STGM’nin Öğrenme Platformu STOK Yeni Bölümleriyle Yayında 

STGM‘nin geçtiğimiz yıl “Madem ki değişim istiyoruz, daha güçlü olmalıyız” mottosuyla hayata geçirdiği ve beş bölümden oluşan STOK’un 400 ve 500’leri yayında. Türkiye’de sivil toplum örgütleri için geliştirilen öğrenme platformu STOK’un son iki bölümü 400 – Büyüyen Örgütler ve 500 – Savunucu Örgütler başlığını taşıyor. 

Avrupa Birliği tarafından desteklenen Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme Merkezi Projesi kapsamında hayata geçirilen öğrenme platformunda ilk olarak 100 – Herkese Lazım Dersler, 200 – Herkes Plan Sever ve 300 – Herkes Dijital Sever yayınlanmıştı. 

Büyüyen Örgütler 

Kurumsal kapasitesini daha ileri bir seviyeye taşımak, örgütü içinde yeni ve sürdürülebilir mekanizmalar kurmak isteyen örgütler için tasarlanan 400 – Büyüyen Örgütler başlığı 4 ayrı eğitimden oluşuyor. 

401 – Gönüllülerle İlişkiler 

402 – Adım Adım Kişisel Verilerin Korunması Kanunu 

403 – Kaynak Geliştirme 

404 – Savunuculuk 

Büyüyen Örgütler başlığındaki eğitimler, kurumsal ve sürdürülebilir sistemler kurmayı amaç edinmiş, kurumsallaşma süreçlerine ilgi duyan örgütler ve aktivistler için tasarlandı. 

Eğitimleri izlemek için tıklayınız. 

Savunucu Örgütler 

Kesişimsellik yaklaşımı temelinde tasarlanan ve farklı hak alanlarını kesişimsellik yaklaşımıyla yürüttüğü hak temelli çalışmalara ve örgüt yapısına yerleştirmek isteyen sivil toplum örgütleri için tasarlanan 500 – Savunucu Örgütler eğitimlerini sivil toplum aktivistleri, gönüllüler ve çalışanlar izleyebilir. 

4 başlıktan oluşan Savunucu Örgütler’de dersler şöyle; 

501 – Sürdürülebilir Kalkınma ve Küresel Amaçlar 

502 – Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ana Akımlaştırma 

503 – Çocuk Hakları ve Ana Akımlaştırma 

504 – Mülteci Hakları ve Ana Akımlaştırma 

Eğitimleri izlemek için tıklayınız.

STOK Öğrenme Platformu Nedir? 

STOK Türkiye’de sivil toplum örgütleri için geliştirilen ve kendi kendine öğrenme yöntemine dayalı çevrim içi öğrenme platformu.. 

STOK’ta yer alan eğitimler sivil toplum örgütü üyelerinin, çalışanlarının, gönüllülerinin, destekçilerinin, takipçilerinin, aktivistlerinin aslında tüm meraklıların kendilerini geliştirmeleri için bir tasarlandı. 

STOK’taki derslerde sivil toplumun ülkemizde ve dünyadaki tarihsel gelişiminden, örgütlenmenin temellerine, planlamadan uygulamaya, savunuculuktan aktif katılıma kadar birçok konuda hazırlanmış eğitim materyalleri yer alıyor. 

Her bir eğitim birbirini takip eden 4 bölümden oluşuyor. Size en uygun olduğunu düşündüğünüz konuyu seçip kolayca kayıt yapabiliyorsunuz. 

STOK Dijital Öğrenme Platformu’na buradan kaydolabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler