Anadolu Efes Fırsat Eşitliğiyle Güçleniyor

Kadının iş gücüne katılımı ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında uzun yıllardır çalışmalar yürüten Anadolu Efes, 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü’nde fırsat eşitliğine vurgu yaptı. Dünyada kadınların işgücüne katılım oranının ancak %47,4 seviyesinde olduğu ifade edilirken, Birleşmiş Milletler Kadın Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, aynı işi yapan kadınların erkeklere oranla ortalama %17 daha az kazandığına vurgu yapıldı. 6 farklı ülkede 8000’in üzerinde çalışanı bulunan Anadolu Efes’in, 2030 sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında belirlediği 3 ana odak alanından biri “Fırsat eşitliğiyle güçlenmek”. FMCG sektöründe “İş’te Eşit Kadın” Sertifikası’nı alan ilk şirket olan Anadolu Efes, %30 olan kadın temsiliyetini 2030 itibariyle %50+1’e çıkarmayı hedefliyor. Şirket “Eşit işe eşit ücret” ödediğini ise bağımsız kuruluşların yaptığı denetimler sonucunda aldığı bağımsız güvence beyanı ile düzenli olarak belgelendiriyor.

Eşit işe eşit ücret; cinsiyet gözetmeksizin çalışanların eşit iş veya eşit değerde çalışma karşılığında aynı ücreti alması anlamına geliyor.

Eşit değerde işe eşit ücret prensibi, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamına alınarak, 2030 yılına kadar hayata geçirilmesi gereken önceliklerden biri olarak kabul edildi. Bu prensibin hızlı ve etkili biçimde hayata geçmesi için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi’nin (UN Women) de aralarında olduğu birçok uzman kuruluşun katılımıyla “Uluslararası Eşit Ücret Koalisyonu” (EPIC) kuruldu. 2020 yılında ise, küresel düzeyde farkındalığı ve iş birliğini artırmak üzere 18 Eylül Uluslararası Eşit Ücret Günü olarak belirlendi. Bu günde, ücret eşitsizliklerinin temelindeki nedenlere ve 2030 yılına kadar cinsiyete dayalı ücret farkını kapatmak için yapabileceklere dair farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Daha adil ve sürdürülebilir bir dünya için herkesin bir rolü olduğunu ifade eden Anadolu Efes Grup İnsan Kaynakları Direktörü Banu Artüz konuyla ilgili şunları paylaştı: ‘Dünyada kadınların işgücüne katılım oranı %47,4. Türkiye’ye baktığımızda ise bu oran %33 seviyesinde. Yani yaklaşık olarak erkeklerin 40 puan gerisinde. Ekonomik hayata katılamayan kadının, ücret konusunda da geride kaldığını görüyoruz. Çalışma Hayatında Kadınlar Endeksi’ne göre ise OECD ülkelerinde cinsiyet eşitliği için atılan adımlar son 10 yıldır oldukça yavaşladı. Eğer işyerinde cinsiyet eşitliğine yönelik ilerleme bu şekilde devam ederse bugün işe başlayan 18 yaşında bir kadın, çalışma hayatı boyunca ücret eşitliğini göremeyecek. Tüm bu bulgular, cinsiyete dayalı ücret açığı da dahil ekonomik hayattaki tüm eşitsizliklerin kaldırılmasına yönelik çabaların artırılması gerektiğine işaret ediyor.

Anadolu Efes olarak, 2030 sürdürülebilirlik hedeflerimizde belirlediğimiz 3 ana odak alanımızdan biri “Fırsat eşitliğiyle güçlenmek”.

Bu konuda her birimizin bir rolü̈ olduğuna inanarak, 6 farklı ülkeden 8.000’in üzerindeki çalışanımıza iş ortamı ve insan kaynakları süreçlerinde fırsat eşitliği sunuyor, yaklaşımımızda çeşitliliği ve kapsayıcılığı temel alıyoruz. Bu alandaki çalışmalarımızla FMCG sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı alan ilk şirket olduk. Dünya genelinde kadınlar erkeklere göre %17 daha az kazanırken Anadolu Efes olarak eşit işe eşit ücret ödediğimizi bu yıl da bağımsız güvence beyanı ile bir kez daha ortaya koyduk. Ayrıca, kadın çalışan temsiliyetimizi 2030 itibarıyla %30’dan %50+1’e çıkarmayı hedefliyoruz. Özellikle kadın temsilinin daha az olduğu üretim ve satış gibi alanlarla ilgili planlarımızı da belirledik. Yarının ihtiyaçlarını karşılamak için iş gücümüzü dönüştürme yolunda adımlar atmaya devam edeceğiz’ dedi.

Anadolu Efes Hakkında:
54 yıllık yolculuğu boyunca sosyal hayatın içinde bir kurum olan Anadolu Efes, Barth Report’a göre üretim hacmi bakımından dünyanın en büyük 10’uncu, Avrupa’nın ise 5’inci bira şirketi konumunda bulunuyor.  Kurulduğu günden bu yana sektöründe pek çok ilki gerçekleştiren şirket, 70’ten fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile de aynı zamanda Türkiye’den dünyaya açılan sayılı kurumlardan biri. Faaliyette bulunduğu sektörün gelişimine katkı sunarken, içinde bulunduğu topluma değer katmayı da öncelikleri arasında gören Anadolu Efes, sürdürülebilir bir iş modeli oluşturmayı gelecek nesillere karşı bir sorumluluk olarak görüyor. Bu kapsamda, sürdürülebilir turizmden sürdürülebilir tarım ve çevreye, spordan kültür sanata ve girişimciliğe kadar birçok alanda sürdürülebilir modeller yaratarak gerek çevresel gerekse sosyal ve kültürel gelişime katkı sunacak çalışmalar yürütüyor. 2010 yılından bu yana da uluslararası GRI standartlarını temel alan sürdürülebilirlik raporları aracılığıyla yol haritasını şeffaflıkla paylaşan Anadolu Efes, 2023 yılında ilk entegre raporunu yayımladı.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler