İnci Vakfı, Hasat Hibe Programı’nın Kazananları Belli Oldu 

Cevdet İnci Eğitim Vakfı’nın İnci Holding’in desteği ve Yerli Yeşil Yeni Kooperatifinin kolaylaştırıcılığında tasarladığı, lisansüstü öğrencilere yönelik başlattığı Hasat Hibe Programının kazananları belli oldu. 5 projenin Hasat Hibe, 5 projenin de Gelişim Desteği aldığı program kapsamında İnci Vakfı 10projeye toplam 450.000 TL hibe desteği verdi ve 252.000 TL de burs desteği sağlayacak.  Programın verdiği destek ile gençler sorumlu üretim, sorumlu tüketim odağında hava, su ve toprağı onarıcı sürdürülebilirlik projelerini hayata geçirecek. 

Cevdet İnci Eğitim Vakfı’nın düzenlediği ve Türkiye’de sivil toplum ile özel sektör iş birliğinde tematik olarak uygulanan ilk hibe programı olan Hasat Hibe Programının kazananları belli oldu. Bu yıl pilot uygulama olarak sadece Ege Bölgesi’nde yer alan 18 üniversitede lisansüstü düzeyde bir programa kayıtlı öğrencilerin katıldığı program kapsamında Vakıf, 5 projeye 70’er bin TL hibeye ek 9 ay boyunca 3.500 TL burs, 5 projeye ise 20’şer bin TL veriyor. Hibeye hak kazanan proje sahiplerine ayrıca projeleriyle ilgili mentorluk da sağlanacak.

19 Aralık Günü Originn’de gerçekleştirilen Hasat Zamanı final etkinliğinde kazananlara ödülleri verildi. İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök’ün ve İnci Vakfı Güç Kaynağı Ece Elbirlik Ürkmez’in açılış konuşmalarıyla başlayan Hasat Zamanına, çevre sorunlarına farkındalık yaratmayı amaçlayan programlarıyla tanınan Güven İslamoğlu da “Dünya Bize Ne Anlatmak İstiyor” başlıklı konuşmasıyla katıldı.

Fikir aşaması tamamlanmış, uygulamaya geçme aşamasında olan projelerin kabul edildiği Hasat Hibe Programına seçilen finalistler 12 Aralık’ta çevrimiçi olarak jüriye sunum yaptılar. Projeler sağladığı ekolojik, ekonomik ve toplumsal fayda, bu faydanın sürdürülebilirliği, ölçülebilirliği, ne kadar yenilikçi olduğu, etki alanı, geliştirme potansiyeli gibi temel kriterler çerçevesinde değerlendirildi. Yapılan jüri değerlendirmesi sonrasında hibe kazananların listesi ise şöyle: 

70 bin TL hibe, 9 ay boyunca 3.500 TL ve mentorluk kazananlar:

  • Baca Gazlarından Salınan Karbondioksitin Biyoyakıta Dönüştürülmesi Projesi ile Rana Taşkın
  • Farklı Biyokütle Kaynaklarından Biyokompozit Üretimi projesi ile Sevim Özgül
  • Katrena projesi ile Emre Değirmenci ve Cem Karacasulu
  • ReBSF projesi ile Ahmet Kaleli ve Kadir Furkan Narin
  • Salty Tuzlu Su Bataryaları projesi ile Özgür Enes Taytaş ve Gözde Gözel

20 bin TL destek hibesi ve mentorluk kazananlar:

  • Tarımsal Su Döngüselliği Değerlendirme Modeli projesi ile Bora Okan
  • İç Hava Kalitesi İçin Bitki İyileştirmesi projesi ile Çağrı Şahin ve Zülfikar Akmermer
  • Füzyon Enzimlerle Plastik Depolimerizasyonu projesi ile Ekin Kestevur Doğru ve Tuğçe Sakallı
  • Swatchloop- Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık Yönetimi Dijital Platformu projesi ile Gökberk Devrim
  • ULVAPAC projesi ile Burcu Yağmur Doğan

İnci Vakfı Güç Kaynağı Ece Elbirlik Ürkmez “İnci Vakfı’nda çeşitli yaş gruplarından öğrencilerle faaliyetlerimiz var. Yıllardır Lisansüstü ve Doktora çalışmaları yürüten gençlerimize de daha yapılandırılmış bir şekilde destek olmak istiyorduk. Hasat Hibe Programı ile hem gençlerimizi destekleme hem de doğaya vermekte olduğumuz hasarı onarmayı hedefleyen fikirlere can suyu olma imkânı yaratmaya çalıştık. Hepimiz gelecekle ilgili çeşitli kaygılar duyuyoruz. Bu kaygılarımız karşısında geri çekilmek yerine kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi ve olumlu katkı yaratabileceğimizi düşünmeliyiz. Birlikte güçlüyüz, bu yüzden daha fazla bu konularda emek veren topluluklarda bir araya gelerek birbirimize destek olmalıyız. İnci Vakfı’nda hayal-hedef-hareket diyoruz ve bugün burada yeni hareketler başlatmak için buluştuk. Bugün henüz bir başlangıç, önümüzdeki dönemde gençlerimiz ile bir araya gelmeye ve yoldaşlığımıza devam edeceğiz.” dedi.

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök ise şöyle konuştu: “İnci Holding olarak 70 yıldır, yaptığımız işi tüm paydaşlarımıza ortak fayda sağlayacak şekilde yapmayı, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı daima çok önemsiyoruz. Bunun bir parçası olarak doğayı korumak, bugüne dek verilen hasarı onarmak ve çevre bilincini artırmayı da sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Hasat Hibe Programı ile gençleri hava, su ve toprağın geleceği için çözümün bir parçası olmaya davet ettik. Gençler, yaratıcı, etkin, uygulanabilir projeleriyle heyecanımıza heyecan kattılar. Geleceğimizin mimarı gençlerle kol kola yol aldığımız bu programı hayatı geçirmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Hasat Hibe Programımız kapsamını ve etki alanını genişleterek devam edecek.”

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler