10 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti

10 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti
10 Soruda Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti ile ilgili pek çok sorunun akla geldiğiniz biliyoruz. En çok merak edilenleri cevaplamak üzere, en çok sorulan soruları derledik sizler için. Avrupa Gönüllü Hizmetine dair merak ettiklerinizi öğrenmek için okumaya devam edin…

  1. Kısaca Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti, Avrupa ülkeleri ve beraberindeki pek çok ülkenin dâhil olduğu bir faaliyettir. STK, Kamu kuruluşları ve sosyal sorumluluk kuruluşlarının projelerine dâhil olan gönüllüler, hem çalışacak, hem dil öğrenecek, farklı kültürler ile tanışacak, hem de farklı bir deneyim yaşayacaktır. İsteyen kurumların ve gençlerin dâhil olabildiği bu sisteme Avrupa Gönüllü Hizmeti adını veriyoruz.

  1. Kimler Avrupa Gönüllü Hizmetine başvuru yapabilir?

17 ile 30 yaş aralığındaki herkes Avrupa Gönüllü Hizmetine dâhil olabilir. Üst yaş sınırı 30 yaşına girmiş olanları ifade eder ve 31 yaşına girmemiş olanlar Avrupa Gönüllü Hizmetine dâhil olabilir. Alt yaş sınırı olarak ise 18 tercih edilir. Çünkü resmi işlemlerde aile izni sıkıntı oluşturabilmektedir. Bu yüzden de 17 yaştan ziyade 18 yaş tercih edilir.

[irp posts=”6961″ name=”Yurt Dışında Ücretsiz Keşfe Çıkın”]
  1. Motivasyon mektubu nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmetine katılmak isteyenlerin, başvuruları kabul eden sosyal sorumluluk kuruluşlarına başvuru yapması gerekir. Bu başvuru da motivasyon mektubu ile gerçekleşir. Neden Avrupa Gönüllülük Hizmetinde bulunmak istediğinizi, hangi tarihlerde katılmak istediğinizi anlatan, kısacası bu proje için sahip olduğunuz motivasyonu ifade etmeniz gerekmektedir. Avrupa Gönüllü Hizmetine kabul edilmenizi sağlayacak olan motivasyon mektubudur ve bu yüzden özenle hazırlanması gerekir.

  1. Avrupa Gönüllü Hizmetine Ne Zaman Başvurabilirim?

Bir gönüllü olarak Avrupa Gönüllü Hizmetine yılın her zamanında başvuru yapabilirsiniz. Bunun bir zamanı ya da kısıtlaması söz konusu değil. Ancak Avrupa Gönüllü Hizmeti yapan bir kurum ya da kuruluş olarak başvuru yapacaksanız, Şubat, Nisan ve Ekim aylarında projenizi sunabilirsiniz.

[irp posts=”6955″ name=”Avrupa Gönüllü Hizmeti Nedir?”]
  1. Hangi ülkelere gidebiliriz?

Avrupa Gönüllü Hizmeti, 28 Avrupa Birliği ülkesinin yanı sıra AB üyesi olmayan 7 program ülkesi ile birlikte 22 tane de AB komşu ortaklık ülkesini kapsamaktadır. Dolayısıyla ülke seçeneğiniz oldukça fazla.

  1. Avrupa Gönüllü Hizmeti bana ne kazandıracak?

Avrupa Gönüllü Hizmeti, hem farklı kültürleri tanıma fırsatı tanır, hem dil öğrenme imkânı verir, hem de bir projede gönüllü olarak yer almanızı sağlar. Ayrıca yurtdışında yaşama tecrübesi edinebilirsiniz. Farklı kültürlerden yeni arkadaşlar edinmenin keyfine varabilir, dünyanın farklı yerlerinde yaşamanın nasıl olduğunu bizzat yaşayarak öğrenebilirsiniz.

  1. Başvuru ücreti var mı?

Hiçbir başvuru ücreti ödemeden başvuru yapabilirsiniz. Yol, yemek, konaklama masraflarınız karşılandığı gibi bir miktar cep harçlığı da alırsınız. Dolayısıyla hem başvuru sürecinde hem de proje süresince hiçbir ücret ödemenize gerek kalmaz.

  1. Avrupa Gönüllü Hizmeti Ne Kadar Sürüyor?

Avrupa Gönüllü Hizmetinde yer alan projeler farklı sürelere sahiptir. 2 aydan 12 aya kadar süren projeler ile karşılaşırsınız. İstediğiniz süre boyunca bu projelere dahil olabilirsiniz.

  1. Avrupa Gönüllü Hizmeti sayesinde dil öğrenebilir miyim?

Avrupa Gönüllü Projesi, temel seviyede dil eğitimini kapsamaktadır. %5 oranında dil eğitimin dâhil olduğu bu süreçte, gönüllü olarak bir projede yer alırken aynı zamanda ücretsiz dil eğitimi de alırsınız.

  1. Avrupa Gönüllü Hizmetine kaç defa katılabilirim?

Avrupa Gönüllü Hizmetine normal şartlarda 1 kez dâhil olunabilmektedir. Ancak istisnai olarak kısa dönem Avrupa Gönüllü Hizmetine dâhil olmuş olanlar, yani 14 – 59 gün süreli bir projeye katılmış olanlar ikinci kez Avrupa Gönüllü Hizmetine dâhil olabilirler.

www.ua.gov.tr

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler