Çevrimiçi Öğrenme Platformu “STOK” Açıldı

Sivil toplumda hepimiz hızla değişen dünyanın gidişatına yön vermek için bir araya geliyoruz. Yaşadığımız toplumda daha fazla iyilik, daha fazla güzellik, daha fazla katılım olsun istiyoruz. Bunun için güçlü bir sivil topluma, güçlü örgütlere, birlikte güçlenmeye ihtiyaç var.

“Hepimiz” için yıllar boyunca birlikte öğrendiklerimizi pandemiyle geçen aylar boyunca bir çevrimiçi öğrenme platformunda bir araya getirdik ve ona STOK adını verdik. Ve artık STOK, 15 Aralık 2021 itibariyle sivil toplum örgütlerinin üyelerinin, çalışanlarının, gönüllülerinin, destekçilerinin, takipçilerinin, aktivistlerinin tüm meraklıların, kısaca hepimizin erişimine açıldı.

STOK kendisine ait yıllık takvimi, müfredatı, dersleri, sınıfları, ödevleri, yoklamaları, karneleri ve eğitmenleri ile bizimle birlikte, bizim için oluşturulmuş bir platform. Ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarımızı karşılamak ve yaratmak istediğimiz değişimin kesintiye uğramadan sürdürülmesi için bilginin stoklanmış hali sanki.

Kalkıp gideceğiniz bir yer değil STOK, aksine her yerden dahil olabileceğiniz bir dijital öğrenme platformu. Derse geç kalmak yok, ders notlarının peşinden koşmak yok… Peki ne var? Ekrandan açılan bir giriş kapısı var ve içeri girmek için ve de sadece üye olmak yeterli. Üye olmak için de sadece meraklı olmak.

Siz de hemen egitim.stgm.org.tr adresinden “Giriş yap”a tıklayın ve kaydolun.

Geliş(tir)in, dönüş(tür)ün, değiş(tir)in, güçlen(dir)in

STOK’ta Şimdilik Neler Var?

Şimdilik STOK’ta kendi içinde bölümlere ayrılan 3 eğitim var.

Sivil toplum alanına giriş yapmak, alanımızdaki temel kavramları ve tartışmaları tanımak, bu alan içerisinde yaratmak istediğimiz değişimi tanımlayabileceğimiz yaklaşımları ve temel becerileri tanımak için “Herkese Lazım Dersler” var.

Etkin ve sürdürülebilir bir değişime doğru donanımlı bir şekilde ilerleyebilmemiz için tasarlama, planlama, strateji geliştirme ve yönetme konularında bilgi ve becerilerimizi geliştirmeyi amaçladığımız “Herkes Plan Sever” var. Sahi herkes plan sever, değil mi 🙂

Dijital dünya ile uyumlu bir şekilde kampanya, savunuculuk ve kaynak geliştirme faaliyetlerini dijital araçlar kullanarak yürütebilmemiz için temel kavramlar eşliğinde becerilerimizi geliştirmeyi amaçladığımız “Herkes Dijital Sever” var. Bundan eminiz, dijitali herkes sever 🙂

Yakında bu eğitimlere yeni konuların ekleneceğini de şimdiden fısıldamış olalım. 

“Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme  Merkezi” Projesi

STOK, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Aracı (CSF) kapsamında desteklenen “Sivil Toplum Kapasite Güçlendirme  Merkezi” projesi içinde geliştirdi. Bu projeyi İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) ve Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEID) ile birlikte yürütüyoruz.

İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı- IKGV: Vakıf 1988 yılında kurulmuştur ve kadınların, sığınmacıların, mültecilerin ve son zamanlarda insan ticareti mağdurlarının güçlendirilmesine yönelik programlar uygulamaktadır.

Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC): 1999 yılında Ankara’da kurulan ICC, sağlığın teşviki ve geliştirilmesi, operasyonel araştırma ve ulusal kapasite geliştirme konularında bir katalizör, öncü olma yetkisine sahiptir.

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği (CEID): CEID, Göstergeye Dayalı Cinsiyet Eşitliği İzlemeye odaklanan uzman bir kuruluştur. CEID, 10 temel alanda toplumsal cinsiyet izleme çerçeveleri üretmiştir.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler