Değişim Liderleri Derneği Kıvılcım Adaylarını Arıyor!

Değişim Liderleri Derneği, 2009’dan beri üniversiteli genç kadınlar için faaliyette bulunan, daha iyi bir dünya için genç kadınların değerine ve potansiyeline inanan, genç kadınların toplumda ve mesleklerinde fark yaratan kişiler olmaları için: Onları en iyi tanımaya gayret eden, onların ihtiyaçlarını karşılayacak uzun süreli ve derin etki yaratacak, yenilikçi programlar geliştirmeyi amaç edinen, bütün paydaşlar için de bu sürecin anlamlı, değerli ve üretken olmasına özen gösteren bir dernektir.

Kıvılcımlar Programı, “yaparak öğrenme” modeline dayalı, derin değişim yaratan bir program olmasıyla Türkiye’de ve dünyadaki benzerlerinden ayrılmaktadır. Bu yenilikçi ve dinamik programa katılan genç kadınlar, 8 ay boyunca her hafta toplanıp, kendi çevrelerindeki bir soruna çözüm getirecek bir sosyal değişim projesi yaparlar. Toplumsal cinsiyet eşitliği, sosyal değişim, insan hakları, dijitalleşme gibi konularda araştırma yapıp tartışırlar. Liderlik, takım olmak, proje yönetimi gibi eğitimler alırlar. Mesleki gelişimlerine katkıda bulunacak rol modellerle bir araya gelirler. Bir lider için en gerekli yetkinliklerden olan esenlik becerini öğrenirler. Dayanışma ruhunu deneyimlerler. Böylelikle kendilerini daha iyi tanırlar, farkındalıkları artar, liderlik becerilerini ve vizyonlarını geliştirirler.

Ülkemizde 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinin ardından, yeni dönemde programa alınacak bütün genç kadınlar depremden etkilenmiş olan üniversiteliler arasından seçilecektir. Kıvılcımlar Programı içinde gerçekleştirilecek sosyal değişim projeleri ise deprem bölgesinin kalkınmasına yönelik olacaktır. Bu çerçevede yalnızca 2023-2024 döneminin başvurularında uygulanmak üzere; kendisi veya ailesi deprem bölgesinde yaşamak, deprem bölgesinde üniversite öğrenimini sürdürmek, kayıplar yaşamak gibi birincil, ikincil etkiler yaşayan genç kadınlar önceliklendirileceklerdir.

Kıvılcımlarda aranan özellikler: 

  • Üniversitelerin 2023 – 2024 okul döneminde 2 – 3. sınıf öğrencisi olmak,
  • Sorumluluklarını yerine getiren, kendini geliştirmeye ve grup çalışmasına istekli
  • Etik, sosyal sorumluluk bilinci olan ve öğrenmeye meraklı

Kıvılcımlardan beklenenler:

  • 8 ay boyunca her hafta ortalama 2-3 saatini toplantılara ayırabilmek.
  • Eğitimlere ve rol model görüşmelerine katılmak ve bir sosyal değişim projesini hayata geçirmek
  • Kasım ayında gerçekleşen iki günlük “Liderliğe İlk Adım Buluşması” ve Mayıs ayında gerçekleşen “Değişim Liderleri Zirvesi” etkinliklerine katılmak.

Başvuru için:

Adaylar en geç 15 Ağustos 2023’e kadar, aşağıdaki linkten başvuru yapabilirler.

Kıvılcımlar; Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yapılacak online mülakatlar ile seçilecektir.

Başvuru formuna ulaşmak için buraya tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler