Sesini Dünyaya Duyuran Öncüler!

İklim Öncüleri olarak Türkiye’de ilk kez düzenlemiş olduğumuz Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin (UNFCCC) resmi gençlik grubu olan YOUNGO çatısı altındaki LCOY – ‘Local Conference of the Youth’ (Ulusal Gençlik Konferansı) etkinliğinin düzenlenmesine öncülük ettik. 

Konferansı İklim Öncüleri ve UNFCCC / YOUNGO ev sahipliğinde, Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye sponsorluğunda ve İstanbul Planlama Ajansı desteğiyle hazırladık. 

Bu konferansın final raporunu yayınlamış olduğumuzu duyurmaktan heyecan duyuyoruz!

LCOY Nedir?

Amacı, yerel olarak genç iklim eylemini destekleyecek ve uluslararası konferanslara girdi oluşturacak bir araç olmaktır. Yıllık BM-İklim Konferansı olan Taraflar Konferansı’ndan (COP) hemen önce gerçekleşen uluslararası Gençlik Konferansı’nın (COY) ulusal bir versiyonunu temsil eder.

Ortaya çıkan raporu COP27 öncesi düzenlenen Conference of Youth’a ilettik ve uluslararası platformda yer almasını sağladık. COY’a (Conference of Youth) giden, mücadelemizi ve İklim Öncüleri’ni dünyaya duyuran ekip arkadaşımız Elif Sarah: 

“Bu yıl Sharm El-Sheikh’te düzenlenen 17. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Gençlik Konferansına Türkiye temsilcisi olarak katıldım. 140’tan fazla ülkeden gelen ve iklim krizi adına çalışmalar yapmakta olan birçok genç delege ile tanışma fırsatı buldum. Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Gençlik Federsayonu Su ve İklim Koalasyonu, UNICEF, UNFPA gibi birçok farklı örgütün çalıştayında iklim krizinin gençler üzerindeki etkileri, NDCler, sürdürülebilir tarım, iklim krizi ve sağlık gibi konularda Türkiye’yi temsilen katkı sundum. Ayrıca tanıştığım delegelere Türkiye’de düzenlediğimiz Local Conference of Youth sonucu yazdığımız raporu sunma fırsatı yakaladım,  başka ülkelerde yazılan raporlar sayesinde de iklim krizinin bölgesel olarak etkilerini ve bu konularda çalışan gençlerin perspektifini çok daha iyi anlayabildim.” 

Final raporu, Türkiye’de iklim ve çevre alanında mücadele yürüten çocuk ve gençlerin sesinin ulusal & uluslararası olarak duyulması için büyük önem taşımaktadır.

Bu sesin her yere ve herkese ulaşması için paylaşım desteklerinizi heyecanla bekliyoruz!

Değişime öncülük etmeye, sesimizi her yerde duyurmaya devam edeceğiz. 

İletişim: [email protected] 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler