Tekfen Vakfı Müzik Bursu’nu Kazanan Genç Yetenekler Belli Oldu

Türkiye’nin önemli özel sanat kurumları arasında yer alan Tekfen Vakfı’nın klasik müzik alanında genç yetenekleri desteklediği Müzik Bursu’nun kazananları belli oldu. Tekfen Filarmoni’nin Daimi Şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığındaki jürinin 7 farklı kriter bazında yaptığı değerlendirme sonucunda üç genç yetenek daha, 2022-2023 döneminde yurt dışındaki müzik eğitimine Tekfen Vakfı desteği ile devam edecek.

Tekfen Vakfı’nın klasik müziğe ve bu alandaki genç yeteneklere destek vermek amacıyla 2019 yılında başlattığı Müzik Bursu programının 2022-2023 eğitim yılındaki sahipleri belli oldu. Tekfen Filarmoni Genel Sanat Yönetmeni ve Daimi Şefi Aziz Shokhakimov’un başkanlığında Alican Süner, Tekfen Filarmoni Viyolonsel Grup Şefi Nil Kocamangil, Flüt Grup Şefi Aslıhan And ve Trompet Grup Şefi Alper Çoker’den oluşan jürinin Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de gerçekleştirdiği değerlendirme sonucunda bursun yeni sahipleri Tuna Bilgin (piyano), Beliz Güney (viyolonsel) ve Hüma Beyza Ünal (fagot) olarak belirlendi.

Üç genç yetenek, yeni eğitim döneminde Tekfen Vakfı’nın desteğini yanlarında hissedecek

Klasik müziğe gönül vermiş müzisyenlerin yeteneklerini ülke sınırları dışına da taşımasına destek olmak amacıyla 2019 yılında Müzik Bursu programını başlatan Tekfen Vakfı, lisans eğitimini yurt dışında klasik batı müziği çalgısı dalında yapacak öğrenciler için dördüncü kez burs tahsisi yaptı. Toplamda 24 başvurunun yapıldığı süreçte ikinci tura geçmeye hak kazanan 13 aday jüri tarafından 7 kriter üzerinden değerlendirildi. Teknik, müzikalite, entonasyon, sahne duruşu, tutku, potansiyel ve sınıf düzeyi kriterlerini başarıyla geçen üç genç isim, yeni eğitim döneminde Tekfen Vakfı’nın desteğini yanlarında hissedecek.

Yeni bursiyerlerden Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi’nden mezun olan Tuna Bilgin, piyano eğitimine Universität der Künste Berlin’de devam edecek. İstanbul Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi mezunu Beliz Güney ise viyolonsel eğitimini halen Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart’ta sürdürüyor. Hüma Beyza Ünal Tuna Bilgin gibi Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi mezunu olup, fagot eğitimini yeni kazandığı Sibelius Academy of Uniarts Helsinki’de sürdürecek.

Tekfen Vakfı Müzik Bursu programından bu dönem, viyola eğitimi alan Barok Bostancı Hochschule für Musik Hanns Eisler Berlin’den mezun olurken, Vakfın diğer bursiyerleri Yunus Altıkanat viyolonsel eğitimini Barenboim-Said Akademie’de, Seher Karabiber flüt eğitimine Hochschule für Musik und Theater Hamburg’da, Simay Gönültaş ise fagot eğitimine Musikhochschule Lübeck’de devam ediyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler