STK Çalışanlarının Hayatını Kolaylaştıracak 7 Araç

Ekran Resmi 2015 12 30 17.40.54 1
Ekran Resmi 2015 12 30 17.40.54 1

Konuk Yazar; Kenan Dursun – [email protected]  / @kenanndursun

Sivil toplum kuruluşunda çalışan insanlar olarak gündelik hayatımızda bilgisayar ve interneti çok fazla kullanıyoruz. Gün içinde işlerimiz genellikle yoğun ve karmaşıktır. Bu işlerde, benim çok fazla kullandığım ve bize faydası olabileceğini düşündüğüm 7 uygulama hakkında size bilgi vereceğim. Bu uygulamaları seçerken de gün içinde hayatımızı düzenleyecek, hızlandıracak ve kolaylaştıracak araçları seçmeye çalıştım.

Evernote

Gün içinde toplantılarda aldığınız notları dijital ortamda saklamak istiyorsanız bu araç tam size göre! Notlarınıza akıllı telefon, tablet ve web ortamında aynı anda ulaşabilir, onları güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda farklı başlıklar oluşturup bu başlıkların içinde ayrı yapılacaklar listesi oluşturabilir ve bunları istediğiniz zaman istediğiniz kişi ile paylaşabilirsiniz. Evernote için yapmanız gereken hemen bir hesap açıp akıllı telefon, tablet veya web ortamından kullanmaya başlamak!

Evernote’u indirmek için;

Apple Store

Play Store

web kullanımı

Mindmeister

Online zihin haritaları oluşturabileceğimiz bir araç. Aklımızdaki projeleri, eğitimlerdeki oturumları veya yapılacaklar listesini online ortamda oluşturmak için güzel bir araç. Online kullanım özelliği sayesinde, ekip olarak beyin fırtınaları gerçekleştirirken kullanılabilir. Mindmeister ile ekip üyelerine görevler atayabilir ve bunlar için deadline verebilirsiniz. Online proje yönetimi programlarına benzer özelliklere sahip olan Mindmeister’da daha fazla ücretsiz harita yapmak için arkadaşlarını davet etmeniz yeterli. Bu uygulamaya akıllı telefon, tablet ve web ortamından ulaşılabilir.

Mindmeister’ı indirmek için;

Apple Store

Play Store

web kullanımı

Feedly

Gün içinde bir çok farklı web sitesine girip haber ve bilgi takibi yapıyoruz. Bu karmaşayı tek bir uygulamadan yönetmek ve pek çok web sitesini tek bir kaynaktan takip etmek hatta onları kategorilendirmek Feedly ile mümkün. Feedly sayesinde herhangi bir güncellemeyi kaçırmak istemediğimiz web sitelerini takip etmemiz kolaylaşıyor. Google Reader’ın 2013 Temmuz’daki vedasından sonra popüler olan bu uygulama sayesinde, Feedly’e eklediğimiz siteleri takip etmemiz daha kolay. Farklı kategoriler sayesinde istediğimiz anda farklı kaynakları çok rahat bir şekilde okuyabiliyoruz.

Feedly’i indirmek için;

Apple Store

Play Store

web kullanımı

Ayrıca Chrome, Safari ve Firefox için eklentileri mevcut.

Doodle

Sivil toplum çalışanları olarak daha programlı ve daha sistematik çalışmak için çok sık toplantı yapıyoruz. Bu toplantılarımızı kimi zaman fon sağlayıcılar ile kimi zaman gönüllüler ile kimi zaman da başka gruplar ile gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıları şekillendirirken özellikle gün ve saat belirlemek için Doodle kullanılabilirBu online araç sayesinde birden fazla gün ve saati toplantı önerisi olarak belirleyip toplantıya katılacak olan kişilere mail atabilir ve böylece kimin hangi zamanda uygun olduğunu kolaylıkla belirleyebiliriz.

Doodle’ı indirmek için;

Apple Store

Play Store

web kullanımı

Skype

Skype, internet üzerinden görüntülü ve sesli görüşmeler yapmamıza destek olan araçlardan biri. Farklı şehirlerdeki kişilerle toplantı yapmak istediğimizde bu programı kullanabiliriz. Aynı zamanda Skype sayesinde kurumumuza başvuran kişiler ile iş görüşmesi, stajyerlik görüşmesi yapabiliriz. Ücretli özellikleri ile uygun fiyata dünyanın herhangi yerindeki birini arayabilir ya da sms atabiliriz. 25 kişiye kadar ücretsiz şekilde grup konuşması yapabilmekteyiz.

Skype’ı indirmek için;

Apple Store

Play Store

web kullanımı

wetransfer

Yüksek boyutlu dosya transferini maillerimiz aracılığı ile yapmak mümkün değil. Fakat Wetransfer sayesinde 2 gb’a kadar dosyalarımızı istediğimiz kişiyle paylaşabiliriz. Siteye girerek yüklediğimiz dosyanın linkini, dosyayı göndermek istediğimiz kişiye verdiğimizde o da kolayca link üzerinden dosyaya ulaşabilir. Projelerimiz için fotoğraf ve video paylaşımıda işimizi kolaylaştıran bir araç. Paylaştığımız linkin 1 hafta içinde silindiği bilgisini de aklımızda tutmak faydalı olacaktır.

wetransfer’i kullanmak için 

Livestream

İnternet erişiminizin olduğu herhangi bir ortamda akıllı telefonunuzu ya da bilgisayarınızın kamerasını kullanarak canlı yayın yapmanızı ve bunu internetten yayınlamanızı sağlayan canlı yayın aracıdır. Online derslerde, uzaktan öğrenim programlarında da kullanılabilir. Günümüzde, ana akım medyanın yayınlamadığı etkinliklerde bu ve benzeri programlar fazlasıyla kullanılıyor. Akıllı telefonunuz, tabletiniz veya bilgisayarınız sayesinde konferansınızı, eğitiminizi, basın açıklamanızı ya da herhangi bir eylemi internet üzerinden canlı yayınlayabilirsiniz. Aynı zamanda, Livestream üzerinden tv izler gibi yayınları da izleyebilirsiniz.

Livestream’i indirmek için;

Apple Store

Play Store

web kullanımı

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler