İstanbul Hayata Destek Evi Yeni Dönemde, Yeniden Faaliyette

HAYATA DESTEK EVİ AÇILIŞI 1
HAYATA DESTEK EVİ AÇILIŞI 1

İnsani yardım kuruluşu Hayata Destek, İstanbul Küçükçekmece’de Suriyeli mültecilere ve ev sahibi topluma hizmet verecek toplum merkezi İstanbul Hayata Destek Evi’nin kapılarını yeniden açtı. Öncelikli olarak mülteci aileler ve çocuklarına hitap etmeyi hedefleyen merkezin programında, acil ihtiyaçlara cevap verme, psikososyal destek sağlama, belli başlı kurs ve eğitimler yer alıyor. Program kapsamında yürütülecek etkinliklerde yeni ve eski komşuların birbirleriyle kaynaşması, böylece mültecilerle ev sahibi nufüsun sosyal uyumuna katkı sağlanması da amaçlanıyor.

Hayata Destek’in Mülteci Destek Programı altında yürüttüğü çalışmaların kapsamını genişleten merkezin açılışı; İstanbul Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Almanya Başkonsolosu Dr. Georg Wilhelm Birgelen ve İsviçre Başkonsolos Yardımcısı Beat Schmid’in de katıldığı bir törenle yapıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan İstanbul Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu, “Suriye’nin sorunu bir insanlık sorunu ve bütün insanlığın bunu paylaşması gerekiyor. Bu nedenle tüm dost ve müttefik ülkelerin sorumluluğu bizimle beraber taşımasını bekliyoruz. Gösterilen çabalara da teşekkür ediyor ve artarak devam etmesini diliyoruz. Bu konuda bize destek veren ülkelerle her türlü işbirliğine hazırız.” dedi.

Türkiye’nin tarih boyunca mültecilere ev sahipliği yaptığını hatırlatanKüçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, ilçede 6 binin üzerinde Suriyeli öğrenci bulunduğunu belirterek, Hayata Destek’in bünyesinde hizmet vermeye başlayan Hayata Destek Evi’nin mülteciler için en iyisini sunacağından emin olduğunu sözlerine ekledi.

Hayata Destek Evi’nin açılışını yapmaktan mutluluk duyduğunu belirtenAlmanya Başkonsolosu Dr. Georg Wilhelm Birgelen, “Mültecilerin kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak ve onurlu bir yaşam sürdürmelerine imkân vermek en önemli görevimiz. Geleceğin inşa edileceği bu merkezde hayata geçirdiğiniz projeler ve özverili çalışmalarınız için destekçilere ve emeği geçenlere teşekkür ederim.” dedi.

İsviçre Başkonsolos Yardımcısı Beat Schmid de konuşmasında,“Mültecilerin korunması, tüm dünya için zorluk ve endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Merkezi ve yerel otoritelerin sivil toplumun desteğiyle gösterdiği çaba, hayati önem arz ediyor. İsviçre, Türkiye’de ihtiyaç sahibi mültecilere destek sunmaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Hayata Destek Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu ise konuklara seslenirken insani yardım alanında ayrım gözetmeden ve tarafsızlık ilkesiyle, mültecilerin hayatına destek olmaya çabaladıklarını belirterek, “Artık birlikte bir gelecek inşa etme zamanı. Artık Suriyeli dostlarımız için Türkiye’yi ikinci bir yuva yapma zamanı. Hayata Destek Evi’nin varlık sebebi tam da bu.” dedi

Alman Federal Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ), Save the Children International (SCI), İsviçre Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SDC), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Açlığa Karşı Eylem (ACF) kuruluşlarının fon desteğiyle yeni dönem çalışmalarına başlayan merkezde, toplum temelli koruma çalışmalarının yanı sıra geçim kaynağını destekleme faaliyetleri de yürütülecek.

Kırılgan kesimlerin hayatına destek sunulması amaçlanan merkezde çeşitli kurs ve etkinlikler düzenlenecek.

Sürdürülebilirliğimizi sağlamak için bize buradan kahve ısmarlayarak destek olabilirsiniz!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Haberler