“Türkiye’de Kömür” sitesi açıldı

“Türkiye’de Kömür” sitesi açıldı

Kömürün enerji üretimindeki payından çevresel etkilerine kadar birçok güncel bilgiyi içeren Türkiye’de Kömür adlı internet sitesi açıldı. Sitede, Türkiye’deki çalışan ve planlanan termik santralları gösteren etkileşimli bir harita da var.

turkiyedekomur.org

Türkiye’nin elektrik üretimi ve ısınmasında önemli bir rol oynayan kömürle ilgili güncel bilgileri içeren turkiyedekomur.org adlı internet sitesi açıldı. Kömürün enerjideki rolü, iklim krizine etkisi, halihazırda çalışan termik santrallar, yapımı planlananlar ve dünyada kömürün kullanımıyla ilgili önemli verilerin derlendiği site, güncel veri ve istatistiklerle konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere yol gösteriyor.

Türkiye’de Kömür adlı sitede mevcut ve planlanan termik santralların gösterildiği etkileşimli bir Türkiye haritası da bulunuyor. Dünya ve Türkiye’nin enerji alanında bilinen kuruluşlarından derlenen verilerle oluşturulan bilgi bankası, kömürün enerji üretimindeki payı dışında sosyal ve çevresel etkileriyle ilgili bilgiler de içeriyor. Site, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde yayın yapıyor.

Herkese açık bir bilgi bankası

Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gürbüz, sitenin gazetecilere, akademisyenlere ve konu hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak isteyen herkese yardımcı olacak bir bilgi bankası olduğunu söylüyor. Gürbüz, “İklim krizine yol açan fosil yakıtların başında kömür geliyor. Krizden çıkmanın yolu da kömürden vazgeçmekten geçiyor. Bu çıkışı planlarken, kömürün maliyetinden, çevresel ve sosyal etkilerine kadar birçok bilgiyi aynı anda değerlendirmek zorundayız. Hazırladığımız Türkiye’de Kömür sitesi hem bu bilgilere kolaylıkla ulaşmamızı sağlıyor hem de dünyadaki gelişmeleri gösteriyor. Kömürü, kulaktan dolma bilgilerle değil güvenilir kaynaklardan derlenmiş verilerle değerlendirebiliyorsunuz” diyor.

Kömürle ilgili görsel arşiv kullanımda

Türkiye’de Kömür adlı internet sitesinin fotoğraf ve video arşivi gazeteci ve sivil toplum kuruluşlarının kullanımına açık. Görsel arşiv, Türkiye’nin tanınmış gazeteci ve fotoğrafçılarının gönüllü katkılarıyla oluşturuluyor. Sitedeki bilgi bankası da kömürle ilgili farklı kuruluşlarca hazırlanmış çok sayıda rapora ev sahipliği yapıyor. 


Ekosfer Derneği, insan kaynaklı iklim değişikliğini durdurmak için gerekli politikaların uygulanması, biyoçeşitliliğin bozulmaması, ekolojik dengenin korunması, ekonomik faaliyetlerin ekolojik dengenin korunmasını amaçlayan bir bakış açısıyla hayata geçirilmesi için çalışır. 

turkiyedekomur.org

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler