Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi “Yapay Zeka Girişimleri Haritasını” yayınlandı:Yapay Zeka Startup sayısı 2024 yılının ikinci çeyreğinde 350’ye çıktı

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi “Yapay Zeka Girişimleri Haritasını” yayınlandı:Yapay Zeka Startup sayısı 2024 yılının ikinci çeyreğinde 350’ye çıktı

Türkiye’de kurumsal ve toplumsal yapay zeka farkındalığını artırma ve ekosistemi geliştirme hedefiyle çalışmalarını sürdüren Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI), ekosisteminde yer alan yapay zeka girişimlerinin haritasını yayınladı. Buna göre; TRAI’nin bünyesindeki yapay zeka girişim sayısı, 12 yeni startup ile birlikte 2024 yılının ikinci çeyreğinde 350’ye çıktı.

Kurulduğu 2017 yılında 24 yapay zeka girişimiyle yola çıkan TRAI, Türkiye’de son yıllarda yapay zeka alanında çalışan yeni girişimlerin gösterdiği başarılı büyümeyi ortaya koyan TRAI Yapay Zeka Girişimleri haritasını yayınladı. Verilere göre; 2024 yılının ikinci çeyreği itibarıyla TRAI bünyesine 12 yeni startup eklendi. Girişimlerde en çok artış ise Üretken Yapay Zeka, Nesnelerin İnterneti, ve Öngörü ve Veri Analitiği kategorilerinde gerçekleşti.

Üretken yapay zeka son 1 yılda en çok ilgi gören alan oldu

Akıllı Platformlar, Arama Motoru ve Asistanı, Chatbotlar ve Diyalogsal YZ, Öngörü ve Veri Analitiği, Nesnelerin İnterneti başta olmak üzere 12 farklı kategorideki girişimlerin izlendiği haritada; son 1 yılda en çok girişimin arttığı kategori “Üretken Yapay Zeka” oldu. 2023 yılının mart ayında 5 girişimciye sahip olan Üretken Yapay Zeka kategorisi, 2024 yılının haziran ayında 22’ye ulaştı.

Can Sinemli: “Özel sektör liderleri için önemli bir kaynak”

Yapay zeka girişimleri haritasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan TRAI Direktörü Can Sinemli şunları söyledi: “Yılın her çeyreğinde özenle hazırlayarak yayınladığımız TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası, özel sektör liderleri ve yatırımcılar için önemli bir kaynak oluşturuyor. Bu harita sayesinde yatırımcılar, yeni potansiyel girişimleri takip edebilirken, iş birliği arayışındaki şirketler için de değerli bir rehber niteliği taşıyor. Bugün geldiğimiz noktada 350 yapay zeka girişimine ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlerleyen dönemde bu sayının katlanarak artacağına ve bu alanda daha çok yatırımların gerçekleşeceğine inanıyoruz.”

Türkiye’de yapay zeka girişimlerinin en çok çalıştığı alan yapay görü oldu

TRAI tarafından yayınlanan Yapay Zeka Girişimleri Haritası ekosisteme dair önemli bilgiler ortaya koyuyor. Haritaya göre Türkiye’de yapay zeka girişimlerinin en çok tercih ettikleri alanlara bakıldığında ise ilk üç sırada yapay görü (82 girişim), öngörü ve veri analitiği (66 girişim) ve makine öğrenmesi (55 girişim) yer alıyor.

TRAI Yapay Zeka Girişimleri Haritası’na ulaşmak için:

https://turkiye.ai/wp-content/uploads/2024/07/TRAI-Girisim-Haritasi-Temmuz-2024-TR-1440p.png

TRAI Hakkında:

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) Türkiye’de yapay zeka farkındalığını artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla 2017’de kurulmuş bir girişimdir. TRAI Meet-Up, yapay zeka seminerleri, yapay zeka zirveleri, demo-day gibi yüzlerce etkinlik gerçekleştiren TRAI, kuruluşundan bu yana on binlerce kişiye doğrudan temas etmiştir. TRAI ekosisteminde yer alan 350 yapay zeka girişiminin akademi, özel sektör ve yatırımcılarla buluşmasına, ortak projeler gerçekleştirmelerine ve yurt dışına açılmalarına yardımcı olmaktadır. TRAI ekosisteminde, girişimlerin yanı sıra 80’den fazla özel sektör şirket yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük yapay zeka zirvesini ve Türkiye Yapay Zeka Haftası etkinliklerini gerçekleştiren TRAI, yerel ekosistemi dünyanın önde gelen yapay zeka ekosistemleri ile buluşturuyor. (https://turkiye.ai/)

TRAI yapay zeka girişim ekosisteminin bir parçası olmak için https://turkiye.ai/startup-application-form/ adresinden başvurabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler