“İnsan hakları ışığında zorunlu DKAB dersleri” Webinarına Davetlisiniz! 

İnanç Özgürlüğü Girişimi sizleri 26 Ocak 2023, Perşembe saat 19.00’da yapılacak, “İnsan hakları ışığında zorunlu DKAB dersleri” webinarına davet ediyor! Etkinliğe kaydolmak için lütfen kayıt formunu doldurun. 

Gün: 26 Ocak 2023, Perşembe
Saat: 19.00-20.30

  • Etkinliğin dili Türkçe olacaktır.
  • Zoom üzerinden yapılacak etkinliğe 25 Ocak Çarşamba, 10.00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz.Kayıt için lütfen tıklayın.
  • Webinar erişim linki etkinlikten önce gönderilecektir.

Zorunlu Din Kültürü Ahlak Bilgisi (DKAB) dersleri, Türkiye’de insan hakları ve inanç özgürlüğünün korunması açısından yıllardır önemli bir mücadele alanı olmaya devam ediyor. Eğitim sisteminde çocuğun düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne, çocuğun katılım hakkına ve ebeveynlerin çocuklarını kendi felsefi veya dinî görüşlerine göre yetiştirme hakkına sistemli bir şekilde müdahale ediliyor. Türkiye’nin insan hakları yükümlülüklerine ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve Anayasa Mahkemesi’nin aldığı ihlal kararlarına rağmen derslerin objektif ve çoğulcu olması için gerekli düzenlemeler hala yapılmadı. Şu anki müfredata göre, DKAB dersleri kapsayıcı olmaktan uzak bir şekilde, sadece Sünni İslam perspektifi ile işleniyor. Tarafsız ve nesnel olmayan bu müfredat çocukların ayrımcılık da dahil olmak üzere pek çok sorun yaşamasına neden oluyor.

Bu bağlamda, “İnsan hakları ışığında zorunlu DKAB dersleri” webinarında, Dr. Mine Yıldırım, Doç. Dr. Berke Özenç ve Avukat Özge Demir ile birlikte DKAB derslerinin içeriği, bu derslerden muafiyet mekanizması ve Anayasa Mahkemesi kararı ile derece mahkemelerinin yaklaşımı insan hakları temelinde değerlendirilecek. Ayrıca, DKAB derslerinin insan hakları standartlarıyla uyumlu, objektif ve çoğulcu olması için gereken adımlar tartışılacak.

Etkinlik detayları ve kayıt için lütfen buraya tıklayın.

Etkinlikle ilgili sorularınız için [email protected] e-posta adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler