Gençlik alanında çalışan sivil toplum örgütleri için destek! Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi yeni dönem başvurularını almaya başladı!

Sosyal Kuluçka Merkezi doğrudan gençlik alanında çalışan ya da çalışma alanından bağımsız olarak hedef kitlesi gençler olan STK’lar ve yurttaş girişimlerini desteklemek için yeni  dönem başvurularını almaya başladı!

Başvuru Formu İçin Tıklayınız.

Son başvuru 29 Haziran Cuma!

2014 Aralık ayından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Sivil Toplum Çalışmaları Merkezi bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi bugüne kadar 66 STK ve yurttaş girişimine doğrudan Kuluçka hizmeti sunarak kurumsal gelişimine destek oldu.

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi bu kez İstanbul’daki gençlik alanında çalışan ya da hedef kitlesi çalışma alanından bağımsız olarak gençler olan (genç işsizliği, engelli gençler, genç kadınlar, genç mülteciler, üniversiteli gençler gibi ortak keseninin gençlik olduğu) Sivil Toplum Kuruluşlarını ve Yurttaş girişimlerini kurumsal yapı, genç gönüllülerle işbirliği, iletişim ve dijitalleşme stratejisi geliştirme temelinde desteklemek amacıyla yeni dönem programına başlıyor.

  • PROGRAMIN AMACI

Bilgi Sosyal Kuluçka Merkezi, doğrudan gençlik alanında çalışan ya da çalışma alanından bağımsız olarak hedef kitlesi gençler olan(genç işsizliği, engelli gençler, genç kadınlar, genç mülteciler, üniversiteli gençler gibi ortak keseninin gençlik olduğu) sivil toplum kuruluşlarının ve yurttaş girişimlerinin kurumsal kapasitelerini geliştirmek amacıyla yeni dönem Kuluçka programını Temmuz ayı itibariyle hayata geçiriyor.

Program kapsamında gençlik örgütleri veya hedef kitlesi gençler olan sivil toplum kuruluşlarının ve yurttaş girişimlerinin:

  • Kurumsal kapasitelerini geliştirmek üzere kurumsal ihtiyaçlarını belirlemeleri,

  • Kurumsal ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapısal süreçlerin desteklenmesi (hukuki ve mevzuat süreçleri)

  • Kurumun kendini daha iyi ifade edebilmesi ve gençlere ulaşabilmesi için gerekli dijitalleşme ve iletişim stratejilerinin desteklenmesi

  • Genç gönüllülerle çalışma ve gençlerin katılımını arttırma

 konularında somut adımlar atılmasını amaçlamaktadır.

YAKLAŞIM

Program boyunca katılımcı sivil toplum kuruluşları ve sivil girişimler bir mentor ile birlikte gelişime ihtiyaçları olan alanlarda düzenli olarak çalışacak, bunun yanında Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanları ve diğer uzmanlarla süreçleri desteklenecektir. Bu çalışmalar süresince süreci destekleyecek genel atölyelere ve kurumların ihtiyaçlarına göre hazırlanmış dışarıya kapalı eğitimlere katılma şansı bulacaklar, İstanbul’daki deneyimli gençlik örgütlerine yada gençlerle örnek çalışmalar yapan kurumlara çalışma ziyaretleri yapacak ve kapasitelerini arttırmaya yönelik uygulamalı çalışmalar yapacaktır.

Program her sivil girişimin kendi ihtiyaçlarına yönelik, oluşturduğu program dahilinde mentor ile kuruma özel çalışmalar yürütecektir.

  • SİVİL GİRİŞİMLERE SAĞLANACAK İMKANLAR

– Sosyal Kuluçka Merkezi çalışanlarından danışmanlık,

– İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin Santral Kampüsü’ndeki Sosyal Kuluçka Merkezi’nde ofis alanı,

– Hukuki pro bono programından yararlanma,

– Eğitimleri/toplantıları desteklemek amacıyla atölyelere katılma

– Alanda çalışan deneyimli örgütlere yapılacak çalışma ziyaretlerine katılma.

  • KATILIMCILARDA ARANAN ÖZELLİKLER

– Doğrudan gençlik alanında çalışmak ya da herhangi bir çalışma alanında gençlerle çalışıyor olmak (genç işsizliği, engelli gençler, genç kadınlar, genç mülteciler, üniversiteli gençler gibi ortak keseninin gençlik ya da gençler olması)

– Eğer tüzel kişiliği olmayan bir sivil girişimse ekipte en az 5 kişinin bulunması,

– Tüzel kişiliği bulunsun ya da bulunmasın ilgili sivil girişim bünyesindeki ekibin en az altı aydır beraber çalışıyor olması,

– Program döneminde İstanbul’da bulunulması (çalışılan konu/hedef kitle İstanbul dışında olabilir),

– Tüm ekibin Temmuz – Ekim döneminde öncelikli olarak kurumsal kapasite üzerine çalışacak motivasyon, zaman ve kapasiteye sahip olması,

– Hak temelli bir yaklaşımla sosyal sorunların çözümüne  yenilikçi bir şekilde odaklanılması.

  • BAŞVURU

İlgilenenlerin aşağıda linki bulunan başvuru formunu 29 Haziran Cuma saat 19.00’a kadar doldurmaları gerekmektedir.

Başvuru Formu İçin Tıklayınız.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler