Uçan Süpürge Derneği’nin Medyada Engelli Kadınların Temsiline Dair İzleme Çalışması Yayınlandı!

Medyada Engelli Kadınlara Yönelik İnsan Hakları İhlallerinin İzlenmesi

Toplumsal cinsiyet bakış açısıyla medya izleme, medyanın kendi ürettiği içerik aracılığıyla yaydığı cinsiyet ayrımcı söylemi deşifre eder ve iletişim araçları eliyle yeniden üretilen şiddet ve ayrımcılığa dikkat çeker. Medya içeriklerinde/ürünlerinde engelli kadınlara yer verilen örneklerde eksik ve yanlış temsiller dolaşıma girdikçe toplumda önyargılar pekişir, klişeler yaygınlaşır, doğru bilinen yanlışlar tekrarlanır. Hak ihlallerine yol açan şartların düzeltilmesi için bu ihlallerin görünür hale gelmesi gerekir.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, engelli kadınlar ve kız çocukların medyada nasıl görüldüğünü ve gösterildiğini haber örnekleri üzerinden izlemek, temsil biçimlerini toplumsal cinsiyet bakış açısıyla tartışmaya açmak ve engelli kadınların medyayı bir güçlenme aracı olarak nasıl dönüştürebileceğine dair önerilerini yaygınlaştırmak üzere bir medya izleme çalışması yaptı.

Etkiniz Avrupa Birliği Programı’nın desteğiyle yürütülen Medyada Engelli Kadınlara Yönelik İnsan Hakları İhlallerinin İzlenmesi başlıklı çalışmada Türkiye medyasından 5 gazete, 3 haber sitesi ve 3 televizyon kanalı, geliştirilen özgün göstergelerle 2022 yılı boyunca izlendi.  Engelli kadınlar ve kız çocuklara dair veya engelli kadınlar ve kız çocukların yer aldığı 94 haber ve 6 TV ana haber bülteni kapsayıcılık, erişilebilirlik ve toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında analiz edildi. Uçan Süpürge Derneği bu analizi içeren izleme raporunun yanı sıra, engelli örgütlerine medya çalışmalarında yardımcı olabilecek bir dizi materyal üretti. Bu yayınlara aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

  • Cinsiyetçi ve Sağlamcı Olmayan, Eşit ve Erişilebilir Bir Medya için: Engelli Kadınların Haber Medyasında Temsili – İzleme Raporu

İzleme Raporu

  • Monitoring Report on the Representation of Women with Disabilities in News Coverage

Monitoring Report

  • Yönetici Özeti: Engelli Kadınların Haber Medyasında Temsili İzleme Raporu

Yönetici Özeti

  • Executive Summary: Monitoring Report on the Representation of Women with Disabilities in News Coverage

Executive Summary

  • Medya İzleme Sonuçları – İnfografik

Infografik Türkçe

  • Infographic – Media Monitoring Results
  • Gazeteciler, TV Habercileri, Pod Yayıncıları ve Sivil Toplum Örgütleri için Engelli Kadınlarla İlgili Haber ve Röportaj Yaparken Bilinmesi Gerekenler Rehberi

Haber Kılavuzu

  • Medyada Engelli Kadın Temsilleri – Afiş ve Tipoloji

Medyada Engelli Kadın Temsilleri Afişi

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir