İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü “Hayata Değer” katanların oldu!

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü “Hayata Değer” katanların oldu!

Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur adına bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü sahiplerini buldu. Erken Aşama kategorisinin kazananı “Anlatan Eller”, İleri Aşama kategorisinin kazananı “E-Bursum”, İş Birliği kategorisinin kazananı ise “Türkiye’nin Kadın Balıkçıları” oldu.


2016 yılında hayata veda eden Türk sanayinin duayenlerinden ve aynı zamanda önde gelen girişimci ve hayırseverlerinden Kale Grubu Kurucusu merhum İbrahim Bodur’un anısını ve değerlerini yaşatmak amacıyla, Kale Grubu ve proje ortağı, dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka Türkiye tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün kazananları belli oldu. Bu sene, daha iyi bir gelecek için değer bilmek kadar değer katmanın da fark yaratacağına işaret etmek amacıyla “hayata değer” temasıyla gerçekleştirilen, Türkiye’nin gelecek vadeden sosyal girişimcilerinin ödüllendirildiği programın kazananlarına ödülleri, 4 Aralık Salı akşamı The Seed’de düzenlenen törenle takdim edildi.

Sosyal medya ve diğer online araçları kullanarak işitme engelli ve sağır bireylere Türk İşaret Dili (TİD) destekli eğitim veren Anlatan Eller ile Pelin Baykan Erken Aşama kategorisinin, bugüne kadar 250 bin öğrenciye 15 milyon TL burs dağıtılmasını sağlayan E-Bursum ile Mesut Keskin İleri Aşama kategorisinin, Türkiye’deki tüm balıkçı kooperatiflerini bir araya getiren ve tüm ortakları erkek olan Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği (Sür-Koop)’nin sonuna kadar destek verdiği Türkiye’nin Kadın Balıkçıları, İş Birliği kategorisinin kazananı oldu.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü juri

MV Holding CEO’su ve girişimcilik destek platformu StartersHub Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dorman, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, Ashoka Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Didem Altop, Adım Adım ve Açık Açık platformlarının kurucusu İ. Renay Onur, Ashoka Avrupa Direktörü Rainer Höll, Tabit Tarımsal Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kurucusu Tülin Akın, Google Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yonca Dervişoğlu, Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu’ndan oluşan seçici kurul, uzun bir değerlendirme sürecinin sonunda İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcileri belirledi.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nü kazanan sosyal girişimcilere 50.000 TL’lik ödülün yanı sıra, Türkiye’nin ilk çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral’ın öğrencilerinden, ödül gecesinde de hazır bulunan seramik sanatçısı M. Tüzüm Kızılcan’ın imzasını taşıyan seramik tohum heykeli hediye edildi.

[irp posts=”2699″ name=”İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülünü hayatlara dokunmayı başaran gençler kazandı!”]

Kazananlar Kale Ailesi’nin bir parçası

Kale Grubu, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün kazananları ile arasındaki bağı koruyarak hepsini Kale Ailesi’nin bir parçası haline getiriyor. 2017 yılının kazananları ile Kale Grubu, İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü ile başlayan iş birliklerini ileri taşımak için çalışmalarda bulundu. Örneğin, Köy Okulları Değişim Ağı KODA ile Çanakkale’de bir saha ziyareti yapılarak bölgedeki köy okullarında gerçekleşebilecek faaliyetler değerlendirildi. Geçtiğimiz yılın birincisi Otsimo ile Ashoka Fellow’u seçilen Hasan Zafer Elcik’in, Türkiye’den küresel Ashoka Fellowship ağına katılan üç sosyal girişimciden biri olduğunun açıklandığı gecede Kale Ailesi de Elcik’in yanındaydı.

Ödülün proje ortağı Ashoka

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödülü’nün proje ortağı Ashoka Türkiye, hem ödül programının içerik ve süreç tasarımında hem de sosyal girişimcilik ekosistemine ulaşılmasında Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu öncülüğünde büyük destek verdi.

Toplumsal değişimin katalizörleri olan sosyal girişimcilere 38 yıldır ev sahipliği yapan Ashoka, herkesin fark yaratabileceği bir dünya inşa etmek için, önde gelen sosyal girişimcileri tespit etmek, desteklemek, çözüm modellerindeki inovasyonu benimsemek ve küresel toplulukları harekete geçirerek bu modelleri yaygınlaştırmak hedefiyle çalışıyor.

Ashoka Türkiye, 2014 yılından bugüne, 25 Ashokalı Sosyal Girişimci‘den güç alarak, Sosyal girişimcileri desteklemenin ve Türkiye’deki sosyal girişimcilik ekosisteminin kapasitesini artıran iş birliği ve projeler geliştirmenin yanı sıra, çocukların fark yaratan becerini geliştirmek için öğretmenler, ebeveynlerle özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile projeler yürütüyor.

www.ibrahimbodurodulleri.com

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler