Fikirleriyle Fark Yaratacak Liseli Kız Öğrenciler Aranıyor!

Kodluyoruz Derneği, geleceğin bilim kadınlarını kendi çözümlerini üretmeye davet ediyor. Toplumsal sorunlara yenilikçi çözümler getirmeye istekli liseli kız öğrenciler  Kodluyoruz Derneği ve Microsoft Türkiye iş birliğiyle düzenlenecek Kızlarla Kodluyoruz Ideathon’da (fikir maratonu) fikir üretmek üzere bir araya geliyor. 26 Haziran’da gerçekleşecek etkinlikte kız öğrenciler 4-5 kişilik takımlar halinde çalışarak belirlenen toplumsal sorunlara teknolojiyi kullanarak geliştirdikleri çözüm önerilerini ortaya koyacak. Kazanan takım fikirlerini hayata geçirmek üzere Kaş’ta bir haftalık yaz kampına katılma ve kodlama eğitimi alma imkanı kazanacak.

14-17 yaş arası kız öğrencilerin katılımına açık olan etkinliğin son başvuru tarihi 24 Haziran.

Bilişim sektöründe cinsiyet eşitliğini sağlamak ve kadın çalışan görünürlüğünü arttırmak için genç kızların öğrencilik yaşlarından itibaren teknolojiyle ilgili alanlara katılımını desteklemek gerekiyor. Kodluyoruz Derneği bu konuda ilgisi olan genç kızları desteklemek için tek günlük bir fikir maratonu hayata geçiriyor.

Kızlarla Kodluyoruz Ideathon’u nedir?

14-17 yaş arasındaki kız öğrencilerin bilişim alanına katılımını teşvik etmek amacıyla gerçekleşen etkinlik, katılımcıların 4-5 kişilik ekipler halinde çalışarak çeşitli toplumsal konulara dijital çözüm bulmak üzere yarışacağı bir fikir maratonudur.

İki oturumdan oluşacak fikir maratonunun ilk oturumunda katılımcılar bir fikrin nasıl geliştirileceği ve sunulacağı hakkında kısa bir eğitim alacaklar ve çeşitli toplumsal problemlere dair bilgi edinecekler. İkinci oturumda ise bu problemlere karşı teknoloji odaklı çözümler geliştirmeye çalışacaklar. Bunu yaparken gönüllü mentorların da desteğini alacaklar.

Oturum sonunda her takım kendi fikrini jüriye sunacak. Kazanan takım Temmuz ayında Düşler Akademisi Kaş tesislerinde bir hafta boyunca mentorlar eşliğinde fikirleri üzerinde daha detaylı çalışacak ve temel yazılım eğitimi alacak. Ayrıca Düşler Akademisi tesislerinde kamp, yüzme, binicilik gibi faaliyetleri de deneyimleme şansına sahip olacak.

Kodlama Bilmene Gerek Yok!

Herhangi bir kodlama bilgisi gerektirmeyen etkinlikte katılımcıların tek ihtiyacı bol bol merak ve yaratıcı fikirleri!  Soruların için [email protected] mail adresine mail atabilirsin.

Hemen Başvur!

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler