Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ücretsiz Google servislerinden bir tanesi olan Google Trends, size arama kelimelerinin ne sıklıkta arandığı bilgisini veren bir hizmet. Çeşitli istatistiksel bilgilere ulaşabiliyorsunuz burada. Örneğin; günlük, haftalık, aylık ya da istediğiniz spesifik tarih aralığında yapılan aramalara dair detaylara ulaşabilirsiniz. Bu da size önemli bir veri akışı sağlar ve stratejilerinizi bu doğrultuda belirleyebilirsiniz.


trends.google.com

Sadece yapılan aramalar yani aranan anahtar kelimeler değil, aramaların yapıldığı bölgeler de bu kapsamda bir kriter olarak karşınıza çıkıyor. Dolayısıyla bölgenizdeki arama özelliklerine uygun strateji geliştirmeniz de son derece kolay. Ayrıca bölgeler de son derece spesifik olabilir. Ülke, il, ilçe ya da mahalle bazlı bir araştırma gerçekleştirmek mümkün.

Özellikle e-ticaret ile ilgilenenler için Google Trends adeta bir nimet. Çünkü bu araç size sezonluk ürünleri tespit etme, dönemsel alışveriş faaliyetlerine ayak uydurma imkânı tanır. Örneğin, anneler günü, babalar günü ya da öğretmenler günü gibi özel günleri kaçırmak istemezsiniz ve Google Trends ile elde edeceğiniz veriler sayesinde, yüksek satış oranlarına ulaşabilirsiniz. 

Üstelik burada yapacağınız araştırma ile elde edeceğiniz anahtar kelimeler yeterli gelmeyecektir ve benzerlerini sistemin size önermesi sayesinde araştırmanızı kolaylaştıracaksınız. Yani anahtar kelime tespit etme süreci burada inanılmaz kolay olacaktır. Yeni fikirler üretme konusunda harika bir destek almış olur, başarı basamaklarını hızla aşarsınız.

Günümüzde çeşitli amaçlara sahip web sitelerinin sahipleri, markalar ve benzeri oluşumlar, anahtar kelime kavramının değerini biliyor. Buna bağlı olarak da Google Trends pek çok web sitesi sahibinin favori destekçisi haline geliyor. Hem Google güvencesi ile güvenilir verilere ulaşmak, hem de başarılı bir proje gerçekleştirmek için kolayca üye olarak Google Trends’ten yardım alabilirsiniz. Güvenilir ve anlaşılır verilere bu kadar kolay ulaşabiliyor olmak sizi şaşırtacaktır. Daha fazlası için ise zaman kaybetmeden üye olarak oturum açmalısınız.


trends.google.com

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler