Haberler

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye) Adım Adım Platformu’nda!

0

Gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlığı hakları alanında çalışan SGYD (Y-PEER Türkiye) 2004 yılından itibaren uluslararası ağın Türkiye ayağı olarak çalışıyordu, 2015 yılında dernekleşen STK akran eğitimi konusunda çok deneyimli.

Son dönemlerde üreme sağlığı akran eğitimleri vermeye devam etmekle birlikte insani yardım alanında Toplum Gönüllüleri Vakfı ile Suriyeli gençlere de eğitimler veriyor. Ayrıca GENÇ LGBTİ projesiyle de hem özelleştirilmiş cinsel sağlık eğitimi veriyor hem de yerellerde genç LGBTİ bireylerle karar alıcıları bir araya getiriyor. Genç kadınlarla ilgili çalışmalar da derneğin uzmanlık alanında, bu konuda çoğunlukla güçlendirme ve genç kadınların projelerini fonlama yöntemiyle çalışmalarını sürdürüyorlar.

39. Vodafone İstanbul Maratonu öncesinde Adım Adım platformuna katılan SGYD (Y-PEER Türkiye) daha çok gence cinsel sağlık üreme sağlığı akran eğitimi ulaştırmak için İyilik Peşinde Koşacak!

Siz de spor yaparak, gençlerin cinsel sağlık ve üreme sağlık hakları için destekte bulunmak isterseniz SGYD (Y-PEER Türkiye) ile koşabilirsiniz. Koşu takımına katılmak için [email protected] adresinden Ali Karakaş ile iletişime geçebilir veya www.istanbulmarathon.org sitesinden kaydınızı yaptıktan sonra buradaki başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Yardımseverlik Koşusu dünyada da STK’ları desteklemek için başarı ile kullanılan bir kaynak geliştirme metodudur. Amerika’da bir yılda bu sayede toplanan bağış miktarı 1.6 milyar dolardır (2014 verisi). Sadece Londra Maratonu’nda bir koşuda bu yolla toplanan bağış miktarı 50 milyon poundu geçmiş ve 30 bini aşkın kişinin koştuğu bu maratonda koşanların çoğu bir amaç için koşmaktadır.

Türkiye’de ise 2008 yılında ilk defa Adım Adım Oluşumu sayesinde duyurulan ve yaygınlaştırılan kolektif yardımseverlik koşusu ile 2008 yılının ilk yardımseverlik koşusu kampanyasında (Antalya Maratonu 2008) 75 bin TL bağış toplanırken, sadece 2015 yılında bu sayede toplanan bağış 1.7 milyon dolara ulaşmıştır.

Haberlerimizden zamanında haberdar olmak istiyor musunuz?

Civic Space Jobs

Yorumlar

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Haberler