Yeşil Düşünce Derneği Gönüllülerini Arıyor

Yeşil politikaları yaygınlaştırmak, birlikte öğrenmek, birbirimizden öğrenmek ve gülümseyen bir bugün için gönüllülerimizi arıyoruz…

Yeşil ilkeler etrafında, doğanın bir parçası olduğumuzu hiç unutmadan, şiddetsiz, ayrımcı olmayan, dayanışmaya açık bir gönüllü çalışması yürütmeyi arzuluyoruz. Yapacağımız çalışmaları yatay ve şeffaf yürüteceğiz, aramızda bir hiyerarşi kurmayacağız. Erişilebilir olacağız. İmkânlarımız ölçüsünde yapılan çalışmalara destek olacağız.

İlk buluşmamız için 14 Mayıs veya 28 Mayıs Cumartesi günü bir araya geleceğiz. Başvuru yaparken takviminize eklemeyi unutmayın, ilk buluşma çok önemli. Formda vereceğiniz yaş, cinsiyet dağılımı, gönüllü olma motivasyonu, derneği tanımak gibi kriterleri önemseyeceğiz ve bu kriterleri gözeterek gönüllü ekibimizi oluşturacağız.

İşlerimizi yürüttüğümüz ve yüz yüze çalışabileceğimiz mekân İstanbul’da olduğundan başvuru yapanların İstanbul’da ikamet ediyor olması tercihimiz.
Son Başvuru Tarihi 24 Nisan 2022, Pazar

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.


Yeşil Düşünce Derneği Nedir/Ne Yapar?

2009 yılında yeşil politikaların yaygınlaştırılması amacıyla İstanbul’da kurulduk. Geride bıraktığımız 13 yılda iklim, enerji, ekoloji, demokrasi, sürdürülebilirlik, alternatif yaşam, toplumsal cinsiyet, yeşil ekonomi, gıda, yenilenebilir enerji, enerji toplulukları ve iklim değişikliği gibi konu başlıklarında etkinlik ve projeler yürüttük. Özellikle son üç yılda ise yeşil ekonomi, yeşil şehirler, toplumsal cinsiyet ve ekokırım/doğa hakları temalarına yoğunlaşarak bu alanlarda çalışmalar ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz.

Uluslararası yeşil hareketin de bir parçasıyız. Avrupa’da yeşil politika yürüten birçok dernek ve vakfın çatı kuruluşu olan Yeşil Avrupa Vakfı (Green European Foundation)’nın Türkiye ortağıyız. Aynı zamanda Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği ile  Yeşil Ekonomi Programını yürütüyoruz.

Neden Gönüllü İhtiyacımız Var?

2018 ve 2019 yıllarında çok keyifli iki gönüllü döngüsü gerçekleştirdik. Birlikte öğrendiğimiz, beraberce iş yaptığımız süreç sonrasında pandemi sebebiyle tüm etkinliklerimizi dijital olarak gerçekleştirdik ve evlerden çalıştık. Ancak pandemi etkisinin azaldığı, artık fiziksel etkinlikleri de gerçekleştirmeye başlayacağımız bu sene içinde tekrar bir gönüllü döngüsü gerçekleştirmek istiyoruz. Yaptığımız etkinliklerde sıkça yeşil politikaya katkı sunmak isteyen insanlarla tanışıyoruz. Biz de üretim süreçlerini paylaşmak, birlikte iş yapmak, politika üretmek gibi konularda insan halkasını genişletmekten ve bunların hepsini birlikte eğlenerek yapmaktan yanayız. Bu nedenle yaptığımız çalışmaların zenginleşmesi, derinleşmesi, keyifli olması ve genişlemesi için yeni insanlarla buluşmak, katkı vermek isteyenleri dahil etmek, biriktirdiğimiz deneyimleri ve bilgiyi paylaşmak için gönüllü bir ekip oluşturmak istiyoruz.

Gönüllü Olacaklara Ne Sunuyoruz?

Yeşil Ev – İstanbul Beşiktaş’ta bir ofisimiz var. Pandemi süresince genellikle evlerden çalışsak da çalışmalarımız ve gönüllü iletişimimiz için rahatlıkla kullanabileceğimiz bir mekan. Fiziksel buluşmalarımızı ve organize etmeyi planladığımız etkinliklerimizi burada gerçekleştirebileceğiz.

Kapasite geliştirme eğitimleri – Yeşil politika ve yeşil düşüncenin tematik alanlarında gerçekleşecek eğitimlerle bilgi dağarcığımızı birlikte genişleteceğiz.

Şenlikli bir süreç – Yaptığımız işlerden verim almanın birlikte eğlenebilmekten geçtiğini düşünüyoruz. Süreç boyunca kendimizi geliştirirken şenlikli ve gülümseyerek hatırlayacağımız anılar biriktirmek istiyoruz. Bu doğrultuda sizlerin de katkılarıyla sosyal aktiviteler gerçekleştireceğiz.

Birlikte Öğrenme – Yeşil Düşünce Derneği’nin yanı sıra ekoloji hareketinin yaptığı çalışmaların içerisinde de yer alarak birlikte öğrenme deneyimini yaşama fırsatınız olacak.

Network – Hem Türkiye’de hem Avrupa’da güçlü ağlarımız ve ilişkilerimiz var. Bu ağlarda yürüttüğümüz çalışmalarla sizler de bu alanda sosyalleşme, örgütlenme ve alan çalışmaları yapma fırsatına erişeceksiniz.

Gönüllülerden Ne Bekliyoruz?

Gönüllü sürecinin uzun erimli olmasını istiyoruz. Kurulacak ekibin kendi becerileri ve Yeşil Düşünce Derneği’nin ihtiyaçlarıyla eş güdümlü olarak sürekli bir çalışma içinde olması hedefindeyiz.

İlkelerimize uyum sağlaması, heyecanlı ve motivasyonlu olması, işini ciddiye alması, ekip çalışmasına ayak uydurabilmesi, hoşgörülü, şefkatli ve çözüm odaklı olması, devamlılık sağlaması ve zaman ayırması, iletişiminin kuvvetli olması ve en önemlisi birlikte öğrenme ve eğlenmeye açık olması gönüllülerden ilk beklentilerimiz arasında. Buna yönelik olarak Dernek çatısı altında herkes için güvenli alanlar yaratabilmek adına hazırladığımız Etik Yönetmeliği ve Topluluk Sözleşmesine çok önem veriyoruz.

Gönüllülerden beklentilerimizi bir kaç başlıkta şöyle toparlayabiliriz;
Çalışma Grupları – Derneğin tematik çalışma alanları özelinde 5 adet çalışma grubu var. Bu grupların devamlılığı bizim için çok önemli. Grup çalışmalarıyla hem kendimizi hem derneği bilgilendirecek/güçlendirecek araştırmalar ve etkinliklerle düzenli bir tempoya gireceğiz.

Etkinlik organizasyonları – Gerçekleştireceğimiz oryantasyonda detaylı olarak bahsedeceğimiz ‘etkinliklerde neler yapıyoruz’ sunumu sonrası kendi yetenekleriniz ölçüsünde bize destek olabilirsiniz. Etkinlik genel organizasyonu, not tutma, raporlama, mekan yönetimi, video ve tasarım genelde en ihtiyacımız olan kalemler arasında. Tabii ki sizlerin de katkılarıyla birlikte yeni işler üretmeyi de çok istiyoruz.

Yaklaşımımız

Gönüllülere yaklaşımımız Yeşil Düşünce’nin ilkeleri etrafında olacak. Doğanın bir parçası olduğumuzu hiç unutmayan, şiddetten uzak, ayrımcı olmayan, dayanışmaya açık olan bir gönüllü çalışması yürütmeyi arzuluyoruz.

Yeşil Düşünce Derneği’ne gönüllü olacaklardan daha önce en az bir etkinliğimize (online ya da yüz yüze) katılmış olmalarını bekliyoruz.

Birlikte çalışacağız; Dernek çalışmalarını üye, gönüllüler, çalışma grupları ve yakın yeşil çemberdekilerin katkıları ile yürütüyor ve zenginleştiriyor. Yeni başlayacak gönüllü döngüsünde de yaptığımız tüm çalışmaları şeffaf bir şekilde gönüllülerimizi de dahil ederek yapacağız. Erişilebilir olacağız. İmkanlarımız ölçüsünde yapmak istediğiniz çalışmalara destek olacağız.

Gönüllüler için bir yıl boyunca yeşil politika alanında kapasite geliştirme eğitimleri yapacağız ve yeşil politika alanında daha çok iş ve fikir üretmek üzere beraber çalışacağız.

Başvuran herkesin yeşil politika alanına ve Yeşil Düşünce Derneği’ne koyacakları katkının önemini belirterek bir noktanın altını çizmek isteriz.

Yürüdüğümüz yolda birbirimizle karşılaşmak, tanışmak, beraber iş yapmanın keyfini yaşamak ve gülümseyen bir bugün için yarını birlikte inşa etmek dileğimizle…

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler