AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Hazırlama (PCM) Eğitimi

AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Hazırlama (PCM) Eğitimi
AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Hazırlama (PCM) Eğitimi
Ayrıntılı Bilgi İçin TIklayınız

5-6-12-13 Mayıs 2018 İstanbul

Cumartesi ve Pazar günleri saat 10:30-17:30

(24 Saat)

Avrupa Birliği üyelik müzakereleri yürüten Türkiye’de AB finansal kaynakları ile yürütülen projeler son yıllarda oldukça artmıştır. Ancak özellikle AB projelerinin geliştirilmesinde ve yönetiminde ihtiyaç duyulan proje uzmanı insan kaynağı için yetişmiş insan gücü yeterli düzeyde değildir. Bu anlamda AB uzmanlığının yanı sıra AB projelerine yönelik yönetim teknikleri ve proje uygulama kriterleri temelinde kapasite gelişimi de ancak AB projeleri ile yapılabilmiştir. Özel sektör kuruluşları, belediyeler, dernek ve vakıf gibi sivil toplum örgütleri ve KOBİ’ler AB ve Kalkınma Ajansları başta olmak üzere çeşitli kurumların fonlarına başvurabildiklerinden AB projesi yazımı ve yönetimi konularında deneyimli uzmanlara duyulan talep artmıştır. Ancak bu çalışmalara yönelik olarak sürdürülebilir bir insan gücü oluşturmasında yeterli olamamıştır. Bunun sonucu olarak Türkiye’nin yararlanabildiği sosyal kalkınmadan sanayi desteklerine kadar çok farklı alanlarda açılan mali destek fonlarında proje başarı oranları oldukça düşüktür.

Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi bu süreçte akademik deneyimini uygulama pratikleri ile birleştirerek Avrupa Birliği Fonlarından yararlanmak isteyen özel sektör kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve proje hazırlamak isteyen bireylere yönelik AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Eğitimi’ni başlatmaktadır. Özel sektör kuruluşları, belediyeler, dernek ve vakıf gibi sivil toplum örgütleri ve KOBİ’ler; AB ve Kalkınma Ajansları başta olmak üzere çeşitli kurumların fonlarına başvurabildiklerinden AB projesi yazımı ve yönetimi konularında deneyimli uzmanlara duyulan talep artmıştır. Artan taleple birlikte ortaya çıkan iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen kişilere yönelik hazırlanan bu programı başarıyla bitirenler, AB uzmanı sıfatıyla proje hazırlayabilir konuma geleceklerdir.

28 saatlik kısa süreli eğitimlerde ilk etapta tüm hibe programları için gerekli proje hazırlık aşamaları ve proje hazırlama teknikleri anlatılarak farklı fon kuruluşlarının projelerine başvuru yapma imkanı sağlayacak temel bilgiler sağlanacaktır. İkinci bölümde Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansı proje formatına odaklanılacak eğitimlerde teorik bilgilerin yanı sıra uygulamalı çalışmalar da gerçekleştirilecektir. Uygulama çalışmalarıyla eğitimin, katılımcılara proje yazımı sırasında daha doğrudan ve pratik bilgiler sağlaması hedeflenecektir. Ayrıca her eğitim günü sonunda başvurulmuş, kabul edilmiş ve başarı ile uygulanmış proje örnekleri sunulacaktır. Bu örnekler hem KOBİ hem STK projelerini kapsamaktadır.

Programın Amacı:

AB ve Kalkınma Ajansı Fonlarına Yönelik Proje Döngüsü Yönetimi (PCM) ve Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı Eğitimine katılanların Avrupa Komisyonu başta olmak üzere farklı fon kuruluşları tarafından açılan programlara proje teklifleri hazırlaması, Proje Yönetimini kavraması ve AB Hibe Programları konularında eğitilmelerini amaçlamaktadır. Eğitim sonunda katılımcılar AB projelerini formatlarına uygun şekilde hazırlayabilecek ve sunacak duruma geleceklerdir. Eğitim programlarımız, teorik ve uygulamadan gelen bilgilerle hazırlanmış dersler, seminerler, deneyimlerin anlatılması ve AB’ye daha önce sunulmuş proje örneklerinin üzerinde yapılacak pratik uygulamalar şeklinde düzenlenmektedir.


Kimler Katılmalı?

 • AB Projeleri alanında uzmanlaşmak isteyen üniversite öğrencileri ve mezunlar;
 • Kamuda, dernek ve vakıflarda, özel şirketlerde AB Proje birimlerinde çalışan/çalışmak isteyenler;
 • Kendilerini proje hazırlama konusunda geliştirmek isteyenler bu eğitim programına katılabilirler.

Eğitim İçeriği :

Proje Kavramı ve Proje Döngüsü Aşamaları

 • Proje Nedir
 • Fikirden Projeye Geçiş
 • Proje Fikrini Belirleme
 • Tasarlama
 • Ön Değerlendirme
 • Finansman
 • Uygulama
 • İzleme, Değerlendirme

Proje Hazırlama Aşamaları

 • Paydaş Analizi (Faydalanıcı ve Hedef Grup)
 • Sorun Analizi
 • Hedef Analizi
 • Strateji Analizi
 • Proje Amacı ve Genel Hedefler
 • Faaliyet Planlama ve Zaman Çizelgesi
 • Göstergeler ve Doğrulama Kaynaklarının Tespiti
 • Risklerin Belirlenmesi ve Analizi
 • Mantıksal Çerçeve Matrisinin Doldurulması
 • Bütçeleme

Proje Hazırlama Uygulama Çalışması

 • AB Fonları ve Kriterler
 • Başarılı bir projenin kriterleri
 • TÜBİTAK ve KOSGEB Fonları
 • Proje Başvuru Formu
 • Gerekçe
 • Sürdürülebilirlik
 • Yöntem
 • Diğer Başlıklar ve Destekleyici Belgelerin Açıklanması

Eğitim;

5-6-12-13 Mayıs 2018 tarihlerinde, 2 hafta boyunca Cumartesi ve Pazar günleri 10:30-17:30 saatleri arasında yapılacaktır.

Katılım Ücreti :

750 TL + KDV (%8)

Öğrenci : 650 TL + KDV (%8)

Anlaşmalı kredi kartlarına taksit seçeneği bulunmaktadır.

Kayıt için; Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Başvuru Formu

Ödemeler:

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi,

Banka: Garanti Bankası,

Şube: Balat (Şube Kodu 020)

Hesap No: 6299718

IBAN : TR10 0006 2000 0200 0006 2997 18

 

Hesap Adı: Kadir Has Üniversitesi,

Banka: Akbank,

Şube: Kadir Has Üniversitesi Şubesi (Şube Kodu 993)

Hesap No: 008295

IBAN : TR92 0004 6009 9388 8000 0082 95

Ödemeler her programın başlama tarihinden bir önceki gün yapılmalıdır. Ödeme makbuzları ilk derse gelindiğinde ibraz edilmelidir.

Yer:

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Caddesi, Cibali / İstanbul 34 083

Tel: 0212 533 57 65 / 12 18 Fax: 0212 533 65 15

E-posta: [email protected]

Eğitmen :

Musa Çopur, 2006’da İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri lisans derecesi, 2012’de MBA derecisi aldı. Medya ve İletişim Çalışmaları Programında, Sosyal Fayda için Bilgi Teknolojileri ve Medya konusunda doktora çalışmaları devam etmektedir. 2004 yılında Avrupa Konseyi’nden, 2006’da Türkiye Ulusal Ajansı’ndan, 2007’de Almanya Ulusal Ajansı’ndan eğitmenlik eğitimi, 2015’de Harvard Üniversitesi Kennedy School’dan STK’larda Liderlik ve Yönetim eğitimleri  aldı. 2004 yılından itibaren AB başta olmak üzere ulusal ve uluslararası fonlar üzerine çalışmalar yürütmektedir. AB, Kalkınma Ajansları, Sabancı Vakfı, İsveç Konsolosluğu gibi kurumlar ile çok sayıda proje geliştirdi ve yürüttü. Kurumsal Kapasite Gelişimi, Sürdürülebilirlik, Sosyal Fayda için Bilgi Teknolojileri, Proje Yönetimi ve Gençlik alanında çalışmalar yürütmektedir. 13 yıldır eğitmen olarak çalışmakta olan Musa Çopur, 5 yıl TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve 2 yıldır Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde proje yönetimi eğitimleri vermektedir. 2014 yılında Google’ın STK’larda Teknoloji kullanımı proje yarışmasını kazandı. 2014 Nisan ayında Marker Danışmanlık ve Proje şirketini açmış ve ulusal ve uluslararası kurumlara danışmanlık ve proje yönetimi hizmetleri sağlamaya başlamıştır. Musa Çopur 2015 yılından itibaren LaborVoices girişiminde Türkiye Proje Yöneticisi olarak çalışmaktadır.

Ayrıntılı Bilgi İçin TIklayınız

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler