‘Garanti ile Geleceği Kodla’ projesinde yeni dönemin ilk durağı İstanbul!

Garanti Bankası’nın topluma fayda yaklaşımıyla yürüttüğü nitelikli eğitim çalışmaları kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi iş birliğiyle 2016 yılında hayata geçirdiği ‘Garanti ile Geleceği Kodla’ projesi 4. dönemine başladı. Çocukların dijital çağın gereksinimlerine daha donanımlı hazırlanmasına katkı sağlamak amacıyla Türkiye’nin farklı bölgelerinden yedi ilde gerçekleşecek atölyelerin ilk durağı ise İstanbul oldu.

Garanti ile Geleceği Kodla projesinin yeni dönemde İstanbul’da gerçekleşen ilk eğitimine 3. ve 4. sınıfa giden ilkokul öğrencileri katıldı. Çocuklara robotik, kodlama, algoritma ve tasarım odaklı düşünce eğitimleri verilerek, onların 21. Yüzyıl yetkinliklerini gelişimine yönelik katkıda bulunuldu. Çocukların, proje kapsamındaki kazanımları içselleştirmeleri için, birebir eğitmen mentörlüğü ve zengin eğitim materyallerinden yararlanmaları sağlandı. Çocuklar, bu sayede bir probleme çözüm bulmanın, algoritmik düşünce ile hayal ettiklerini somutlaştırmanın farklı yolları olduğunu keşfettiler. Ayrıca, tasarlama ve ekip çalışması ile bunu hayata geçirmeyi de eğlenceli bir şekilde deneyimlediler. Bunun yanı sıra, eğitimler devam ederken katılımcı çocukların velileri de ‘Aile İçi İletişim’ temalı seminerle ağırlandı.

2018 yılında öğretmenlere de eğitim vererek etki alanını genişleten projeye bu kez İstanbullu öğretmenler dahil oldu. Önce online eğitim videolarını izleyen öğretmenler, ardından iki günlük yüz yüze eğitime ve sorasında öğrencileriyle birlikte Garanti ile Geleceği Kodla atölyesine katıldılar. Öğretmenler, bu süreçte, sınıf içinde Garanti ile Geleceği Kodla atölyelerinin benzeri uygulamaları hayata geçirebilecek ve öğrencileriyle birlikte dijital tabanlı bir proje geliştirebilecek kazanımları elde ettiler.

Dijital okuryazarlığın artık temel bir gereksinim olarak kabul edildiği günümüzde, genç nesillere 21. yüzyıl yetenek ve becerilerini kazandırmayı hedefleyen faaliyetlere önem verdiklerini belirten Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Didem Dinçer Başer, “Nitelikli eğitim, Garanti Bankası’nın toplumsal değer yaratma anlayışı çerçevesinde uzun yıllardır önceliklendirdiği ve büyük bir motivasyonla çalıştığı alanların başında geliyor. Dijital dönüşümü temel stratejisi kabul eden bir kurum olarak, genç nesillerin de dijital okuryazarlık oranını artıracak öncü ve yenilikçi çalışmalara imza atmayı önemsiyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Garanti ile Geleceği Kodla projemizin 4. yılında da Türkiye’nin farklı coğrafyalarından birçok çocuk ve ailelerine ulaşacak olmaktan ve öğretmenlerimizin katılımıyla projenin sosyal faydasını arttıracak olmaktan son derece mutluluk duyuyoruz. Hedefimiz, yeni neslin proje kapsamındaki kazanımlarını içselleştirmesi ve dolayısıyla teknolojiyi faydaya dönüştürerek geleceğe yaratıcı adımlar atmasını sağlamak.” dedi.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler