“Puduhepa ve Kız Kardeşleri” Projesinden Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel Hazırlanan 5. Bebek: Halide Edip Adıvar

"Puduhepa ve Kız Kardeşleri" Projesinden Cumhuriyet’in 100. Yılına Özel Hazırlanan 5. Bebek: Halide Edip Adıvar
TOÇEV’in (Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı) destekçisi Sosyal Girişimci Renan Tan Tavukçuoğlu’nun hayata geçirdiği “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesi kapsamında Cumhuriyet’in 100. Yılına özel olarak hazırlanan 5. bebek “Halide Edip Adıvar”, Ankara’da gerçekleştirilen özel bir lansmanla Ata’nın huzuruna çıkarıldı.

Puduhepa ve Kız Kardeşleri projesi kapsamında 5 yıldır milyonlarca çocuğa, aileye, öğretmene, kuruma ilham veren bez bebekler ve hikâye kitapları şimdi de Halide Edip Adıvar olarak eğitim seferberliği için hikayesiyle ve ilhamıyla aramıza geri döndü. Puduhepa ve Kız Kardeşleri, Cumhuriyetin 100. Yılını, 20.yy’da kadın hakları ve eğitim için mücadele eden, Kurtuluş Savaşı’nda aktif bir rol üstlenen ve bağımsızlık mücadelesi için savaşan “Halide Edip” bebeği Ulu Önder’in huzuruna çıkararak kutladı.

Ankara Divan Çukurhan’da düzenlenen lansmana iş, sanat ve basın dünyasından isimler katıldı. Etkinlikte, Puduhepa ve Kız Kardeşleri kurucusu Renan Tan Tavukçuoğlu, TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun, Puduhepa isim annelerinden Banu Tozluyurt, kıyafetlerin dikimi ve el işçiliğini gerçekleştiren Nevruz Köyü Kadınları Kooperatifi temsilcileri basınla bir araya gelerek konuşma gerçekleştirdi. Renan Tan Tavukçuoğlu heyecanını dile getirerek “Cumhuriyetimizin 100. yılına özel olarak tasarlanan Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesinin 5.Bebeği Halide Edip Adıvar’ı sizlerle buluşturmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 100.yılında Türk kadınının gücünün, cesaretinin, zekasının ve başarabileceklerinin en güzel örneği olan Halide Edip Adıvar’ı Puduhepa ve Kız Kardeşleri’nin 5. Bebeği olarak ilk kez Ata’mızın huzurunda yeniden sizlerle buluşturuyoruz” diye konuştu. 

Puduhepa ve Kız Kardeşleri Projesi, daha yaşanılabilir bir dünya inşa etmeleri için çocuklara yatırım yapan bir toplumsal dönüşüm projesi. Proje kapsamında Anadolu kahramanı “gerçek” kadınların bez bebekleri ve ilham veren hikaye kitaplarını araç olarak kullanarak özellikle kız çocuklarının kendilerine güvenmelerini sağlayarak kendilerini tanımalarını, güçlü bir şekilde büyümelerini ve ileride hem kendilerine hem topluma faydalı bireyler olmaları hedefleniyor. 5 yıldır TOÇEV bünyesindeki 155 kız çocuğunun eğitim hayatına dokunan bu projeyle 100’e yakın kadına istihdam sağlandı. 5. bebek Halide Edip Adıvar’ın kıyafet tasarımı Fırat Neziroğlu’na ait olup, kıyafet üretimi Nevruz Köyü Kadın Kooperatifi tarafından yapıldı. Bebek üretiminde Antakya’daki depremzede kadınlara istihdam sağlanırken İstanbul ve Karabük kadınları da projeye dahil oldu. Hikaye kitaplarının yazım ve çizimi ise Demet Kılıç’a ait.

Nasıl destek olabilirsiniz?

Projenin hayata geçmesi ve kızların eğitimde fırsat eşitliği yakalamasına katkı sağlamak isteyenler, bireysel veya kurumsal olarak satışa sunulan destek paketlerine https://puduhepavekizkardesleri.com/collections/tanisalim/products/hos-geldin-halide-edip-adivar Linki üzerinden ulaşabiliyor. Web sitesi üzerinden destek paketlerinden alınarak projeye destek olmak mümkün olunabiliyor.

Puduhepa kimdir?

Tarihteki ilk barış anlaşması, Mısırlılar ve Hititililer arasında yapılan Kadeş Antlaşması’dır. Bu antlaşmada Mısır firavunu ve Hitit kralının mühürlerinin yanında Hitit kraliçesi Puduhepa’nın da mührü vardır. Puduhepa, hayatı boyunca yaşadığı topraklara barışın gelmesini hayal etmiş ve sonunda bunun gerçekleşmesinde büyük rol oynamış güçlü bir kadındır. 

Puduhepa’nın hikayesiyle başlayan “Puduhepa ve Kız Kardeşleri” projesinde; NASA’da çalışan ilk Türk bilim kadını Dilhan Ege Eryurt, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ve Botanik uzmanı Asuman Baytop kız çocuklarına ilham veren isimler arasında yer almıştı.

Renan Tan Tavukçuoğlu kimdir?

Renan Tan Tavukçuoğlu; geçmişine bağlı, geleceğini şekillendiren ve bugünü en iyi şekilde değerlendiren, bu şiiri yazan ve uygulayan bir sosyal girişimcidir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler