İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali Gönüllülerini Arıyor

“Yaratıcı yeni kuşakların oluşması için uygun iklim yaratıyoruz” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Bienal; özelde İstanbul’da öğrenim gören 3 milyon öğrencinin, genelde de tüm Türkiye ve Dünya çocuklarının çağdaş sanatın içinde yer almaları,  oluşturdukları özgün sanatsal üretimlerini, kamusal mekanlarda izleyici ile buluşturmaları için oluşturulmuş uluslararası bir sanat eğitim organizasyonudur.  

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının, 2010 yılında sürdürülebilir projeler çerçevesinde desteklediği, Türkiye’de ve Dünyada bir ilk olan İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin, altıncısını,  20 Nisan- 22 Mayıs 2022’de gerçekleştirmek üzere çalışmalara devam ediliyor. 

Bienal; İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEGV, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı kurumsal ortaklığında 2010 yılında başlamış; Kültür Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İBB, Kadıköy Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi, ENKA Vakfı, AÇEV, TOG, Şehir Hatları A.Ş,  Fotoğraf Vakfı,  İsveç Konsolosluğu, Hollanda Konsolosluğu, ÖRAV Öğretmen Eğitim Vakfı, SALT Galata, Bilgi Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi gibi 50’nin üzerinde kamu, yerel yönetim ve STK işbirliği ile çalışmalarını sürdürmektedir.

İki yılda bir yapılan Bienal; öğrenci, öğretmen ve velilerin güncel sanatın içinde yer almaları , farklı materyal, teknik ve disiplinleri kullanmaları ve özgün sanat çalışmalarını kamusal mekanlarda toplumla paylaşabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bienal, plastik sanatlar disiplinleri olan resim, heykel, seramik, fotoğraf, film, video art ve yeni medya çalışmalarının güncel uygulama ve düzenlemeleriyle; sanatçı sunumu, performans, video gösterimi, atölye çalışmaları, panel, söyleşi, edebiyat buluşmaları ve konser başlıklarında ki yüzlerce etkinliği kapsıyor.

Bienal, 8 ülke,  44  Şehirden 8153 öğrencinin, 820 yapıt ve projelerinin sergileneceği,  konser ve gösterilerin izleyici ile buluşacağı ve 120 söyleşi, atölye etkinliğini  kapsamaktadır.

Sergi ve Etkinlik Mekanları,

  1. MKM Beşiktaş Çağdaş Akatlar, 20 Nisan -22 Mayıs 2022 Sergi ve Etkinlik Alanı
  2. Yeni kapı Metro İstasyonunda, 20 Nisan -22 Mayıs 2022 Sergi Alanı

Konser ve Performans alanları,

  1. Beşiktaş Barbaros Meydanı Sahne Kurulacak
  2. Kadıköy İskele Meydanı Sahne Kurulacak
  3. Şehir Hatları vapurları mini performanslar yapılacak.

www.cocukgenclikbienal.org web adresindeki gönüllülük alanları çerçevesinde, bienal gönüllüsü olmak için web sitesinden erişilebilir Gönüllü Formu ile başvurular kabul ediliyor.

Bienal Gönüllüsü Son Başvuru Tarihi : 10 Nisan

 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler