Yerel Yönetim Stratejik Planlarına Gençlik Katılımı Ulusal Çalıştayı

Yerel Yönetim Stratejik Planlarına Gençlik Katılımı Ulusal Çalıştayı
Yerel Yönetim Stratejik Planlarına Gençlik Katılımı Ulusal Çalıştayı

Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak, yerel seçimlerden sonra belediyelerin 5 yıllık çalışmalarının planlandığı, misyon, vizyon ve değerlerinin belirlendiği stratejik planlarında, genç bakış açısı yansıtabilmek ve gençlerin kentte yaşamalarını kolaylaştıracak proje fikirlerinin yer almasını sağlamak için hazırlık sürecinde müdahil olunması gerektiği düşünülmüş ve bu anlamda bir yöntem araştırmasına başlanmıştır.

Aynı doğrultuda, Nilüfer Belediyesi İnovasyon Merkezi tarafından yürütülmüş olan “Join The Future” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında gençlerin katılımcılığı üzerine çalışmalar yapılmış, bu çalışmaların sonucu olarak Stratejik Planlama sürecine gençlerin katılımının elzem olduğu sonucuna varılmıştır.

Buna istinaden Nilüfer Belediyesi İnovasyon Merkezi, Nilüfer Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü Stratejik Planlama ve Performans Bürosu ve Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliği ile “Geleceğe Katılın” isimli bir proje yürütülmesi, bu kapsamda gençlerin stratejik planlama sürecine katılımlarını sağlamak üzere yerel, ulusal ve uluslar arası katılım modelleri geliştirilebilmesi için çalıştaylar düzenlenmesi kararı alınmıştır. Bu çalıştayların yerel ayağı Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilmiş ve yerelde gençlerin stratejik planlama sürecine katılım modeli gençlerle birlikte oluşturulmuştur. Projemizin ulusal ayağının, tüm Türkiye’den gençlik meclisi gönüllülerinin ve belediye stratejik planlama birimi çalışanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

16-17-18-19 Şubat 2019 tarihlerinde Bursa-Nilüfer’de yaygın öğrenme metotları ile gerçekleşecek olan program yerel yönetimlerin stratejik planlama birimlerinden bir çalışan ve gençlik meclisini temsilen bir genç gönüllü olmak üzere kurumlardan gelecek olan (cinsiyet eşitliği göz önünde bulundurularak belirlenmiş) 2 katılımcı ile gerçekleşecektir. Ulaşım*, konaklama ve yemek giderlerinin tarafımızca karşılanacağı programa tam katılım önemlidir, katılım kontenjan ile sınırlıdır.

Ayrıntılı bilgi ve başvuru formuna https://bit.ly/2Meq8VE linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler