İstanbul Lale Vakfı, Müzeler Haftasını “Yemeni Oyalarının Mesajları” ile Kutlayacak

Zeki Müren eli, Türkan Şoray kirpiği, subay düğmesi, Atatürk çiçeği, kaymakam gülü, paşa yıldızı… Kadınların iç dünyalarının en güzel ifadesi olan oyalar, Anadolu kadının yaratıcılığını da ortaya koyuyor.

İstanbul Lale Vakfı 18-24 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Müzeler Haftası’nı “oya” koleksiyoneri ve araştırmacısı Emine Semra Erkan’ın “Yemeni Oyalarının Mesajları” söyleşisi ile açıyor.

İstanbul’da doğup büyüyen, Alman Lisesi mezunu oya koleksiyoneri ve araştırmacısı Emine Semra Erkan 40 yıldan fazla süredir “oya” topluyor. Bu konuda yurtiçi ve yurtdışında “Türk Kültürü’nde Oyalar” konulu programlara katılıyor, konuşmalar yapıyor; oya kültürünü yaymaya çalışıyor. Erkan, “Türkiye’nin her yerinde yapılan oyaların dışarıya mesajları var. Oya okuma yazması olmayan bir toplumun iletişim aracı oluyor bir yerde. Hele eskiden gelinler falan bütün duygularını oyaya aktarıp onunla dışarı bütün insani hislerini dile getiriyorlar. Mesela bunun en belli başlısı ki Türkiye’nin her yerinde yapılı, en çok bilinen oyadır biber oyası. Şayet gelin takarsa kocamla veya kaynanamla aramız biber gibi acı, şayet kaynana takarsa kızım bana öyle dik dik bakma biber gibi yakarım seni mesajını içeriyor. Böyle binlerce, sonsuz oya var” diyor.

18 Mayıs Perşembe günü saat 18:00’de gerçekleştirilecek söyleşinin yanı sıra müzelerin önemine dikkat çekmek için 18-24 Mayıs tarihlerinde kutlanan müzeler haftasında İstanbul Lale Vakfı Müzesi’ne giriş de ücretsiz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler