Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği Dönüşüm Lansmanı Gerçekleşti

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının gerçekleşmesi hedefine destek olmak” misyonu ile faaliyet gösteren Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği “Yeni Bir Dünya, Yeni Bir Yolculuk” mottosu ile gerçekleştirdiği kurumsal dönüşümünü, özel sektör, akademi ve sivil toplum kuruluşlarından önemli paydaşların katılımı ile 24 Haziran tarihinde, Le Vapeur Magique Gemisi’nde gerçekleştirdiği kapsamlı bir lansmanla duyurdu.

“Şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki sorumlulukları kapsamında etkin rol almalarını sağlayarak, Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının gerçekleşmesi hedefine destek olmak” misyonu ile faaliyet gösteren Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği, Sürdürülebilirlik kavramının sivil toplum kuruluşlarına yüklediği sorumluluğun yansıması olarak kurumsal bir dönüşüme imza atıyor. Dernek, bu kapsamda Le Vapeur Magique Gemisi’nde geniş katılımlı bir organizasyonuna imza atarak, yeni kurumsal markası “Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği’nin misyonu ve önümüzdeki dönem projelerinin yanı sıra, Türkiye’nin ünlü illüstratörlerinden Bülent Fidan tarafından tasarlanan yeni kurumsal logosunun tanıtımını gerçekleştirdi.

“Sürdürülebilir Kalkınamaya Önem Veriyor, Kurumsal Dönüşümümüzü Sürdürüyoruz”

Lansmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler “Yeni bir dünya, yeni bir yolculuk” için çok heyecanlıyız. Çünkü Sürdürülebilir Kalkınamaya Önem Veriyor, Kurumsal Dönüşümümüzü Sürdürüyoruz. Öncelikle geçmişe bir yolculuk yapalım ve gelecekte almamız gereken sorumlulukları yeniden ele alalım. Yıl 1987. Bugünkü anlamı ile Sürdürülebilirlik kavramına, Birleşmiş Milletler’in Brundtland Raporunda yer verildi. Yıl 1992, Rio Konferansı ile kavramın kapsamı genişletildi. Yıl 2000, BM Milenyum Zirvesi Binyıl Kalkınma Hedefleri, yıl 2015 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 17 amaçtan oluşan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları belirlendi.

Ve Yıl 2022… Giderek artan açlık ve yoksulluk, eşitsizliklerin azalmak yerine artması, dünyamızı gölgesine alan ve göçleri artıran savaşlar, temiz suya erişimde, çocuk işçiliğinin önlenmesinde bir arpa boyu alınamayan yol. Ancak halen umut var çünkü sizler yani dünyamız ve sürdürülebilir yaşam için sorumluluk taşıyan sizler varsınız. İşte sizlerden de alacağımız destekle, derneğimiz olarak, en azından ülkemiz için ne yapabiliriz kaygısı ile yeniden düşünmek ve yeni bir dünya, yeni bir yolculuk için kolları yeniden sıvamak istedik. Bu kapsamda, adeta bir manifesto niteliğinde, kendimize bir yol haritası belirledik. Bu amaçlarımızı gerçekleştirirken, her birinizin değerli destek, işbirliği ve çabanıza ihtiyaç duyuyoruz. Lütfen derneğimize geribildirimlerinizi sunmaktan, bizlerle çok değerli fikirlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin ve daima yanımızda olun. Sürdürülebilir yaşam, dünyamız ve gelecek kuşaklar için hepimiz sorumluluk almalıyız çünkü aynı gemideyiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

“Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının gerçekleşmesi için aktif rol alacağız”

Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Dinler’in ardından, ünlü Marka Danışmanı ve İllüstratör Bülent Fidan tarafından gerçekleştirilen ve altın oran kavramının doğadaki eşsiz yansıması olan kozalaktan esinlenen derneğin yeni logosunun tanıtımı katılımcılardan büyük ilgi gördü. Daha sonra söz alan Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Nuran Aksu ve Dicle Yurdakul ise “Derneğin yeni dönem, paydaş temelli araştırma, geliştirme ve proje hedefleri ile Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının gerçekleşmesi için alınacak rolleri paylaştığı sunumun ardından müzik dinletisi ve toplu fotoğraf çekimi ile birlikte program sona erdi.

Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği Manifestosu

Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik alanlarında şirketlerin ve toplumun dönüşümüne katkı sağlayacağız.

Şirketlerin çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki sorumluluklarını yerine getirmeleri için destek olacağız.

Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının azami düzeyde gerçekleşmesi için aktif rol alacağız.

Ülkemizin önde gelen Sivil Toplum Kuruluşları ve kilit paydaşlarımızla önemli işbirliklerine imza atacağız.

Kurumsal Sorumluluk ekosistemine katkı için araştırma ve raporlamalar konusunda önemli çıktılar üreteceğiz.

Şeffaflık, kurumsal itibar ve topluma örnek olmak noktasında rol model bir dernek olacağız.

Tüm paydaşlarımızın sesine kulak vereceğiz, değişimin daimi gelişim için gerekli olduğunu unutmayacağız.

Sürdürülebilir yaşam, dünyamız ve gelecek kuşaklar için hepimiz sorumluluk alacağız çünkü aynı GEMİDEYİZ.

Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği Hakkında

Türkiye Kurumsal Sorumluluk Derneği 2005 yılında özel sektör, sivil toplum, kamu ve akademi alanlarında önde gelen profesyonel gönüllülerin katılımı ile kurulmuştur. Türkiye’de kurumsal sorumluluk ve sürdürülebilirlik kavramlarının uluslararası standartlarda yaygınlaşmasını ve Türkiye’nin hayırseverlik temelinde vakıf, dernek, ulusal kültürü ile zaten var olan sosyal sorumluluk bilincini uluslararası alanda tanıtmayı amaçlayan derneğimiz bu kapsamda sürdürülebilir kalkınma, kurumsal yönetişim ile kamu-özel sektör-sivil toplum ortaklıklarını temel alan bir yaklaşımla gönüllülük esası ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler