“SKA’lar Bağlamında Din veya İnanç Özgürlüğü ve Cinsiyet Eşitliği” Webinarına Davetlisiniz

İnanç Özgürlüğü Girişimi sizleri 6 Ekim 2021, Çarşamba günü saat 19.30’da yapılacak, “SKA’lar bağlamında din veya inanç özgürlüğü ve cinsiyet eşitliği” webinarına davet ediyor. Etkinliğe kaydolmak için lütfen kayıt formunu doldurun.

Gün: 6 Ekim 2021, Çarşamba
Saat: 19.30-20.45

  • Etkinliğin dili Türkçe ve İngilizce olacaktır. İki dilde de simultane çeviri yapılacaktır.
  • Zoom üzerinden yapılacak etkinliğe 6 Ekim Çarşamba, 12.00’a kadar kayıt yaptırabilirsiniz. Kayıt için lütfen tıklayın.
  • Webinar erişim linki etkinlikten önce gönderilecektir.

Webinarda öncelikle, Danimarka İnsan Hakları Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Dr. Marie Juul Petersen, yazarı olduğu Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Bağlamında Din veya İnanç Özgürlüğü ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi: Adalete Erişim, Eğitim ve Sağlık Odaklı Bir Bakış raporunun öne çıkan noktalarına değinecek.

İnanç Özgürlüğü Girişimi’nin Türkçeye çevirdiği rapor için uzmanlar bir dizi çalıştay aracılığıyla, farklı sürdürülebilir kalkınma amaçlarıyla (SKA’lar) ilgili olarak din veya inanç özgürlüğü ve toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişkiyi araştırdı ve öneriler ile somut eylem fikirleri formüle etti. Rapor din veya inanç özgürlüğü ile toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişkiye dair giriş niteliği taşıyor. Bu hak alanlarını SKA’lar bağlamında inceliyor. Rapor ayrıca, çalıştaylarda ele alınan örneklere, deneyimlere ve fikirlere dair bir enstantane sunuyor ve bir kaynak olarak ileride yürütülecek araştırma ve analizleri teşvik etmeyi amaçlıyor.

Ardından, Eğitim Reformu Girişimi Direktörü Işık Tüzün ise Türkiye özelinde, eğitim hakkına erişimi din ve inanç özgürlüğü hakkı ile toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında değerlendirecek. Ayrıca bu iki hak alanının SKA’lar kapsamında Türkiye’de nasıl geliştirilebileceğine değinecek. Webinarın moderatörlüğünü ise Prof. Dr. Serpil Sancar üstlenecek.

Etkinlikle ilgili sorularınız için bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler