PinGOin Eskişehir’de Gönüllülerini Arıyor

PinGOin Ne Yapar?

PinGOin oluşturduğu web sitesi üzerinden fiziksel engelli ve erişim kısıtlılığı olan bireyleri kendilerine uygun sosyal mekanlarla buluşturan ve gönüllüleri ile birlikte çalışarak toplumda herkes için bağımsız erişime ulaşmayı destekleyen bir sosyal girişimdir. Ankara’da kurulan ve Ankara Kalkınma Ajansı Gençler İçin Sosyal Girişimcilik Programı’ndan birincilik ödülü ile ayrılan PinGOin, Türkiye’nin şehirlerini gezerek erişilebilirlik konusunda farkındalık sağlamaya devam ediyor.

PinGOin Şehrinde: Şimdi Eskişehir’de

Ulusal Demokratik Enstitüsü (NDI Türkiye) tarafından KATILIYORUZ Programı kapsamında desteklenen PinGOin, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Eskişehir’de gerçekleşecek yeni bir projeye adım atıyor.

 • Kentlilerin engellilik ve erişilebilirlik konusunda farkındalığını artırmak,
 • Kentsel kimlik ve aidiyet bilincini geliştirmek,
 • Eskişehir’deki kafe, restoran, AVM, park gibi herkesin erişmeye hakkı olan sosyal mekanların erişilebilirlik bilgilerini kullanıcılarla paylaşmak,

hedefleniyor.

Gönüllü Olarak Ne Yapabilirim?

Gönüllümüz olarak Engelli Bireylerle Doğru İletişim hakkında bilgilendirici çevrimiçi oturumlara katılarak farkındalık kazanırken, yaz boyu sürdürülecek olan ‘Eskişehir’de Mekan Pinleme’  hareketiyle veri ağını zenginleştirmemize yardımcı olacaksın.

Mekan Pinleyerek mekanlara farklı erişim kriterine sahip kullanıcıların gözünden bakmayı öğreneceğiz. Eskişehir’de gittiğimiz sosyal mekanları bu kullanıcılar için uygunluğunu değerlendirecek ve bu mekanları www.pingoin.net platformunda yayınlayacağız. Böylece şehrin çeşitli mekanlarının erişilebilirlik düzeyleri konusunda bilgi sağlayarak sosyal mekanlarda deneyim eşitliğini birlikte sağlamış olacağız.

Erişilebilirlik alanında farkındalığını artırmak ve Eskişehir’i daha erişilebilir bir kent yapmak üzere gönüllüysen seni de PinGOin gönüllü topluluğunda yer almaya davet ediyoruz!

Program

Etkinlikler:

 Haziran 2021

 • Tanışma ve Mekan Pinleme Bilgilendirme Etkinliği

Temmuz 2021

 • Kapsayıcı Davranış Çalıştayı

Ağustos 2021

 • Pin Değerlendirme Etkinliği

Haziran – Ağustos 2021

 • Mekan Pinleme Hareketi

*** Program süreci ZOOM üzerinden online gerçekleştirilecek. Tüm etkinlikler işaret dili çevirisi ve sesli betimleme ile desteklenerek herkes için erişilebilir olacaktır.

*** Zoom etkinliklerinin kesin tarihleri ve detayları süreç içerisinde katılımcılara mail yolu ile ulaştırılacaktır.

*** Planlanan üç online etkinliğe katılım gösteren ve şehrinde 10 mekan pinleyen tüm gönüllülere katılım belgesi verilecektir.

Başvuru

 • Eskişehir’de yaşayan,
 • Herkes için eşit erişimi savunan,
 • Engellilik ve erişilebilirlik konusundaki bilgi ve farkındalığını artırmak isteyen
 • Eskişehir’de gezdiği sosyal mekanların erişilebilirlik bilgisini paylaşacak,

program kapsamındaki üç ana etkinliğe katılım gösterebilecek olan kişiler programa başvuru yapabilir.

Son Başvuru Tarihi: 20 Haziran 2021

Başvuru formuna ulaşmak için tıklayınız.

Soru ve Önerileriniz İçin: [email protected]

Sen de engelsiz erişime destek olmak için gönüllü isen, başvurunu bekliyoruz!

Not: Bu içerik NDI Türkiye KATILIYORUZ Programı kapsamında hazırlanmıştır. İçeriğin sorumluluğu tamamıyla PinGOin’e aittir ve NDI’ın görüşlerini yansıtmamaktadır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler