Sivil Toplum Örgütlerinin Etkinlik İletişimlerine Yardımcı 6 Araç

Sivil Toplum Örgütlerinin Etkinlik İletişimlerine Yardımcı 6 Araç

İletişim şekilleri değişmekte ve dönüşmektedir. Dijital dünya iletişim biçimlerini ve insan ilişkilerini yeniden şekillendirmekte, kurgulamaktadır. Yeni kitlelere ulaşmak ve faaliyetlerinin daha görünür olmak için sosyal medyayı etkili ve verimli kullanmamız gerekmektedir.

sivilalan.com'u Telegram'da Takip Edin! sivilalan.com'u Linkedin'de Takip Edin!

Sosyal medya, geleneksel medyaya göre hızlı ve interaktif bir iletişim sağlamaktadır.Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojilerinin gelişmesiyle ortaya çıkan sosyal medya hayatımızın birçok alanında olduğu gibi dijital pazarlamada da önemli bir araçtır.

2017 Global NGO Online Technology Report’a göre, dünya genelindeki sivil toplum kuruluşlarının %52’si etkinliklerinden canlı paylaşımlar yapmak için sosyal medyayı kullanıyor. Konferanslar, workshoplar, yürüyüşler ve protestolar anlık paylaşımlar yapılabilecek etkinliklerden bazıları. Bu anlık paylaşımlarda Facebook, Instagram ve Twitter en çok kullanılan sosyal medya araçları. Aynı zamanda Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden yapılan paylaşımların yanında bu mecralarda canlı yayınlar da gerçekleştirilebiliyor. Sivil toplum örgütleri olarak etkinliklerinizde aşağıdaki araçları kullanarak daha etkili paylaşımlar yapabilir ve  etkinlik sonrası raporlarınızı oluşturabilirsiniz.

[irp posts=”8387″ name=”Sivil Toplum Örgütleri için 10 Sosyal Medya İçerik Türü”]

Tweetdeck

Tweetdeck, bir çok Twitter hesabının tek bir panelden kontrol edilmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır. Yönettiğiniz tüm Twitter hesaplarını, oluşturduğunuz Twitter listelerini, tanımladığınız hashtagleri kolaylıkla tek ekran üzerinden takip edebilir ve hemen etkileşime girebilirsiniz. Tweetdeck ile Twitter akışını kolayca sütunlara bölerek anlık paylaşımları takip edebilir ve onlarla etkileşime girebilirsiniz.

Ayrıca Tweetdeck ile şunları da yapabilirsiniz;

 • Tweetdeck paneline eklediğiniz tüm Twitter hesaplarınızdan aynı anda tweet atabilirsiniz.
 • Hashtag veya kelimeleri, oluşturduğunuz sütunlardan anlık bir şekilde takip edebilirsiniz.
 • Gelen tüm mention’ları takip edip hızlıca cevap verebilirsiniz.
 • Twitter’da oluşturduğunuz Twitter listelerini bir sütunda takip edebilirsiniz.
 • Atacağınız herhangi bir tweeti istediğiniz ay, gün, saat olarak zamanlayabilirsiniz.
 • Tüm hesaplarınızdan, bir twitter hesabını bir anda takip edebilirsiniz.
 • Tüm hesaplarınızdan aynı anda, başka bir hesabın paylaştığı bir tweeti retweet edebilirsiniz.
 • Tüm hesaplarınızın özel mesajlarını okuyabilir, istediğiniz hesabınızın mesajlarına cevap verebilirsiniz.
[irp posts=”5604″ name=”Aktivistlerin Takip Etmesi Gereken 5 Instagram Hesabı”]

Bitly

Bitly

Bit.ly, ücretsiz bir link kısaltma servisidir. Bitly ile kısalttığınız linklere kaç kere tıklandığını, hangi ülkeden ve hangi sosyal medya ağından tıklandığını görebilirsiniz. Etkinlik duyurularını yaparken ve etkinlik sırasında sosyal medya mecralarının etkisini Bit.ly ile anlayabilir ve etkinliğinize özel linkler oluşturabilirsiniz.

Ayrıca Bit.ly ile;

 • Etkinlik sırasında katılımcılara akılda kalıcı hemen kullanabilecekleri bir link oluşturabilirsiniz. (Örneğin; bit.ly/ngoturkey Bu link doğrudan www.techsoupturkiye.org.tr’a gidiyor.)
 • Etkinlik sonrasında katılımcılara değerlendirme formu doldurmaları için kısaltılmış bir bit.ly linki verebilirsiniz. (Örneğin; bit.ly/evaluationform Bu link doğrudan sizin anket formunuza gidebilir.)
 • Karmaşık bir linki kısaltılmış ve akılda kalıcı şekilde oluşturabilir, etkinlik afişinize ekleyebilirsiniz.
[irp posts=”8319″ name=”Sivil Toplum Örgütleri için Sosyal Medya Paylaşımlarının En Doğru Zamanları”]

Google Alerts

Google Alerts

Medya takip şirketleri ile çalışmak için bütçeniz yoksa Google Alerts tam size göre. G-alerts, takip etmek istediğiniz anahtar kelimeler hakkında internette çıkan yeni içerikleri size düzenli olarak mail atıyor. İlginç ve yeni içerikleri kaçırmamak ve Web’i takip etmek için Google Alerts’e kelimelerinizi hemen ekleyebilirsiniz.

Google Alerts ile;

 • Etkinliğiniz hakkında çıkan dijital medya yansımalarını takip edebilirsiniz.
 • Kurumunuzun çalışma alanı ile ilgili paylaşımları takip edebilirsiniz.
 • Kurum adınızın ve web sitenizin nerelerde kullanıldığını takip edebilirsiniz
[irp posts=”8123″ name=”Sivil Toplum Örgütleri için Instagram’ı Verimli Kullanmayı Sağlayacak 8 Püf Nokta”]

Giphy GIF Maker

Giphy GIF Maker

Sosyal medya paylaşımlarında görsel ağırlıklı içeriklerin daha çok etkileşim sağladığı artık hepimiz tarafından bilinen bir gerçek. GIPHY, sosyal medya etkileşimlerinizi arttırmanıza destek olabilecek bir gif kütüphanesidir. İçerisinde her türlü duyguyu, düşünceyi, durumu anlatmak için bir çok eğlenceli gif bulabilirsiniz. Ayrıca kendi gif’lerinizi de oluşturabilirsiniz.

GIPHY ile;

 • Etkinliğinizde çekilmiş fotoğraflardan etkinliğinizin nasıl geçtiğini gösteren bir gif oluşturabilirsiniz.
 • Bir videonun belli bir kısmını alarak daha ilgi çekici bir gif oluşturabilirsiniz.
 • Oluşturduğunuz gif’in linkini Facebook’ta paylaşarak; Twitter’da ise gif’inizi GIPHY üzerinden indirip Twitter’a yükleyerek kullanabilirsiniz.
[irp posts=”4862″ name=”Aktivistler için en iyi 5 Chrome eklentisi”]

Pixabay

Pixabay

Pixabay, telifsiz stok fotoğraflar ve videolar indirebileceğiniz bir web sitesidir. Etkinlik afişlerinizi oluştururken veya sosyal medya içeriklerinizi hazırlarken Pixabay’dan görsel indirip mükemmel tasarımlar hazırlayabilirsiniz. Pixabay’da tüm fotoğraflar ve videolar Creative Commons CC0 lisanlarına sahiptir

Ayrıca Pixabay’dan indirdiğiniz herhangi bir görseli Canva’ya yükleyerek etkinlik afişinizi veya sosyal medya paylaşımınızı hazırlayabilirsiniz.

[irp posts=”3954″ name=”Stk’ların Sosyal Medyada Başarılı Olmaları İçin 5 Tavsiye!”]

IFTTT

IFTTT

IFTTT, kullandığınız sosyal medya hesaplarını ve diğer uygulamaları(e-posta hizmetleriyle cep telefonunu) birbirine bağlayan ve bu uygulamaların senkronizasyonunu sağlayacak şekilde istediklerinizi yapmanıza olanak veren bir araçtır.

IFTTT ile etkinlikleriniz sırasında;

 • Twitter’da paylaşılan etkinlik hastanginizi bir Google Sheet’e arşivleyebilirsiniz. (Tweet paylaşımını yapan kullanıcı ve zaman bilgileri ile)
 • Herhangi bir hashtag veya kelime ile ilgili paylaşım yapanlara otomatik olarak teşekkürler  veya başka bir tweeti otomatik olarak iletebilirsiniz.
 • Belirli bir anahtar sözcük ile ilgili yeni tweetleri kendinize e-posta ile gönderebilirsiniz.
 • Bir anahtar sözcük ile ilgili tweetler için Trello panosuna kart ekleyebilirsiniz.
 • Etiket ile eşleşen yeni tweetleri Slack’e gönderebilir veya bir web sitesine haber girince herhangi bir slack kanalında paylaşım yapabilirsiniz.
[irp posts=”3146″ name=”Stk’lar Facebook Gruplarını Nasıl Kullanabilir?”]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler