Yeşil Karıncalar Köy Okullarını Ziyaret Ediyor: 50 Aktivist Köy Öğretmeni Aranıyor

Çevre konusunda duyarlılığı yüksek bir nesil yetiştirme heyecanı içinde olan, duyarlı 50 aktivist köy öğretmeni arıyoruz! 

Başvuru için son tarih: 26 Şubat 2022 

Sonuçların açıklanması: 1 Mart 2022 

AB Sivil Düşün Programı Aktivist Desteği ile Dönüşüm Derneği Kurucusu Niyazi Selçuk tarafından geliştirilen “Yeşil Karıncalar/Bir Sıfır Atık Oyunu eğitim kiti”yle 50 köy öğretmenine eğiticinin eğitimi ve ‘Sıfır Atık’ eğitimleri verilerek, her öğretmene bir eğitim kiti temin edilecektir. Çevrimiçi olarak düzenlenecek eğitimler iki yarım günlük programdan oluşmaktadır. Eğitim sonrası yapılacak çalışmaların paylaşılması ve işbirlikleri devam etmesi projenin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği bakımından önem taşımaktadır. 

Proje kapsamında 

  1. 50 köy öğretmenine iki yarım gün çevrimiçi eğiticinin eğitimi ve “Sıfır Atık” eğitimleri verilecektir.
  2. Eğitim sonunda her katılımcıya okulda kullanmaları için AB Sivil Düşün Programı Aktivist Desteği ile Dönüşüm Derneği Kurucusu Niyazi Selçuk tarafından geliştirilen “Yeşil Karıncalar/Bir Sıfır Atık Oyunu eğitim kiti” verilecektir.
  3. Dileyen okullarda Uğur Böcekleri Derneği seminerler verecek, kitaplıklar oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.

Başvuru Şartları Nedir? 

Köyde, mezrada ya da kırsal mahallelerde görev yapıyor olmak – Tercihen sınıf öğretmeni olmak 

Bu eğitim, Dönüşüm Derneği ile Uğur Böcekleri Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir. Uygun şartları sağlayan öğretmenlerin bağlantıdaki formu doldurmalarını rica ederiz. 

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayın.

Bu oyun projesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Niyazi Selçuk’a aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

Yeşil Karıncalar köy okullarını ziyaret ediyor… 

Çevre duyarlılığı olan bir nesil yetiştirme heyecanı içinde olan, çevre konusunda duyarlı 50 aktivist köy öğretmeni arıyoruz. 

Küresel ısınmanın olumsuz etkilerinin bizzat yaşayarak gördüğümüz bir süreçten geçiyoruz. Hava olaylarının normalin dışında seyretmesinin yanı sıra küresel ısınma kaynaklı felaketler de artmakta. Grönland buz tabakasının zirvesinde ilk kez kar yerine yağmur yağdı, Kanada buzullarında hızlı erime yaşandı, Akdeniz’in birçok yerinde rekor sıcaklıklar görüldü, olağanüstü sıcaklıklar büyük çaplı yangınlara neden oldu. Küresel ısınma kaynaklı felaketler artık ülkemizde de sık görülmeye başlandı. Geçtiğimiz yaz aylarında ülkemizin güneyi aşırı sıcaklardan kaynaklı orman yangınları ile boğuşurken, kuzeyi de aşırı yağış kaynaklı sel felaketleri yaşadı. Ekosistemle birlikte milyonlarca canlı zarar gördü ve binlerce insan yerinden oldu. Aşırı hava olayları yeni norm haline gelmeye başladı. Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) verilerine göre 2021 yılında küresel ortalama sıcaklık (Ocak-Eylül dönemi) 1850-1900 ortalamasının 1.09 °C üzerindeydi. 

Dünyamızın hızla ısınmasına hepimizin davranışları ve tüketim alışkanlıkları etki ediyor. İklim krizinde bireyin rolünü ve iklime etkisinin topluma aktarılmasında eğitimcilerin sorumluluğunu önemsiyoruz. Bu eğitim kiti ve beraberinde verilecek eğitimci programlarıyla, öğretmenler aracılığıyla çocuklara, çocuklar aracılığıyla da ailelere ulaşarak toplumsal bir çevre ve iklim bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak istiyoruz. Bireysel yaşam şeklimizin ve tüketim biçimimizin doğaya, iklime etkilerini anlamak ve bunları değiştirmek için yapabileceklerimizi deneyimlemek üzere bir eğitim programı olarak sunulacaktır. 

AB Sivil Düşün Programı Aktivist Desteği ile Dönüşüm Derneği Kurucusu Niyazi Selçuk tarafından geliştirilen “Yeşil Karıncalar/Bir Sıfır Atık Oyunu eğitim kiti”yle 50 köy öğretmenine eğiticinin eğitimi ve ‘Sıfır Atık’ eğitimleri verilerek, her öğretmene bir eğitim kiti temin edilecektir. Çevrimiçi olarak düzenlenecek eğitimler iki yarım günlük programdan oluşmaktadır. Eğitim sonrası yapılacak çalışmaların paylaşılması ve işbirlikleri devam etmesi projenin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliği bakımından önemlidir. Köy okulunda görev yapan öğretmenlerin kabul edileceği projeye, Türkiye’nin her yerindeki köy okullarında görev yapan öğretmenler başvurabilir. 

Eğitime katılmak üzere eğitim kiti gönderilecek olan köy öğretmenleri belirlenirken belirli eleme kriterlerine tabi tutulacaktır. Başvuruların sonuçları ve eğitim programı 1 Mart tarihinde Dönüşüm Derneği ve Uğur Böcekleri Derneği instagram ve web sayfalarında duyurulacaktır. 

Bu eğitim, Dönüşüm Derneği ile Uğur Böcekleri Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilmektedir.

Eğitmen Hakkında 

Niyazi Selçuk – Sanat Eğitmeni 

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim Öğretmenliği Bölümü’nden 2002 yılında mezun oldu. 2003 yılında İsveç’teki Gotland Art School Kültürel Köprü Projesi’ne katıldı. 2009 yılında Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema-Televizyon Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 1998-2003 yılları arasında Borusan Kültür ve Sanat Merkezi “Müziğin Rengi” sanat atölyesi koordinatörlüğünü üstlendi. 2003-2006 yılları arasında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) “Düşler Atölyesi” projesinde eğitim koordinatörlüğü ve ‘Eğiticinin Eğitimi’ eğitimlerini verdi. Aynı zamanda birçok eğitim kurumunda farklı yaş gruplarına yönelik ve “multidisipliner sanat” anlayışıyla eğitim programları geliştirerek uyguladı. 

2008-2014 yılları arasında eğitim verdiği kurumlarda çocuklara atıklarını yerinde ayrıştırma alışkanlığını kazandırmak amacıyla ekoloji ve geri dönüşüm projesini geliştirdi ve uyguladı. Okullarda geliştirdiği ekoloji eğitim içeriklerini eğitim modüllerine dönüştürerek yaygınlaştırmak amacıyla 2014 yılında Dönüşüm Derneği’ni kurdu. Dönüşüm Derneği çatısı altında çocuklara ve gençlere Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ekoloji, sıfır atık, geri dönüşüm konularında eğitimler vermeye devam ediyor. 

2019 yılında Yeşil Karıncalar/ Bir Geri Dönüşüm Hikâyesi kitabını hazırladı. AB Sivil Düşün Programı Aktivist Desteği ile 2021 yılında Yeşil Karıncalar/ Bir Sıfır Atık Oyunu eğitim kitini geliştirdi. Kamu ve özel eğitim kurumlarıyla işbirliği yaparak, atıkların yerinde ayrıştırılması kültürünün ülke çapında yaygınlaştırılması amacıyla eğitimler, seminerler vermeye ve eğitim araçları geliştirmeye devam etmektedir. 

Bu oyun projesi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla Niyazi Selçuk’a aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler