bırakıldı.

Yayıncı İlhan Erdost 7 Kasım 1980’de Mamak Cezaevi’nde dövülerek öldürüldü. Failleri yargılanmadı.

Gazeteci Slavko Ćuruvija 11 Nisan 1999 tarihinde Belgrad’da öldürüldü. Cinayetten 20 yıl sonra dört devlet güvenlik görevlisi suçlu bulundu.

Gazeteci Daphne Caruana Galizia Malta’da aracına yapılan bombalı saldırıyla öldürüldü. Cinayet davası devam ediyor.

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 tarihinde arabasına yerleştirilen bomba sonucu hayatını kaybetti. Suikastin sorumluları ve azmettiricileri hâkim karşısına çıkmadı.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler