Bayer, Genç Başarı Eğitim Vakfı iş birliği ile Gençleri İş Hayatına Hazırlıyor !

Bayer’in program ortağı olduğu Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından yürütülen GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile lise öğrencilerine girişimcilik, finansal okuryazarlık alanlarında ihtiyaç duydukları beceriler kazandırılarak onların iş gücüne etkin katılımı amaçlanıyor. “Yaparak öğrenmeye dayalı” bir ekonomik eğitim programı olarak uygulanan çalışma ile lise öğrencileri okullarında kendi küçük ölçekli şirketlerini kuruyor.

Bir eğitim öğretim dönemi boyunca öğrenciler; okullarında ekiplerini oluşturuyor ve bir iş fikri geliştirerek ürün ya da hizmeti hayata geçiyorlar. Eğitim öğretim dönemi sonunda ise kurdukları girişimleri tasfiye ediyorlar. Değer yaratan, çözüm üreten, girişimci düşünce yapısına ve farklı bakış açılarına sahip gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen program kapsamında bu yıl İzmir, Ankara, Bursa ve Adana olmak üzere Türkiye’nin 22 farklı ilinde 500’e yakın şirket kuruldu. Gönüllü Bayer çalışanlarının mentor olarak öğrencilere destek verdiği programla gençlerin hatalarından ders alması ve başarısızlıktan korkmaması hedefleniyor.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı Hakkında:

GençBizz Lise Girişimcilik Programı, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri Protokolleri ile “yaparak öğrenmeye dayalı” bir ekonomik eğitim programı olarak Türkiye genelinde uygulanıyor.

Program kapsamında her yıl uygulama yapılan illerde öğretmenlere ve öğrencilere yönelik duyurular yapılıyor. Programa katılmak isteyen okullardaki öğretmenler için Genç Başarı Eğitim Vakfı ‘Girişimci Zihin Yapısında Öğrenci Yetiştirme Odaklı’ eğitimler düzenliyor. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler okullarında programa katılmak isteyen girişimci öğrencilerden ekipler oluşturuyor. Diğer taraftan, programa mentor olarak destek vermek isteyen gönüllü şirket çalışanları ise mentorluk eğitimine dâhil oluyor. Bu kapsamda geçtiğimiz Mart ayında mentorluk eğitimini tamamlayan 20 gönüllü Bayer çalışanı İzmir, İstanbul, Adana, Bursa, Şanlıurfa, Kırklareli, Antalya ve Ankara’ya mentor olarak atandı ve lise öğrencileriyle bir araya geldi. Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın oluşturduğu takvim ve yönlendirmeyle çeşitli toplantılar gerçekleştiren mentor ve öğrenci ekipleri şu aşamada ürünlerini hayata geçirmek için çalışıyor.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı kapsamında başarılı olan şirketler 25 ve 26 Mayıs tarihlerinde İzmir’de gerçekleşecek Türkiye Finali’nde belirlenecek. Final sonucunda kazanan ekip ise Temmuz ayında Fransa’da gerçekleşecek olan Uluslararası Yılın Şirketi (International Company of the Year) Avrupa Finali’nde ülkemizi temsil edecek.

Bayer Hakkında

Bayer, sağlık ve beslenme ile ilgili yaşam bilimleri alanlarında uzmanlaşmış küresel bir şirkettir. Ürün ve hizmetleri, insanlığa faydalı olabilmek ve giderek artan ve yaşlanmakta olan küresel nüfusun ortaya çıkardığı büyük zorlukların üstesinden gelmeyi desteklemek amacıyla tasarlanmıştır. Bayer Grup, aynı zamanda inovasyon ve büyümeyle değer yaratmayı ve kazanma gücünü artırmayı amaçlamaktadır. Sürdürülebilir kalkınma ilkelerine bağlı olan şirket, Bayer markası ile tüm dünyada güven, kalite ve güvenilirliğin timsali olmuştur. 2018 mali yılı itibarıyla 117 bine yakın çalışana ve 39,6 milyar Avro satış cirosuna sahip olan Bayer’in, yıllık sermaye harcaması 2,6 milyar Avro, Ar-Ge harcaması ise 5,2 milyar Avro düzeyindedir. Daha fazla bilgiye www.bayer.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Genç Başarı Eğitim Vakfı Hakkında

1999 yılında kurulan Genç Başarı Eğitim Vakfı, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Genç Başarı Eğitim Vakfı, iş dünyası gönüllülerinin programlara aktif katılımlarını sağlayarak iş dünyası ve eğitim arasında köprü kurmaktadır.

İş Dünyası Gönüllüleri, okullarda Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından uygulanan programlar içerisinde aktif rol oynayarak öğrencilerle tecrübelerini, bilgilerini paylaşıyor ve öğrencilere mentorluk yapıyor. Bu sayede, öğrenciler iş dünyasına hazırlık için gerekli bilgi ve donanıma erken yaşlarda sahip oluyor. Vakıf ilköğretimden üniversite son sınıfa kadar farklı yaş gruplarına göre ‘yaparak öğrenme’ temelli eğitim programları tasarlamakta ve uygulamaktadır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler