Fark Edenler Derneği ve Bidestekol Sosyal Girişimi, #BiKahveFarkı ile STK’larla Dayanışma Kampanyası için Yola Çıktı

Sivil toplumun, gönüllülüğün ve bağışçılığın, şeffaf, hesap verilebilir ve katılımcı yöntemlerle gelişmesi konusunda farkındalık çalışmaları yürüten Fark Edenler Derneği ve BiDestekol sosyal girişimi olarak pandemi sürecinden etkilenen sivil toplum kuruluşlarının finansal olarak desteklenmesiyle ilgili çalışmalarda #BiKahveFarkı kampanyasıyla iş birliği yapıyoruz. Bu iş birliği ile bireysel bağışçılığın, dayanışmanın, paylaşmanın ve sivil katılımın önemini vurguluyoruz.

Kampanyamızın ilk sivil toplum kuruluşu ZİÇEV-Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı.

Hepimiz evlerimize kapanmış dostlarımıza bir kahve ısmarlamaya hasret kalmışken, BiKahve parasıyla özel gereksinimli bireyler için “+1 saat eğitim” kampanyasına destek olup, hasretimizi sosyal faydaya dönüştürelim mi?

Pandemi koşullarının hayatımıza getirdiği yepyeni kısıtlamalar belki yaptığımız birçok şeyin şeklini değiştirdi, ama işin özü hep aynı kalıyor: PAYLAŞMAK! Yüz yüze gelip sarılamıyorsak da aile sohbetlerimizi, arkadaşlarımızla buluştuğumuz neşeli sofraları, kahve sohbetlerimizi bırakmadık; ekran başında yine buluşuyoruz. Çünkü sevinçlerimizi, üzüntülerimizi birlikte yaşıyor, paylaşarak büyüyoruz.

Özel gereksinimli bireyler de hepimiz gibi aldıkları eğitimler sonrasında hayata dahil olmayı, paylaşmayı, kendi kendilerine yetebilmeyi öğreniyorlar. Belki eğitimleri biraz farklı, ama o kadar. Özel gereksinimli öğrenciler, yani zihinsel yetersiz çocuk ve bireyler, hayat boyu ve kesintisiz eğitim almak zorundalar. ZİÇEV (Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı) bu amaç doğrultusunda 40 yıldır özel gereksinimli bireylere ihtiyaçlarına göre grup eğitimleri ya da bireysel eğitimler veriyor. Ancak pandemi koşullarında grup eğitimleri maalesef yapılamıyor. Oysa ki bu bireylerin eğitimlerine ara verildiğinde gelişimleri de geriliyor. Bu o zamana kadarki eğitimlerinden elde ettikleri kazanımları kaybetmeleri demek. Bireysel eğitim, öğrencinin durumuna göre değişiklik gösterse de her öğrencinin bu eğitimleri alması bu kayıpların yaşanmaması açısından önemli. Motor becerileri, dil becerileri, sosyal beceriler, öz bakım becerileri ya da bilişsel (zihinsel) becerilerinde gelişim geriliği ya da yetersizliği olan bireylerin gereksinimlerine özel uygulanan gelişimi destekleme çalışmaları işte bu bakımdan hayati önem taşıyor. Hadi BiKahve parasını özel gereksinimli bireyler için ‘‘+1 saat eğitim’’ kampanyasına bağışlayalım.

Bir kahve ısmarlayarak kampanyaya katılmak için tıklayın.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler