“Yeni Nesil Araştırmacı Gazetecilik Eğitimleri” Katılımcılarını Bekliyor

Medya Araştırmaları Derneği, ICFJ (International Center for Journalists) işbirliğiyle “Yeni Nesil Araştırmacı Gazetecilik Eğitimleri” düzenliyor.

Alanında uzman, ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren eğitmenlerle birlikte, teori ve pratik bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak hazırlanan eğitimler iki seans olarak temmuz ayında İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek.

Üç gün sürecek eğitimin ana başlıkları şu şekilde:

  • Araştırmacı gazetecilik ve yeni araştırma teknikleri
  • Veri gazeteciliği, büyük veri ve sızıntı gazeteciliği
  • Ağ düşüncesi ve mekansal analiz (geolocations)
  • Çevrimiçi araştırmalar
  • Açık veri kaynakları ve açık veriye ulaşma
  • Gazetecilerin ihtiyaç duyduğu dijital araçlar

Eğitimde kimler var?

Eğitimler Yunus Erduran’ın moderasyonunda; araştırmacı gazeteciler Doğu Eroğlu ve Zeynep Şentek tarafından verilecek. Eğitim süresince Ceren Gamze Yaşar, Burcu Karakaş, Kazım Kızıl ise konuk konuşmacı olarak deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Eğitim içeriği hazırlanırken ICFJ eğitimcileri Rana Sabbagh, Sylke Gruhnwald, Tessa Fox’tan destek alındı.

Eğitime kimlerin katılması bekleniyor?

Eğitimde; meslek hayatına araştırmacı gazetecilik alanında yön vermek isteyen, bu alanda uluslararası düzeyde kullanılan yeni yöntemleri öğrenme hevesi olan, genç veya mesleğe yeni adım atmış gazetecilere ulaşmak hedefleniyor.

Eğitim nerede, ne zaman?

Eğitimler 2/3/4 ve 9/10/11 Temmuz tarihlerinde; İstanbul ve Ankara’da düzenlenecek. Son başvuru tarihi ise 10 Haziran. Pandemi sebebiyle eğitim tarihlerinde değişiklik yapılması ihtimal dahilinde. Eğitimin verimliliği bakımından tercih edilmese de, Kovid-19 tedbirleri kapsamında eğitim çevrimiçi olarak gerçekleştirilebilir.

Katılım formuna ulaşmak için tıklayınız.

Katılımcılardan ne bekleniyor?

Eğitimin sonunda katılımcılardan, telifli bir haber üretmeleri bekleniyor. Eğitime katılacak gazeteciler, haber konusunun seçiminden haberin yayınlanması aşamasına kadar bir mentörle birebir çalışma fırsatı bulacaklar.

*Yeni Nesil Araştırmacı Gazetecilik Eğitimleri ile ilgili sorularınız için [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler