TEGV’in Tasarım ve Beceri Atölyeleri’ne Lloyd’s Register Foundation’ın desteğiyle yenileri ekleniyor!

TEGV’in Tasarım ve Beceri Atölyeleri’ne Lloyd's Register Foundation’ın desteğiyle yenileri ekleniyor!

Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan ve çocuklarımızı nitelikli eğitim desteği ile buluşturan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) bir destek de Lloyd’s Register Foundation (LRF) ’dan geldi. LRF sponsorluğu ile TEGV’in 3 etkinlik noktası daha Tasarım ve Beceri Atölyelerine kavuşacak.

Kamu yararına teknoloji, mühendislik ve bilim alanında faaliyet gösteren dünya çapında bir kuruluş olan Lloyd’s Register Foundation, Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu olan ve çocuklarımızı nitelikli eğitim desteği ile buluşturanTEGV’e yeni Tasarım ve Beceri Atölyelerinin kurulumu için fon sağladı.

Fon kapsamında TEGV’in mobil öğrenim birimi olan bir Ateşböceği, Tasarım ve Beceri Atölyesi ile donatılarak tematik hale dönüşecek. Ayrıca, Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı ve Siirt Kurtalan Öğrenim Birimi’ne birer atölye kurulacak. İmzalanan protokol ile Lloyd’s Register Foundation, çocukların nitelikli eğitimine desteğini bu üç atölye ile önümüzdeki 3 yıl boyunca sürdürecek.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın 8-14 yaş arasındaki çocukları için kurulan Tasarım ve Beceri Atölyeleri, çocuklara 3D baskı cihazından robot kitlerine, kodlama platformlarından elektronik devre kartlarına uzanan bir yelpazede yeni nesil öğrenme imkânı sunuyor. “Yap, Paylaş, Öğren, Donan, Oyna, Katıl, Destekle ve Değiştir” sloganıyla çocukları problem çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve teknolojik iletişim konularında geliştiren Tasarım ve Beceri Atölyeleri, eğlenceli olduğu kadar “multi-disipliner” bir öğrenme modeli olarak kabul ediliyor. İş birliği yapılan okullar hafta içi ve hafta sonları etkinliklere katılabilecekler. Temel amaç; çocuklarımızın gerçek hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilecek projeler oluşturabilmeleri için bilim, sanat ve bilişim gibi alanları kullanarak hayata daha donanımlı olarak hazırlanmalarına katkıda bulunmak.

LRF desteği ile kurulacak atölyeler ile TEGV’in Tasarım ve Beceri Atölyelerinin sayısı altıya ulaşmış olacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Eğitim Vizyonu ile de örtüşen ve Kasım 2018’de başlayan çalışmalar kapsamında Tekirdağ Fibria ve Batman Öğrenim Birimleri ile Bakırköy Ferit Aysan Eğitim Parkında Atölyeler devreye girmiş ve çocuklarla etkinliklerine başlamıştı.

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, ilköğretim çağındaki çocuklarımızın, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve yeni nesil öğrenme olanaklarından faydalanmalarını amaçlıyor. Türkiye genelinde, 32 yerleşik ilde 9 Eğitim Parkı, 38 Öğrenim Birimi, 24 Ateşböceği (Mobil Öğrenim Birimi) ile çocuklarımıza hizmet vermeyi sürdürüyor. Eğitim Gönüllüleri, her yıl yaklaşık sekiz bin gönüllüsünün desteğiyle kuruluşundan bu yana 3 milyona yakın çocuğumuzun aydınlık geleceğine katkı sağladı. Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. TEGV ile ilgili detaylı bilgi için www.tegv.orgadresi ziyaret edilebilir.

Lloyd’s Register Foundation hakkında:

Eğitim, araştırma ve kamu katılımını destekleyen Lloyd’s Register Foundation, denizde, karada ve havada can ve mal güvenliğini korumak ve bilimsel teşvikleri desteklemek amacıyla 2012 yılında kurulmuştur. Modern toplumun dayandığı (alt)yapının güvenliğini geliştirmekte gerçek bir fark yaratacak olan mühendislik üzerine araştırmalarda, eğitimde ve öğretimde önde gelen destekçiler olma vizyonuyla hareket eden LRF’nin gelir kaynağı, Lloyd’un bir kolu olan Register Group Ltd’den ve yatırımlarının kazançlarına dayanmaktadır. LRF, hibe vererek, doğrudan hareket ederek ve misyonunu paylaşan grup şirketi ile yakın çalışmalar yaparak hedeflerini gerçekleştirmektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler