Sivil yaşam derneği, küresel amaçlar için “ÇÖZÜMDE BİZ DE VARIZ!” dedi

Sivil yaşam derneği, küresel amaçlar için “ÇÖZÜMDE BİZ DE VARIZ!” dedi

2013 yılında Bursada kurulan ve gençlik alanında gençlerle çalışan bir gençlik derneği olan Sivil Yaşam Derneği, 2021 yılını “Çözümde  Biz De Varız!” sloganı ile, Küresel Kalkınma yılı ilan etti.

2015 yılında Türkiye dahil 193 üye ülke tarafından kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, diğer ismiyle Küresel Amaçlar kapsamında Sivil Yaşam Derneği, “Çözümde Biz De Varız!” sloganıyla önümüzdeki 2021 yılını Küresel Kalkınma yılı olarak ilan etti.

2016 yılında Konyada o zamanki ismiyle “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gençlik” isimli Ulusal Gençlik Zirvesi Birleşmiş Milletlerin himayelerinde Sivil Yaşam Derneği tarafından düzenlendi. 2017 yılında ECOSOC statüsü de kazanan dernek, Türk gençliğinin Birleşmiş Milletler’deki sesi olma özelliğini sürdürmekte. Küresel Amaçlar noktasında farkındalık yaratmak ve bu alanda politika üretmek üzere, 2021 yılında “Çözümde Biz De Varız!” dedi.

Dernek, bu amaçla toplum, çevre, ekonomi, insan ve gençlik paralelinde çalışmalarını şekillendirmeye hazılanıyor. Tüm Türkiye’de yapılacak etkinlik ve projeler ile Küresel Amaçlar’ın başarıya ulaşması için somut adımların atılması planlanmakta. Bu misyon ile ilk çalışmalarını BM Küresel Amaçlar haftasında gerçekleştiren dernek, ilerleyen günlerde 81 ilde Benim Dünyam Benim Geleceğim ismiyle ilkokul ve ortaokul çağındaki 6-14 yaş aralığındaki çocuklara akran eğitim modeliyle, eğitim vermeyi de planlıyor. Verilecek bu eğitimlerle birlikte Küresel Amaçlar hakkında gençlerin erken yaşlarda farkındalıklarının artması amaçlanıyor. Bunun yanı sıra Sivil Yaşam Derneği, özel sektör, kamu, sivil toplum ve üniversiteler ile yapılacak iş birlikleri ile de Küresel Amaçlar’ın başarıya ulaşması noktasında politika üretmeyi amaçlıyor. 

Sivil Yaşam Derneği Genel Başkanı Hakan EKİNCİ, Dünya, hızlı bir değişime sahne oluyor. Geleceğin değil, bugünün yetkin gençleri olarak bizler artık bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Bu amaçla 2021 yılını dernek olarak, Küresel Kalkınma Yılı” ilan ettik. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının başarıya ulaşması için zaman daraldı. Çözümde artık biz de varız!” açıklaması ile 2021 yılını, küresel kalkınma yılı ilan ettiklerini duyurdu.

2021 yılı, Küresel Kalkınma Yılı” olarak adlandırılacak ve Sivil Yaşam Derneği yaptığı tüm çalışmalarını ve süreçlerini bu doğrultuda yönetecek. 

Ayrıca, Sivil Yaşam Derneğinin Resmi sosyal medya hesaplarından da 2021 yılının, Küresel Kalkınma Yılı ilan edildiği duyuruldu. Dernek, 30 Ekim 2020 saat 16:00’da gerçekleştireceği bir lansman ile de Küresel Kalkınma Yılı’nın resmî duyurusunu yapmayı planlıyor. Sivil Yaşam Derneği sosyal medya hesaplarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

https://www.facebook.com/siyamder/ 

https://twitter.com/siyamder

https://www.instagram.com/siyamder/

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler