Türkiye’de Kömür Sitesi Güncellendi

Türkiye’de kömürle ilgili kapsamlı bilgilere ulaşabildiğiniz Ekosfer Derneği’nin hazırladığı turkiyedekomur.org sitesi güncellendi.

Kömür üretiminden istihdama, termik santralların elektrik üretimindeki payından Avrupa’da kömür kullanmaktan vazgeçen ülkeleri gösteren haritaya kadar çok farklı alanlarda güncel veriye Türkiye’de Kömür sitesinden ulaşabilirsiniz.

2022 yılında öne çıkan bazı kömür verileri:

  • Türkiye’de elektrik üretiminde kömürlü termik santrallarının payı yüzde 31,4
  • Türkiye’de linyit ve kömür madenlerinde 36 bin 442 işçi çalışıyor, işçilerin 9 bin 231’i kamuda, 27 bin 229’u özel sektörde çalışıyor.
  • Duyurusu yapılmış, izin alma aşamasında veya halihazırda izin alınmış projeler düşünüldüğünde Türkiye, yeni kömür santralı yapmayı planlayan ülkeler arasında dünyada 6. sırada yer alıyor.
  • Avrupa’da kömürlü termik santrallarını kapatmak için tarih belirlemeyen 5 ülkeden (Bosna Hersek, Kosova, Polonya, Sırbistan ve Türkiye) biri Türkiye. Ekosfer Derneği bu konuda Tarih Ver adlı bir kampanya yürütüyor.
  • Uluslararası Enerji Ajansı ve Climate Analytics gibi birçok kuruluş 1,5 derecelik sıcaklık artışının altında kalmak için kömürden elektrik üretiminin tüm dünyada 2040 yılında son bulması gerektiğini söylüyor.
  • Türkiye’deki son kömür santralı ihalesinde (Çayırhan B Termik Santrali) ihaleyi kazanan şirket, ürettikleri elektriği şebekeye kWh başına 6,04 dolar sent ile satacağını söyleyerek ihaleyi kazanmıştı. Haziran 2022’de yapılan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları GES-4 ihalesinde ise Niğde’de kurulacak bir güneş santralı projesi ihaleyi kWh başına 37,5 TL kuruş (12 Temmuz kuruyla 2,1 dolar sent) fiyat teklifi ile kazandı.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler