Kültür Hattı Eğitimlerine Başvurular Devam Ediyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV), Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) ortaklığıyla gerçekleştirdiği Kültür Hattı projesinin Ekim-Kasım-Aralık aylarında gerçekleştirilecek eğitim programlarına başvurular devam ediyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) UNESCO 2005 Kültürel İfadelerin Çeşitliliği Sözleşmesi bağlamında Türkiye Avrupa Vakfı (TAV) ortaklığında hayata geçirdiği Kültür Hattı projesi kapsamında, Ekim-Kasım-Aralık aylarında bir dizi ücretsiz eğitim programı gerçekleştirilecek. Türkiye genelinden başvurulara açık olan program, farklı kentlerde faaliyet gösteren kültür profesyonellerinin gelişimine odaklanıyor.

Kültür Hattı projesi kapsamında Ekim-Kasım-Aralık aylarında farklı bölgelerden katılımcılar için üç defa gerçekleşecek beş günlük çevrimiçi eğitim programına dair açık çağrı projenin web sitesi (www.kulturhatti.org) üzerinden duyuruldu. Eğitim programları, kültür profesyonellerinin kültür politikaları ve yönetimi alanındaki bilgi, beceri ve yetkinliklerinin artırılmasını ve farklı şehirlerden uzmanlar arasında etkin bir iletişim ağının geliştirilmesini hedefliyor. Eğitimlerle ilgili genel bilgiler, başvuru şartları ve başvuru formuna açık çağrı metni üzerinden ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin tüm kentlerinden kültür-sanat alanında çalışmalarını sürdüren resmi kurum, sivil toplum kuruluşu ve özel sektör çalışanları ile bağımsız kültür profesyonelleri ve kültür-sanat konuları üzerine çalışan akademisyenlerin katılabileceği eğitimlerin başvuruları 30 Ağustos 2021, saat 23.59’a kadar devam edecek. Süreç sonunda seçici kurul tarafından belirlenecek kişiler eğitimlere katılmaya hak kazanacak. Katılımcılar 27 Eylül 2021 Pazartesi günü Kültür Hattı web sitesi üzerinden açıklanacak.

Kültür Hattı projesine dair haberleri ve gelişmeleri artık www.kulturhatti.org adresi üzerinden takip edebilirsiniz. Proje kapsamında hayata geçirilen web sitesi, Türkiye’den kültür profesyonelleri için, görsel-işitsel içerikler ve yayınlarla çevrimiçi bir kapasite güçlendirme aracı olarak da işleyecek. İlerleyen dönemde kültür politikaları ve yönetimi üzerine makaleler, araştırmalar ile kültür politikaları gündemini ele alan bültenlerin yer alacağı sitede, projeye özel olarak çekilecek ve her birinde alandan uzmanların anlatımlarına yer verilecek bir dizi kısa video da yer alacak.

Web sitesinde ayrıca Kültür Hattı kapsamında, Aralık 2020 – Ocak 2021 döneminde kültür-sanat alanında çalışanların ihtiyaçlarını anlamaya yönelik gerçekleştirilen ve Türkiye’nin 68 ilinden 446 kültür-sanat kurumu ve kültür profesyonelinin katıldığı ihtiyaç analizinin özetini de inceleyebilirsiniz. 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler