Çevrimiçi Videoların Karbon Ayak İzi hesaplandı!

Çevrimiçi Videoların Karbon Ayak İzi hesaplandı!

Hayatımızın her alanında internet kullanımı ve dijitalleşme yaygınlaşıyor. Artık, alışverişi internetten yapıyor, sevdiğimiz dizileri internetten izliyoruz. Özellikle Netflix gibi hizmet sağlayıcıların artması ile televizyon alışkanlıkları da değişmeye başlıyor ve daha çevrimiçi hizmetler hem sayıca hem hem de hacmen artıyor.

The Shift Project tarafından yeni yayımlanan bir rapor, özellikle bu çevrimiçi video hizmetlerinin karbon ayak izine odaklanıyor. Çevrimiçi video hizmetlerinin küresel veri akışındaki oranın yüzde 60’lara ulaştığını ifade eden çalışma, bu hizmetlerin önemli bir emisyon kaynağı olduğunu da gözler önüne seriyor. Bu hizmetlere erişmek için önemli miktarda enerji (elektrik) kullanılıyor.

Çalışma, internette izlediğimiz videolar üzerinden ortaya çıkan sera gazı emisyonlarının 300 Milyon ton CO2 eşdeğerinin üzerine çıktığını ve bu da yılda İspanya’nın yaptığı toplam sera gazlarına eşit olduğunu ortaya koyuyor. Bu veriler, küresel emisyonların yüzde 1’inden sorumlu olduğunu gözler önüne seriyor. Üstelik internet kullanımı ve çevrimiçi video emisyonları her yıl ortalama yüzde 9 artıyor.

Netflix ve Amazon videoları emisyon kaynakları arasında başı çekiyor, küresel çevrimiçi video izleme emisyonlarının yüzde 34’ü bu iki hizmet kullanımı ile ortaya çıkıyor. Porno ise yüzde 27 ve YouTube ve benzeri “tube”lar ise yüzde 18 ile takip ediyor.

İklim: Sürdürülemez Video Kullanımı adlı rapora linkten ulaşabilirsiniz. 

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

1 comment
  1. Merhabalar,

    Karbon ayak izi ile ilgili yazınızda paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Hızlı tüketim alışkanlıkları, karbon ayak izini artırmaktadır. Daha sade ve atıksız bir yaşam sürmek, hem doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini engellemekte hem de karbon ayak izini düşürmektedir. Karbon ayak izi ile ilgili yazdığım yazımı izninizle ben de sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/yeryuzune-verdigimiz-zararin-olcusu-karbon-ayak-Izi

    Doğal kaynaklarımızın aşırı tüketimini engellediğimiz,
    daha temiz ve sürdürülebilir bir çevre oluşturmak ümidiyle…

    http://www.ebrubektasoglu.com/

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler