Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Aktivite Raporu yayımlandı:

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Aktivite Raporu yayımlandı:
Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Aktivite Raporu yayımlandı:

İPM, Türkiye’de en hızlı büyüyen ve etkili düşünce kuruluşlarından biri haline geldi

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) 2016-17 Aktivite Raporu kamuoyu ile paylaşıldı. İPM’nin üç araştırma alanındaki program, proje, etkinlik ve yayınların özetine yer verilen raporu değerlendiren İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman, İPM’nin özellikle son yıllarda Türkiye’nin en etkili, saygın ve hızlı büyüyen düşünce kuruluşlarından biri olarak marka haline geldiğini vurguladı

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) 2016-17 Aktivite Raporu yayımlandı. Raporda, Merkez’in üç ana alandaki program, proje, etkinlik ve yayınların özetine yer verildi.

2016-17 Aktivite Raporu’nu değerlendiren İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fuat Keyman, İPM’nin özellikle son yıllarda Türkiye’nin en etkili, saygın ve hızlı büyüyen düşünce kuruluşlarından biri olarak marka haline geldiğine dikkat çekti. 2016 ve 2017 yıllarının Türkiye ve dünya için birçok yönden zor ve önemli dönemler olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Keyman, “Öncelikle, bu zor zamanlarda İPM’yi daha da güçlendirebildiğimiz için gururluyuz. Son iki yılda başarılı araştırmalardan etkinliklere, yayınlardan toplantılara İPM’nin görünürlüğü ve etkisi artarken, toplumdaki algısı da gelişti” dedi.

İPM’NİN GÜCÜ, AKADEMİK TİTİZLİK VE TAKIM ÇALIŞMASIYLA BESLENİYOR

İPM’nin gücünün akademik titizlik, yaratıcılık, gündemi takip etme, takım çalışması ve güler yüzlü ofis ortamından beslendiğini belirten Prof. Dr. Keyman, özellikle üç alandaki faaliyetleri ve başarılı ekibi sayesinde İPM’nin Türkiye’de en hızlı büyüyen ve etkili düşünce kuruluşlarından biri haline geldiğini söyledi. Prof. Dr. Keyman, İPM’nin odaklandığı üç ana başlığa ilişkin şu bilgileri aktardı:

“İPM’nin ilk araştırma başlığı olan “İPM Sabancı Üniversitesi – Stiftung Mercator Girişimi”, 2011 yılında kuruldu. Girişim, beklentilerimizin ötesine geçerek AB/ Almanya-Türkiye ilişkileri ve İklim Değişikliği alanlarında önemli bir konuma geldi. Bu alanda özellikle AB/Almanya Türkiye ortaklığına yeni bir ivme kazandırmayı hedefliyoruz. İkinci araştırma başlığımız olan “Demokratikleşme ve Kurumsal Reform” ile, Türkiye’nin demokratikleşmesine ve iyi yönetişimine yönelik katkı sunuyoruz. İPM’nin üçüncü araştırma başlığı olan “Çatışma Çözümü ve Arabuluculuk” ise, merkezimizin ulusal ve uluslararası görünürlüğüne önemli katkı sağlıyor.”

İPM, NELER YAPIYOR, NELERE ODAKLANIYOR?

 • İPM; 45 araştırmacı ve idari çalışan, üç ana araştırma başlığı, 15 etkin ve güncel araştırma programı sayesinde, yurtiçinde ve yurtdışında 250’den fazla panel, konferans, çalıştay ve kitap tanıtımı gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenledi.
 • Dünyanın dört bir yanındaki kilit paydaşlarla paylaşılan 150’yi aşkın rapor, politika notu ve köşe yazıları yayımladı.
 • Geçtiğimiz altı yıl süresince Girişim kapsamında İPM, aralarında tecrübeli ve önde gelen araştırmacı, gazeteci ve profesyonellerin bulunduğu 37 araştırmacı ve 12 kıdemli araştırmacıya ev sahipliği yaptı.
 • 30’dan fazla ulusal ve uluslararası kurumla çalıştı, çeşitli platformlarda yüzlerce köşe yazısı ve akademik makale yayımladı.
 • 2015 yılından beri Sabancı Üniversitesi’ni, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Taraflar Konferansı’nda resmi olarak temsil ediyor.
 • 2018 yılında, Türkiye’de yenilenebilir kaynaklar liderliğinde enerji sisteminin dönüşümünü destekleyici enerji tartışmalarına, sürdürülebilir ve saygın bir platform sağlaması için, Agora Energiwende ve Avrupa İklim Vakfı işbirliğiyle SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi’ni kurdu.
 • Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının büyük ilgisi ve yüksek katılımıyla, Türkiye’de türünün ilk örneği olan, Denge ve Denetleme Ağı’nı kurdu.
 • Demokratikleşme ve kurumsal reform başlığında, yönetişim ve kent çalışmaları alanlarında çalışıyor.
 • Yönetişim alanı, yerel yönetimler, adem-i merkeziyetçilik ve bölgeselleşme konularında karar alıcılara politika önerileri sunuyor.
 • Kent çalışmaları kapsamında, küreselleşmenin Anadolu’daki önemli kent merkezlerinin ekonomik ve demokratik gelişimine etkisini araştırıyor.
 • Bu konulara ek olarak, program çatısı altında 2016 yılında Asya çalışmaları başlattı. İPM, bu alanda Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajans Başkanlığı (TİKA), insani yardım alanlarında çalışan STK’lar ve çeşitli aktörlerle koordineli çalışmalarını sürdürüyor. Güncel olarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası devletin yeniden inşası ve kapsayıcı büyüme başlığında çalışmalar yürüttü. Program, Ortadoğu ve Arap Baharı, barış inşası, göç ve mülteciler, arabuluculuk, Kürt sorunu ve Türkiye’nin demokratikleşmesinde çatışma çözümünün rolü gibi alanlara odaklanıyor.

Raporun tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşılabilir:
http://ipc.sabanciuniv.edu/publication/istanbul-politikalar-merkezi-2016-17-aktivite-raporu/

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler