“Çanakkale İstasyon” Facebook, TOBB, Habitat, Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Teknopark İş Birliğiyle Açılıyor

"Çanakkale İstasyon" Facebook, TOBB, Habitat, Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Teknopark İş Birliğiyle Açılıyor

Facebook, TOBB, ICC ve Habitat’ın İstanbul’da faaliyete geçirdiği topluluk merkezi Facebook İstasyon’un Çanakkale’deki uydu merkezi için açılış protokolü imzalandı.

11.11.2020, Çanakkale – Bugün gerçekleşen bir protokol imza töreniyle, geçtiğimiz yıl Eylül ayında Facebook, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) ve Habitat Derneği’nin (Habitat) İstanbul’da faaliyete geçirdikleri topluluk merkezi “Facebook İstasyon”un uydu merkezlerinden birinin Çanakkale’de açılması için hazırlıklara başlandı.

İstanbul’daki Facebook İstasyon’dan sonra Samsun, Denizli, Kırklareli, Adana, Mersin, Van, Trabzon, Bursa, Ankara ve İzmir’de protokolleri imzalanan ve Facebook’un Türkiye’deki en büyük yatırımlarından biri olarak görülen topluluk merkezlerinin sonuncusu olan Çanakkale İstasyon, Türkiye’deki insanları, toplulukları ve işletmeleri bir araya getirmeye ve ülke ekonomisinin dijitalleşmesine odaklanan bir dizi eğitime, programa ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapacak.

Çanakkale Teknopark’ta gerçekleştirilen protokol imza töreni, online bağlantı ile Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür ve Türkiye ve Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ile birlikte Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen’in katılımıyla gerçekleşti.

“Facebook İstasyon“ projesi kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinde uydu topluluk merkezleri açma konusundaki heyecanını dile getiren Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departmanı Başkanı Çağatay Pekyörür, şöyle konuştu: “Facebook olarak, çok uzun zamandır Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, ülkemizdeki insanlara, topluluklara ve KOBİ’lere ihtiyaç duydukları dijital becerileri sunarak başarılı olmalarına yardımcı oluyoruz. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında İstanbul’da açtığımız Türkiye’deki ilk topluluk merkezimiz Facebook İstasyon, bu yolda attığımız en önemli adımlardan biriydi. Ancak, girişimlerimizin sadece İstanbul ile sınırlı kalmayacağı sözünü verdik. Çanakkale’de dahil olmak üzere farklı şehirlerde açtığımız uydu merkezlerimiz ile bu sözümüzü tutuyoruz. İlerleyen dönemlerde bu uydu merkezlerle Türkiye’deki işletmelere, topluluklara ve bireylere destek olmaya devam edeceğiz. Tüm topluluk merkezlerimizde bireylerin, işletmelerin, toplulukların ve STK’ların dijital dünyada kendilerini geliştirebilmeleri adına Sınırları Aşan KOBİ’ler, She Means Business, Facebook ile Öne Çıkın, Kontrol Bende ve Facebook Sivil Toplum Programı gibi online ihracat, dijital pazarlama, online güvenlik ve dijital iletişim gibi bir dizi farklı konuya odaklanan eğitim programları ve atölye çalışmaları düzenleyeceğiz.”

Facebook İstasyon’un uydu merkezinin Türkiye’nin en önemli ekonomik merkezlerinden biri olan Çanakkale’de açılmasının kentin girişimcilik potansiyelini güçlendireceğini ifade eden TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay şöyle dedi: “Çanakkale İstasyon’da yapılacak KOBİ’leri geliştirmeye yönelik faaliyetler, gerek Çanakkale girişimcilik ekosistemindeki aktörler arasındaki bağlantıyı, gerekse Çanakkale’deki ekosistemin İstanbul, Ankara ve yurtdışı ile bağlantılarını güçlenecektir.”

Çanakkale’nin, özel sektör ve kamu yatırımlarıyla birçok projeyi içerisinde barındıran ve hızlı bir şekilde devam ettiren bir il olduğuna değinen Çanakkale Valisi İlhami Aktaş da konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Bugün protokolünü imzalayacağımız Facebook İstasyon Çanakkale Uydu Merkezi’nin kurulmasıyla başta Çanakkale Teknopark olmak üzere üniversite ve diğer kurumların arge ve inosvasyon ekosisteminin kurumsallaşıp uluslararasılaşması bağlamında çok önemli bir adım atılmış oldu.”

Çanakkale’de katma değerin oluşması için sanayi, kamu ve üniversite kesiminin bir araya gelmesi gerektiğini söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ise şunları söyledi: “Ulusal ve uluslararası önemli iş birlikleri ile bu çalışmalarımızı artırmayı planlıyoruz. Bu amaçla güzel çalışmalar yapılıyor. Bu anlaşmanın da ilimiz için yeni bir heyecan oluşturmasını, gençlerimize model olmasını ve dijitalleşmede önemli bir adım olmasını umuyorum.”

Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ise, “Bir iyi niyet sözleşmesi olarak gördüğümüz bu protokol ile temelde bölgedeki girişimciliğin desteklenmesini hedefliyoruz. Eğitim, Ortak Çalışma Alanı ve Ön Kuluçka olmak üzere üç ana fonksiyonun aktif olarak işletilmesini planladığımız bu merkezler, yerelde üniversite, öğrenci, özel sektör, yerel yönetimler ve kamuyu bir araya getiren networking etkinliklerine de ev sahipliği yapacaktır ” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) koordinasyonunda yürütülecek olan Çanakkale İstasyon’un, Çanakkale girişimcilik ekosisteminin İstanbul, Ankara, Bursa ve yurtdışındaki girişimcilik ekosistemleri ile bağlantılarını güçlendireceğini dile getiren ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen de, “Üniversitemiz ve Çanakkale Teknoparkın desteği ile Çanakkale İstasyon yeni fikirleri olan, Çanakkale’mize değer katmak için emek, düşünce ve vakit harcayan tüm girişimcilere ev sahipliği yapacak ve destek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Çanakkale İstasyon, farklı sosyal gruplara ve topluluklara bir araya gelerek fikir paylaşımında bulunabilecekleri ve çalışabilecekleri fiziksel bir alan sunarken, aynı zamanda şehirdeki işletmelere küresel pazarlara ulaşmaları ve iş arayışında olan bireylere iş bulmaları için de destek olmayı hedefliyor.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler