İnternet’in Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi

İnternetin Öz Evladı: Aaron Swartz’ın Hikayesi filminin konusu, RSS ve Reddit’in geliştirilmesinde çok önemli roller oynayan, ancak yasadışı internet faaliyetlerine katıldığı için yargı önüne çıkan davası bitmeden yaşamına son veren Amerikalı bilgisayar programcısı Aaron Swartz’ın (1986-2013) hikayesini anlatan belgesel.

 

Aaron Hillel Swartz (8 Kasım 1986, Chicago – 11 Ocak 2013, New York), Amerikalı bilgisayar programcısı, bilişimci, yazar ve aktivist.

13 yaşında ArsDigita Ödülü’ne layık görülen Swartz, henüz 14 yaşındayken RSS adı verilen internet besleme biçimini gerçekleştiren ekipte yer almış, 15 yaşında ise IEEE Intelligent Systems dergisinde hakemli bir makale yayınlamıştı.[2] Creative Commons lisans modelinin gelişimine katkılarda bulunmuştur.[3] Stanford Üniversitesi‘ndeki sosyoloji eğitimini 1. sınıftan sonra bıraktı.

Bilgiye ulaşma özgürlüğünü ve serbest erişimi savunan, sansürün kaldırılmasına yönelik eylemleriyle tanınan Aaron Swartz, 2009’da Amerikan federal mahkemelerine ait PACER veritabanında bulunan ve para karşılığı satılan yaklaşık 18 milyon belgeyi ve 2011’de JSTOR‘dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirmiş ve bundan dolayı “bilgi korsanlığı” ve “yasadışı dosya indirme” gibi ağır suçlardan hakkında 13 kez dava açılmıştı.

Swartz, korsan paylaşımları engellemeye yönelik olduğu iddiasıyla ortaya çıkan ancak kişisel hak ve özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle eleştirilen The Stop Online Piracy Act (SOPA) kanun teklifinin yasalaşmaması için uğraş vermiş ve mücadele çerçevesinde Demand Progress adlı siteyi hayata geçirmiştir. Ülseratif kolit hastası olması çalışma hayatını olumsuz etkilemiştir.

Dünyanın önde gelen sosyal paylaşım sitelerinden Reddit‘in kurucularından olan Swartz, BrooklynNew York‘taki evinde 11 Ocak 2013’te kendini asarak 26 yaşında yaşamına son verdi.[4] Ölümünden önce, 1 milyon dolar para ve 35 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyordu. Cenaze töreni 15 Ocak 2013 günü Chicago’daki Central Avenue Sinagoğu’nda gerçekleşti.[5]

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

2 comments
  1. Bu insanları ve mücadelelerini unutmamak gerekiyor. Julian Assange Aaron swartz gibi nitelikli ve zeki insanlar yeteneklerini pazarlayip milyonlarca dolar kazanmak varken aktivizmi secmis, günümüzde hakim ideolojilerin ve devletlerin gölgesi haline gelen, tek tiplesmis ve sansürün icsellestirildigi internetin özgürleşmesi için hayatlarını ortaya koymuş unutulmaz isimler

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler