Çevre

Çevrimiçi Videoların Karbon Ayak İzi hesaplandı!

Çevrimiçi Videoların Karbon Ayak İzi hesaplandı!

Hayatımızın her alanında internet kullanımı ve dijitalleşme yaygınlaşıyor. Artık, alışverişi internetten yapıyor, sevdiğimiz dizileri internetten izliyoruz. Özellikle Netflix gibi hizmet sağlayıcıların artması ile televizyon alışkanlıkları da değişmeye başlıyor ve daha çevrimiçi hizmetler hem sayıca hem hem de hacmen artıyor.

The Shift Project tarafından yeni yayımlanan bir rapor, özellikle bu çevrimiçi video hizmetlerinin karbon ayak izine odaklanıyor. Çevrimiçi video hizmetlerinin küresel veri akışındaki oranın yüzde 60’lara ulaştığını ifade eden çalışma, bu hizmetlerin önemli bir emisyon kaynağı olduğunu da gözler önüne seriyor. Bu hizmetlere erişmek için önemli miktarda enerji (elektrik) kullanılıyor.

Çalışma, internette izlediğimiz videolar üzerinden ortaya çıkan sera gazı emisyonlarının 300 Milyon ton CO2 eşdeğerinin üzerine çıktığını ve bu da yılda İspanya’nın yaptığı toplam sera gazlarına eşit olduğunu ortaya koyuyor. Bu veriler, küresel emisyonların yüzde 1’inden sorumlu olduğunu gözler önüne seriyor. Üstelik internet kullanımı ve çevrimiçi video emisyonları her yıl ortalama yüzde 9 artıyor.

Netflix ve Amazon videoları emisyon kaynakları arasında başı çekiyor, küresel çevrimiçi video izleme emisyonlarının yüzde 34’ü bu iki hizmet kullanımı ile ortaya çıkıyor. Porno ise yüzde 27 ve YouTube ve benzeri “tube”lar ise yüzde 18 ile takip ediyor.

İklim: Sürdürülemez Video Kullanımı adlı rapora linkten ulaşabilirsiniz. 

1 yorum

Yorum yazmak için tıklayınız

sivilalan.com’un E-Bültenine Abone Olun

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin!

Etkiniz AB Programı

Etkiniz AB Programı
Anlatan Eller