24 Haziran 2018 Seçim Beyannameleri Kadınlar, Engelliler ve Göçmenler

24 Haziran 2018 Seçim Beyannameleri Kadınlar, Engelliler ve Göçmenler
24 Haziran 2018 Seçim Beyannameleri Kadınlar, Engelliler ve Göçmenler

Haziran 2018 Seçimlerine girecek partilerden seçim beyannamelerini duyuran ve yayınlayan Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi’nin beyannamelerinde Kadınlar, Engelliler ve Göçmenler ile ilgili öne çıkan vaatleri ve politikaları, Kalkınma Göç ve Sosyal Politikalar (DEMIS) Derneği tarafından incelenmiştir.

Kadınlar ile ilgili olarak sosyal politikalar, kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, kız çocuklarının okullaşması gibi konular bütün siyasi partilerin önceliklendirdiği konulardır. Her siyasi partinin bu konularda birbirine benzeyen veya farklılaşan vaatleri bulunmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi Kadın Bakanlığı kurulmasını öngörmekte iken İYİ Parti Kadın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öngörmektedir. Sığınma ve barınma imkanları vaat eden siyasi partiler arasında İYİ Parti’nin şiddet uygulayan erkeğin Terapi Evlerinde tedavi görmesi vaadi farklılaşmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin de Aile Maaşı uygulaması diğer partilerin kadın ve aile politikalarından farklılık göstermektedir. Halkların Demokratik Partisi’nin önerdiği Cumhurbaşkanlığında eş başkanlık modeli diğer partilerde bulunmamaktadır. Halkların Demokratik Partisi diğer partilerden farklı olarak sadece kadınlar ile ilgili  “Kadın Meclisi Seçim Bildirgesi” isimli bir bildirge de açıklamıştır.

Engelliler ile ilgili beyanlara bakıldığında sosyal politikalar, fiziksel engellerin ortadan kaldırılması, engelli dostu kentler, eğitim gibi konular partilerin beyannamelerinde yer almaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Halk Partisi ve İYİ Partinin beyannamelerinin ortak vaadi engellilere verilen aylıkların hane geliri ile ilişkilendirilmemesidir. İYİ Parti’nin kütüphanelerin dijitalleştirilmesinde engellilerin erişilebilirliğini vurgulaması, Halkların Demokratik Partisi’nin engellilere özel bakanlık kurma vaadi dikkat çekmektedir.

Göçmenler konusunda ise Halkların Demokratik Partisi dışında diğer partilerin Suriyeli göçmenlerin Suriye’ye geri gönderilmesi konusunda bir mutabakat içinde oldukları söylenebilir. Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti, Cumhur İttifakı içindeki partiler gibi Suriyelilerin evlerine gönderilmesini önemli bir vaat olarak ortaya koymaktadır. Bu konuda oldukça detaylı bir beyanname sunan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin güvenlik öncelikli bir yaklaşım sergilediği, Milliyetçi Halk Partisi’nin de bu yaklaşımı paylaştığı görülmektedir.

Raporun sonuç bölümünde altı çizilen önemli noktalar; sözü geçen toplum kesimleri ile ilgili politikalarda eğitim, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlıkları arasındaki koordinasyonun artırılmasının önemli olduğu, kadın istihdamında nitelikli kadın istihdamının özendirilmesinin zorunluluğu ve kamusal hizmetlerin adil dağılımının vazgeçilmez olduğudur.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.  

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler