Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitimi

Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitimi
Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitimi

#dokuz8Eğitim Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı 2.0/18 Eylül programı başvuru çağrısı.

Kurulduğu 30 Mart 2014’ten bugüne “Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı” kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Ordu gibi merkezlerde toplam 30 bölge eğitimi ve farklı konu başlıkları altında tematik eğitimler düzenleyen Dokuz8haber, eylül ayı eğitim programını duyurdu. İstanbul’da düzenlenecek olan Eylül ayı eğitimleri sonrasında, Ekim ve Aralık ayları boyunca İzmir, Ankara, Diyarbakır, Antalya, Adana, Samsun’da bölgesel katılımlı eğitim programları düzenlenecektir.

Eylül ayı programı kapsamında “Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Temel Eğitim Programı”, “dokuz8HABER Staj Eğitim Programı” ve “Araştırmacı Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı” olmak üzere üç eğitim düzenleyecek olan dokuz8HABER, sosyal hareketlerle yakın işbirliği içinde çalışan bir haber ağı olarak, eğitimlere sivil toplum alanından katılıma özel bir önem vermektedir. 

6-9 Eylül: dokuz8HABER Temel Eğitim Programı 

Eylül ayının ilk eğitimi 6-9 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan “Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Temel Eğitim Programı” öncelikle sivil toplum kuruluşlarında, sosyal hareketlerde, emek ve meslek örgütlerinde yönetici veya üye olarak yer alan ve habercilik-yurttaş haberciliği alanına özel ilgi duyan aktivistleri hedeflemektedir. 24 Haziran seçimlerine yönelik oluşturulan “#Seçim2018 Yurttaş Haber Takip Ağı”nın aktif katılımcıları bu eğitim programına öncelikli olarak davet edilmektedir, ancak toplam katılımcıların en az yarısı başvurular arasından seçilecektir.

18-20 Eylül: Üniversitelere yönelik staj projesi 

Türkiye’de medya alanının en yenilikçi platformlarından olan dokuz8HABER, yurttaş haberciliği ve dijital odaklı olarak gazetecilik alanında sahip olduğu birikimi geleceğin gazeteci adaylarına açmak üzere üniversitelerin iletişim fakültelerine yönelik bir staj projesi başlatmıştır. Bu proje kapsamında 18-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan Staj Eğitim Programı’nda Türkiye çapında çeşitli üniversitelerin İletişim Fakülteleri’ne (Gazetecilik, Medya, Radyo Televizyon, Yeni Medya bölümleri) devam eden öğrenciler 3 günlük bir eğitim alacaktır. Toplam 25 eğitim katılımcısının eğitmenler ve dokuz8HABER editörleri tarafından belirlenecek olan 4’ü, sonraki üç ay boyunca dokuz8HABER merkezinde staj yapma hakkına sahip olacaktır.

20-22 Eylül: Türkiye’de bir ilk olarak ‘Araştırmacı Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı’ 

Yurttaş haberciliğinin dinamizmiyle gazeteciliğin birikiminin buluştuğu yeni tipte bir medya platformu olarak 5 yıla yakın bir süredir çalışmalarını sürdüren dokuz8HABER, bu alanda bir ilke daha imza atarak “Araştırmacı Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı” hayata geçirmektedir. Prof.Dr. Barış Çoban ve Prof.Dr. Bora Ataman danışmanlığında hazırlanan eğitim programına ağırlıklı olarak dokuz8HABER ağı üyesi deneyimli yurttaş habercileri olmak üzere, habercilik alanında deneyim sahibi ve spesifik konu başlıklarında dosyalar hazırlamak isteyen aktivistler kabul edilecektir.

Her üç eğitim de birbirinden bağımsız olarak hayata geçirilecektir ve Türkiye çapından katılım mümkündür. Başvurular tek form üzerinden kabul edilmektedir. dokuz8HABER çağrı merkezi başvurucuları en kısa süre içinde geri dönüş yapmaktadır.

Başvurusu kabul edilenlerin yol ve konaklamaları dokuz8HABER tarafından karşılanmaktadır.

Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitim Programı 2.0/18 Eylül takvimi.

  • Temel Eğitim Programı   6-9 Eylül İstanbul
  • #dokuz8 Staj Eğitim programı 18-20 Eylül İstanbul
  • Araştırmacı Yurttaş Haberciliği Eğitimi  20-22 Eylül İstanbul
Başvuru Formu İçin Tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler