Almanya ve Türkiye’den gençlere yönelik atölye tasarlama ve yaygınlaştırma eğitimi

Almanya ve Türkiye’den gençlere yönelik atölye tasarlama ve yaygınlaştırma eğitimi
Almanya ve Türkiye’den gençlere yönelik atölye tasarlama ve yaygınlaştırma eğitimi

Global Playgrounds Projesi kapsamında genç genç sığınmacıların, yerinden edilmiş kişilerin, mültecilerin entegrasyonu için Türkiye ve Almanya’dan gençler ile birlikte 2016 ve 2017 yıllarında 12 oyun (kutu oyunu, kart oyunu, simülasyon, rol oyunu vb.) tasarlanmıştır. 2018 yılında ise bu oyunların yaygınlaştırılması için toplamda 6 atölye tasarlanmış ve yaygınlaştırılmaya başlanmıştır. 7-12 Ekim 2019 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek eğitimde, Türkiye ve Almanya’dan 20 gençle birlikte, tasarlanan oyunların genç sığınmacıların, yerinden edilmiş kişilerin, mültecilerin arasında yaygınlaştırılmasını sağlamak için çalışmalar yapılacaktır. Bu çalışmalar sayesinde gündelik yaşamda yerel halkın ve genç sığınmacıların, yerinden edilmiş kişilerin, mültecilerin bu oyunları birlikte oynama metotlarının geliştirilmesi ve bölgesel yaygınlaştırılması ile aynı zamanda oyunların insani yardım alanında  kullanılabilecek araçlar arasında yer edinmesi amaçlanmaktadır. 

Eğitim çalışması, Almanya ve Türkiye’den tecrübeli eğitmenler tarafından yönetilecektir. Katılımcılar, insani yardım alanına ve atölye tasarlamaya dair bilgi edindikten sonra tasarlanan oyunları deneyimleyeceklerdir. Ayrıca, bu oyunları daha sonra pratikte uygulamak için, nerede ve kiminle ve nasıl oynanmasının uygun olacağına dair yol haritası belirleyeceklerdir. Çalışma dilleri Almanca ve Türkçe’dir. Simültane tercüme olacaktır.

Proje birlikte ve birbirinden öğrenme imkanı sunarken, çeşitlilik arz eden toplumlardaki birlikteliği iyileştiren fikirleri somut adımlara dönüştürmek için olanaklar da sunmaktadır.

Katılım Koşulları

  • 18 ila 28 yaşları arasında olmak,
  • Kendi ülkende insani yardım alanında çalışan bir sivil toplum kuruluşunda profesyonel çalışan olmak,
  • Kendi ülkendeki mültecilerin durumuyla ilgilenmek ve başka gençlerle bu konuda paylaşımda bulunmak istemek,
  • Almanya ve Türkiye’deki göç ve entegrasyon konularını ele alan ve daha sonra iki ülkede uygulanacak olan, Almanya ve Türkiye’den yaratıcı kişiliklere sahip gençlerin olduğu bir grupta oyun kültürünü öğrenmek istemek,
  • Atölyelerin yaygınlaştırılmasını kolaylaştıracak ağlarda aktif olarak rol almak,

Karşılanan Harcamalar

  • Etkinlik yerine gidiş ve dönüş seyahati
  • İzmir’de eğitim boyunca tam pansiyon konaklama
  • Eğitim programı

Kişisel ihtiyaçlar için yapılacak harcamalar program imkanları kapsamında yer almamaktadır.Katılım ücreti talep edilmemektedir.

Global_Playgrounds

Başvuru 

Türkiye’den yapılacak başvurular için:

Lütfen linkteki başvuru formunu 25 Ağustos 2019 tarihine kadar doldurunuz. 

Başvuru Formu İçin Tıklayınız.

Başvuru prosedürünün sonucu hakkında sana e-posta yoluyla bilgi verilecektir.

Düzenleyici

Global Playgrounds – From Design to Practice Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya öncülüğünde, planpolitik ve Toy Gençlik Derneği‘nin işbirliği ile ortaya konan bir projedir. 

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya (DTJB), iki ülke arasında öğrenci ve gençlik değişimini yoğunlaştırmak ve somut projelerle ve mevcut programların bir araya getirilmesiyle karşılıklı değişimin imkanlarını daha da iyileştirmek istiyor. İki ülkedeki insanların karşılıklı anlayışının daha da iyileştirilmesi ve ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

planpolitik 10 yılı aşkın bir süreden beri planlama oyunları ağırlıklı olmak üzere gençlik ve 

yetişkin eğitiminde interaktif yöntemler geliştirmektedir. planpolitik uygulamaların yanı sıra  bu yöntemlerin başarılı olarak nasıl kullanılabileceğine dair düzenli olarak eğitimler sunmaktadır. Mültecilik ve entegrasyon bu aşamada ağırlıklı konular arasında yer almaktadır. Almanya haricinde planpolitik dünya genelinde ve Avrupa ölçeğinde çok sayıda sınır ötesi projede partner konumunda katılım sağlamaktadır.

Toy Gençlik Derneği, Toy Gençlik Derneği, Gençlerin kendilerini ilgilendiren konularda karar alma süreçlerine aktif katılımını, akranlar arası yatay öğrenme ortamlarının yaratılmasını, gençlerin gönüllülük bilinci ile tanışmasını sağlamak adına sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel konularda yerel, ulusal ve uluslararası alanlarda faaliyetler göstermektedir. Gençlerin güçlendirilmesi, kapasitelerinin geliştirilmesi ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılması adına, Proje Döngüsü Yönetimi, Savunuculuk, Aktivistler için Sosyal Medya Araçları, Dijital Vatandaşlık, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gibi başlıklarda yerel, ulusal ve uluslararası mecralarda düzenli ve ücretsiz eğitimler vermektedir.

Sorularınız için:

Simge Sönmez

[email protected]

Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya’yla İletişim için:

Türkiye Ofisi:

Defne Yalman

[email protected]

Almanya Ofisi:

Katrin Yasar

[email protected]

Eğitimimiz, Alman Federal Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen Alman-Türk Gençlik Köprüsü’nün “Creating Future Bridges – Innovative Networks and Visions for German-Turkish Youth Exchange” proje serisinin bir parçasıdır.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler