Sivil Toplum Serisi’nin 2. Kitabı “En Büyük İyilik: Etkili Diğerkâmlık-Etik Yaşam Hakkındaki Fikirlerimizi Nasıl Değiştirir?” Raflarda!

Bu yıl 30. yılını kutlayan Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın (TÜSEV), sivil toplumla ilgili uluslararası kaynakların Türkçeye kazandırılması yoluyla alanın gelişimine katkı sağlamak ve paydaşlar arası diyaloğu teşvik amacıyla başladığı Sivil Toplum Serisi’nin ikinci kitabı, Princeton Üniversitesi Biyoetik bölümü öğretim üyesi filozof Peter Singer’ın kaleme aldığı “En Büyük İyilik: Etkili Diğerkâmlık Etik Yaşam Hakkındaki Fikirlerimizi Nasıl Değiştirir?” isimli kitabı yayımlandı.  

“İnsan Başkalarının İhtiyaçlarını ve Çıkarlarını Kendilerininkinin Önüne Koyabilir mi?”

TÜSEV’in, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) ve Koç Üniversitesi Sivil Toplum ve Hayırseverlik Araştırmaları Merkezi (KUSITHAM) iş birliğiyle yayımladığı kitabın yazarı Peter Singer, pratik etik, türcülük, hayvan hakları, faydacılık gibi alanlarda yaptığı çalışmalarla tanınıyor. 2005 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilen Singer kitabında, felsefe tarihinde iki yüzyılı aşkındır önemli bir tartışma konusu olan diğerkâmlık (altruism) kavramını odağına alıyor ve soruyor; “Elinden gelen “en fazla” iyiliği yapmak, fedakarlığı da beraberinde mi getirmek zorunda? Başkaları için yaptığımız iyiliklerden duyduğumuz memnuniyet, bu iyilikleri daha az ahlaki kılar mı?”.  

Hayırseverlik Kavramına Farklı Şekilde Bakmak için Bir Davet

TÜSEV’in Araştırma & Yayınlar program alanı altında, sivil toplumu ilgilendiren farklı başlıklarda önemli ve güncel konuları, ulusal ve uluslararası düzeyde takip ederek Türkiye’de yaygınlaştırılmasını hedefleyen Sivil Toplum Serisi kapsamında yayımlanan En Büyük İyilik: Etkili Diğerkâmlık Etik Yaşam Hakkındaki Fikirlerimizi Nasıl Değiştirir?’de yaşamları boyunca başkalarına vermek istedikleri maddi desteği planlayarak kendi hayat standartlarını buna göre belirleyen bir çiftten, emlak sektöründen elde ettiği kazancı tümüyle hayırseverlik için kullanmayı yeterli görmeyip organ bağışında bulunarak pek çok kişinin hayatına dokunan bir girişimcinin az rastlanan bu yaklaşımları okuru hayırseverlik kavramına ve pratiğine farklı şekilde bakmaya davet ediyor.

“En Büyük İyilik: Etkili Diğerkâmlık-Etik Yaşam Hakkındaki Fikirlerimizi Nasıl Değiştirir?” Söyleşisi Kasım Ayında 

Diğerkâmlık kavramına bugünden bakarak onu pratik etiğin alanına taşıyan eserin söyleşi etkinliğinin Kasım ayında, yazarı Peter Singer’ın katılımıyla çevrimiçi olarak yapılması planlanıyor. Sivil toplum alanından paydaşların ve alana katkı sağlayan uzmanların katılımı ile gerçekleşecek söyleşinin detayları için TÜSEV’in sosyal medya kanallarını takip edebilirsiniz.

TÜSEV Hakkında

1993 yılında sivil toplumun yasal, mali ve işlevsel altyapısını geliştirmek için vakıf ve dernekler tarafından kuruldu. Yasal Çalışmalar, Etkin Bağışçılık, Araştırma ve Yayınlar ile Sivil Toplumun İtibarı olmak üzere dört program alanı altında daha güçlü, katılımcı ve itibarlı bir sivil toplum hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler